presentación unidad didáctica la familia 3 años 06

27
UNITAT DIDÀCTICA: LA FAMÍLIA Disseny dels processos educatius en l’educació infantil Nerea Arráez Sánchez · Tamara Arráez Sánchez · Elena Reig Beneito Ana Sanz Biosca · Àngel Vilaplana Camús · 1 er de grau en magisteri infantil

Upload: angel-vilaplana-camus

Post on 30-Jun-2015

629 views

Category:

Education


2 download

TRANSCRIPT

UNITAT DIDÀCTICA: LA FAMÍLIADisseny dels processos educatius en l’educació infantil

Nerea Arráez Sánchez · Tamara Arráez Sánchez · Elena Reig BeneitoAna Sanz Biosca · Àngel Vilaplana Camús ·

1er de grau en magisteri infantil

1 - TÍTOL 2 - JUSTIFICACIÓ

TÍTOL: Com és la teua familia?

JUSTIFICACIÓ Plantejament general de la unitat didáctica- Als xiquets els motiva parlar de la seua família- Treballar el nou concepte de família.- Forma part d’un dels continguts del Decret 38/2008, coneixement social i del medi.

Perfil del grup- Escola pública situada a un barri de classe mitjana-alta a Elx.- Nombre: 20 alumnes de 3 anys amb una xiqueta amb discapacitació visual i un alumne xinés però de tercera generació.

13 venen de guarderia i ja tenen més o menys el període d’adaptació assolit. 8 no.Per a la xiqueta amb discapacitat física, haurem d’adaptar les activitats a les seues necessitats.

Relació de la unitat didàctica amb un marc curricular del qual forma part.Durant el període d’adaptació, primer trimestre, per afavorir que els alumnes es coneguen entre ells i a les seues famílies. Ens servirà també per començar a tractar a les families i saber quin és el seu grau d’implicació en l’educació dels seus fills i filles.

3 - DURADA

Durada 15 dies repartits en tres setmanes, les hores estimades variaran depenent del desenvolupament de cada activitat.

OCTUBRE

Dilluns

29 30 01 02 03

06 07 08 09 10

13 14 15 16 17

Dimarts Dimecres Dijous Divendres

- Assemblea:Qui és la meua família?

Dibuixe a la meua família.

Conta contes.La Família.

Mostre fotografies de la meua família.

Anem d’excursió al zoològic amb la família.

Assemblea:Què he fet el cap de setmana?

L’arbre genealògic.

La meua família visita l’escola.

Anem d’excursió a la muntanya amb la família.

Aprenem una cançó.

Juguem a ser els nostres pares.

Assagem per al teatre.

- Assagem per al teatre- S’entrega el llibre viatger.

Teatre.Inauguració museu de la família.

4 - OBJECTIUS DEL PROJECTE EDUCATIU DE CENTRE (CEIP Muntanya Alegre de la Eliana).

1) Conéixer el seu propi cos i el dels altres, les seues possibilitats d’acció i aprendre a respectar les diferències.

2) Observar i explorar el seu entorn familiar, natural i social.

3) Adquirir progressivament autonomia en les seues activitats habituals.

4) Desenrotllar les seues capacitats afectives.

5) Relacionar-se amb els altres i adquirir progressivament pautes elementals de convivència i relació social, així com exercitar-se en la resolució pacífica de conflictes.

6) Desenrotllar habilitats comunicatives en diferents llenguatges i formes d’expressió.

7) Iniciar-se en les habilitats logicomatemàtiques, en la lectoescriptura i en el moviment, el gest i el ritme.

8) Conéixer que a la Comunitat Valenciana hi ha dos llengües que interactuen (valencià i castellà), que han de conéixer i respectar per igual, i ampliar progressivament l’ús del valencià en totes les situacions.

9) Descobrir l’existència d’altres llengües en el marc de la Unió Europea, i iniciar-se en el coneixement d’alguna d’estes.

10) Conéixer i apreciar les manifestacions culturals del seu entorn, mostrant interés i respecte cap a estes, així com descobrir i respectar altres cultures pròximes.

11) Valorar les diverses manifestacions artístiques.

12) Descobrir les tecnologies de la informació i les comunicacions.r a que els alumnes obtinguen un millor rendiment.

5 - OBJECTIUS DIDÀCTICS

1) Nombrar i numerar els integrants de la nostra família.

2) Manipular diferents objectes quotidians dins de les capacitats motrius del desenvolupament evolutiu.

3) Saber que hi ha diferents tipus de família.

4) Mostrar respecte a la família, sobre tot als més majors.

5) Coneixer el nom dels animals.

6) Adquirir habits de comportament positiu en les eixides escolars.

7) Aprendre a col·laborar en casa.

8) Descobrir les representacions plàstiques, gràfiques, musicals i teatralitzades.

6 - CONTINGUTS El coneixement de si mateix i autonomia personal.

Conceptes

Procediments

Actituds

- Els sentiments i les vivències.- L’esquema corporal.- Orientació espacial.- Habits de col·laboració.

- Aprendre a controlar el moviment.- Manifestació de sentiments.- Adquisició d’habits de higiene.- Desplaçaments per l’aula.- Ús de materials per dibuixar.- Ús de materials per col·laborar en casa.- Representació de l’esquema corporal al dibuix.

- Satisfacció en la realització d’activitats.- Valoració positiva de la identitat.

6 - CONTINGUTS

Conceptes

Procediments

Actituds

El medi físic, natural, social i cultural

- El número.- La família.- Els animals.- Les plantes.- Introducció al pas del temps.

- Numerar als membres d’una familia.- Reconeixement dels membres de la família.- Reconeixement dels diferents tipus d’animals.- La identificació de distints tipus de paisatge.

- Disfrute de les activitats en contacte amb la natura.- Respecte per la natura i el medi ambient.- Respecte per les diferents tipus de família.- Valorar les activitats fetes en grup.

6 - CONTINGUTS

Conceptes

Procediments

Actituds

Els llenguatges: comunicació i representació.

- Els contes: Teo i la seva família.- La música: Mon pare no té nas.- El teatre i la representació de rols.- La comunicació- Les normes de comunicació.- Iniciació a la representació plàstica.

- Reconeixement dels personatges del conte.- Adquisició del ritme i la melodia.- Participació en les representacions grupals.- Ús del vocabulari relacionat amb la familía.- Adquisició de destreses comunicatives.- Adquisició de destreses motrius com el traç i el moviment de la má.

- Interés per les representacions.- Satisfacció amb les activitats plantejades.- Participació activa en les activitats grupals.

7 - METODOLOGIA, MITJANS I RECURSOS

METODOLOGIA- Globalitzadora- Treballar per projectes, intentarem que partint dels coneixements dels alumnes i del seu interés aquests s’involucren, també tractarem que la participació dels alumnes siga activa, que investigen, que experimenten i que exposen els seus treballs.

MITJANS I RECURSOS- Dependran de les activitats que realitzem (veure activitats).- Tindrem en compte les possibilitats dels alumnes i els recursos econòmics de les famílies.

LOCALITZACIÓSegons les activitats- L’aula, - El pati, - L’auditori del centre. - Fora del col·legi.

7 - L’AULA

Perquè el projecte no supose una modificació de l’espai habitual de l’aula s’intentarà aprofitar al màxim els espais ja disponibles.

1) Pissarra digital.2) Taules i cadires.3) Perxes.4) Zona de l’assemblea on es parlarà de les famílies, es practicarà la cançó i on els familiars es presentaran als xiquets.5) Racó dels llibres. 6) Racó de l’expressió artística per fer dibuixos i l’arbre genealògic.7) Racó de les disfresses.8) Zona ordinadors per buscar informació i recursos TIC.9) Prestatgeries on guardar materials i la informació.10) Mural on es mostraran els treballs i que serà el museu de la família.

8 - ACTIVITATS I SEQÜENCIACIÓ

Temporalització

Agrupació

Objectius

Tipus d’activitat

Desenvolupament

30 minuts.

Tota la classe.

Que els xiquets expliquen a la classe que saben de la seua família.

Activitat de verificació de coneixements previs i d’avaluació inicial.

Es plantejarà als alumnes en l’assemblea la següent qüestió: Qui és i com és la meua família? D’aquesta manera tots els alumnes començaran a parlar de la seua família o a escoltar el que diuen els companys.

Abans de anar-se’n a casa eixe dia, la mestra repartirà als alumnes una nota informativa per als pares en la que els explicarà les diferents activitats i els donarà les instruccions per realitzar el llibre viatger.

01 Assemblea: Qui és la meua família?

02 Dibuixem a la nostra família.

Temporalització

Agrupació

Objectius

Tipus d’activitat

Desenvolupament

Recursos

30 minuts.

Individual.

Veure com els xiquets veuen a les seues pròpies famílies i observar com lesrepresenten.

Activitat de verificació de coneixements previs, de motivació i d’avaluació inicial.

Pintures, plastidecors, retoladors, pintura de dits, folis grans, etc. Tot el materialque afavorisca i estiga adaptat a les seues possibilitats.

La professora deixarà a la disposició dels xiquets material escolar perquè ells realitzen un dibuix de les seues famílies i hi plasmen tots els familiars que ells vulguen. Tindrem molt en compte que a aquesta edat les habilitats gràfiques no estan molt desenvolupades i els xiquets només poden realitzar gargots.

03 Conta contes. La família.

Temporalització

Agrupació

Objectius

Tipus d’activitat

Desenvolupament

Recursos

30-45 minuts.

Tota la classe.

Disfrutar d’una lectura e introduïr-los en les competències literàries.

De motivació.

El conte de “Teo i la seva família” de Violeta Denou, de l’editorial Estrella Polar.

La mestra escollirà un conte, en aquest cas el de "Teo i la seua família" i en l'hora destinada a la lectura ho llegirà en veu alta mostrant als alumnes les il·lustracions i explicant les relacions familiars de Teo.

Després els xiquets parlaran sobre el conte i podran fer comparacions i diferencies amb les seues famílies.

Temporalització

Agrupació

Objectius

Tipus d’activitat

Desenvolupament

Recursos

5 minuts per xiquet.

Tota la classe.

Identificar, nombrar i reconèixer els components de la pròpia família a una imatge: pare, mare, germà, germana, etc. Al mateix temps que els introduïm en nocions matemàtiques com els números.

De motivació i síntesi ja que amb les activitats anteriors els xiquets ja deurien saber qui són els membres de les famílies i les seues relacions.

Les imatges que han de portar els alumnes.

Els xiquets hauran de portar a l’escola una imatge de cada component de la seua família o una imatge on aparega tota la seua família. Amb ella hauran d’identificar qui és la seua mare, el seu pare i els seus germans en cas de que en tinguen, i parlar breument sobre cadascun d’ells.

04 Mostre a la classe fotografies de la meua família.

05 Anem d’excursió al zoològic amb la família.

Temporalització

Agrupació

Objectius

Tipus d’activitat

Desenvolupament

Recursos

Un dia amb eixida a les 9 delmatí i tornada a les 17 hores.

Tota la classe.

Que els xiquets coneguen els animals i que descobreixen com aquests formen tambéfamílies al mateix temps que disfruten de les activitats a l’aire lliure.

Activitat de motivació.

Autobús escolar i famílies.

La mestra amb la col·laboració dels familiars organitzarà una eixida per visitar el zoològic de Terra Natura amb els xiquets. Aquest hauran de portat roba còmoda i de recanvi, protecció solar i l’esmotzar i dinar. L’entrada és gratuïta per xiquest menors de 4 anys. Visitarem el parc i podrem veure com les families ajuden als xiquets i com disfruten d’una activitat lúdica.

Temporalització

Agrupació

Objectius

Tipus d’activitat

Desenvolupament

Recursos

5 minuts per alumne.

Tota la classe.

Que els xiquets expliquen a la classe quehan fet el cap de setmana amb la seua família i aprengen normes de comportament.

Activitat de motivació i d’avaluació.

En aquesta activitat només fa falta ganes de treballar.

La mestra es plantejarà als alumnes en l’assamblea la següent qüestió: Què heu fet aquest cap de setmana amb la família?Amb aquesta qüestió plantejada, cada alumne explicarà als seus companys que ha fet d’especial amb la seua família durant el cap de setmana.

06 Què he fet aquest cap de setmana amb la família?

Temporalització

Agrupació

Objectius

Tipus d’activitat

Desenvolupament

Recursos

35 minuts.

Individual.

Volem que els xiquets reconeguen a les seues famílies i que aprenguen la relació que hi ha entre ells. També treballarem l’ús de materials com les pintures, el pegament, les cartolines per desenvolupar la motricitat fina.

Activitat de motivació i d’avaluació.

Cartolines, pintures, plastidecors, retoladors, pintura de dits, etc.

Els xiquets portaran fotos dels seus familiars per a realitzar una arbre genealògic. Ho faran enganxant-les en una cartolina i pintaran, dibuixaran i decoraran a gust de cada xiquet. Com encara no tenen habilitats de lectoescriptura no caldra que posen els noms.

07 L’arbre genealògic

Temporalització

Agrupació

Objectius

Tipus d’activitat

Desenvolupament

Recursos

Tot el matí.

Tota la classe.

Que els xiquets interactuen amb els seus pares o familiars de manera conjunta amb els altres companys.

Activitat de motivació i d’avaluació.

Jocs pintats a terra, i material per jugar a l’aire lliure.

Durant el matí es realitzaran diferents jocs en el pati, els quals hauran de realitzar junts els alumnes i els seus familiars. A més podem dibuixar o pintar al sol del pati jocs. Poden jugar per exemple al “L'enxampa enxampa”.

08 La meua família visita l’escola.

09 Anem d’excursió a la muntanya amb la família.

Temporalització

Agrupació

Objectius

Tipus d’activitat

Desenvolupament

Recursos

Un dia amb eixida a les 9del centre i tornada a les 17 hores.

Tota la classe.

Que els xiquets aprenguen a conviure en la natura i a disfrutar amb les famílies.

Activitat de motivació, síntesi (veuren si van adquirint els comportaments adequatsper eixir en grup ja treballats a l’anterior eixida a Terra Natura i avaluació.

Autobús escolar i famílies.

La mestra amb la col·laboració dels familiars organitzarà una eixida per visitar el Parc Natural de la Serra de Mariola. Visitarem el parc i podrem veure com les families ajuden als xiquets i com disfruten d’una activitat a l’exterior. A més gaudirem del les explicacions que ens donin els guardies forestals.

Mon pa- re no té nas, mon pa - re no té nas, ma ma - re_és xa - ta i_un

ger-ma-net que tinc i_un ger-ma-net que tinc el nas li fal - ta

Temporalització Agrupació

Objectius

Tipus d’activitat

Desenvolupament

Recurssos

35 minuts. Tota la classe.

Que els xiquets aprenguen una cançó que parle de la família.

Activitat de motivació i d’avaluació.

Reproductor de música i ganes de cantar i ballar

La mestra els ensenyarà als alumnes una cançó molt senzilla que parle de la família, i tots junts aprenen la lletra i el ball d’aquesta. En aquest cas Ton Pare no té Nas.

10 Aprenem una cançó.

Temporalització

Agrupació

Objectius

Tipus d’activitat

Desenvolupament

Recursos

35 minuts.

Petits grups.

Activitat de motivació, síntesi i d’avaluació.

Draps, atuells, joguets, disfresses. Racó del lloc simbòlic.

La professora deixarà als alumnes perquè juguen en grup imitant als seus familiars. Allí podran disfressar-se i fer-se passar per la seua mamà, pel seu avi, oncle... podran agranar, fregar, fer el menjar amb els joguets que tindran a la seua disposició.

Experimentar en el racó del lloc simbòlic les labors de casa i que es divertisquen disfressant-se de les seues familiars.

11 Juguem a ser els nostres pares.

Temporalització

Agrupació

Objectius

Tipus d’activitat

Desenvolupament

Recursos

15 dies.

Individual i l’ajuda dels familiars.

Que els xiquets reconeguen als seus pares pel que són i transmetre els seus sentiments cap a ells.

Activitat de motivació.

La cartolina, materials que vulguin utilitzar els pares per decorar: adhesius, colors... i les imatges dels components de la família.

La mestra repartirà una cartolina gran a cada alumne. Els alumnes, amb l’ajuda dels seus pares hauran de plasmar la fotografia de cada component de la seua família a la cartolina, ficar el seu nom, a què es dedica i que és el que més li agrada de cada component.

La familía Alcaraz Reig

Nacor és el meu pare,té 30 anys, i treballa al seu bar.El que més m’agrada d’ell és que

sempre juga amb mi.

Jo sóc Marc, tinc 3 anys i vaig a l’escola.El que més m’agrada és jugar amb el baló, dibuixar i jugar amb el meu gos.

12 El llibre viatger.

Elena és la meua mare,té 25 anys i és mestra.El que més m’agrada

d’ella és que em cuida i em dona moltes abraçades.

13 Teatre.

Temporalització

Agrupació

Objectius

Tipus d’activitat

Desenvolupament

Recursos

Dos dies, un dia d'assaig i un altre de representació a la que asistiran els familiars.

Tota la classe.

Mitjançant la representació treballar les seues relacions, es posen en el lloc d'uns altres i demostrar que han aprés el concepte de família. I que disfruten del joc representatiu i de la col·laboració.

Activitat de motivació, síntesi i avaluació.

Disfresses, teles, panells per a la decoració.

La mestra plantejarà la realització de la representació del conte de Teo i els pares i familiars podran anar a veure'ls actuar. Al final de la representació tots cantaren la cançó de "Mon pare no té nas"

Temporalització

Agrupació

Objectius

Tipus d’activitat

Desenvolupament

Recursos

50-60 minuts.

El alumnes i els seus pares.

Que els xiquets expliqueb als seus pares i companys el treball que han fet.

Activitat de motivació, de síntesi i d’avaluació.

Mural gegant amb els dibuixos, l’arbre genealògic, fotos de les activitats i el llibre viatger.

Els alumnes amb l’ajuda de la mestra exposaran en classe en un petit museu tots els treballs que han realitzat al llarg de la unitat didàctica.

14 Inauguració museu de la família.

9 - AVALUACIÓ

Avaluació en tres parts.

1 - inicial, on avaluarem el nivell dels alumnes per a veure des de quin nivell partim. Aquesta part és molt important ja que no podem començar a treballar sense saber que saben els xiquets prèviament. Ens serveix també per veure els interessos dels xiquets, el que volen aprendre o el que no. La farem durant les primeres activitats.

2 - Contínua, és a dir, durant tot el procés d’ensenyament-aprenentatge. Aquesta la farem observant els resultats de les diferents activitats que em plantejat per aquesta unitat didàctica. En aquesta part els alumnes també poden donar l’opinió sobre que els ha paregut l’activitat, és a dir, si els ha agradat o no i aço poden fer-ho mitjançant aplaudiments o preguntes directes del tipus, us ha agradat? Siii, Nooo, ja que són alumnes de 3 anys i a més observarem si durant la realització de les activitats, els alumnes estan motivats o no, i d’aquesta manera millorar o canviar les activitats anteriorment plantejades. 3 - Per últim una vegada acabades totes les activitats i explicacions sobre aquesta Unitat Didàctica, passarem a la avaluació final, on veurem si els alumnes han aprés tots els objectius proposatsi també observarem si el nostre treball ha funcionat com esperàvem o necessita modificacions.

SiObservacions

Rúbrica NoObservacions

A voltesObservacions

Nombra i numera els integrants de la família.

Manipula diferents objectes quotidians.

Sap que hi ha diferents tipus de família.

Mostra respecte per els altres xiquets i pels adults.

Coneix el nom d’alguns animals que hem vist al zoo.

Té bons hàbits de comportament en les eixides escolars.

Col·labora en l’aula i en casa.

Realitza les activitats plàstiques, gràfiques, musicals i teatralitzades.

S’implica i col·labora en la realització d’activitats.

Ha adquirit i mostra una valoració positiva de si mateix.

Ha disfrutat de les activitats a la natura acompanyat de la família.

Mostra respecte per la natura i el medi ambient.

Treballa en grup de manera adequada per a la seua edat.

Ha adquirit habilitats en les actividads de psicomotricitat fina.

Sap vestir-se i desvestir-se en les activitats que ho requereixen.

Ha adquirit en la cancó el ritme i utilitza la veu com instrument.

Mostra una actitut oberta a l’hora de relacionar-se amb els altres.

10 - ATENCIÓ A LA DIVERSITAT

Adaptacions a tindre en compte amb l’alumna amb una dificultat visual

- Activitat: Conta contes, la família. Lliurarem a la xiqueta fotocopies ampliades del conte, perquè ella puga anar seguint amb els altres la lectura.- En les activitats fora de l'escola com totes seran amb les families no haurem de realitzar cap adaptació a simple vista, llevat que en alguna de les excursions s'haja de visualitzar algun vídeo o documental, en aquest cas col·locarem a la xiqueta més prop de la pantalla perquè tinga una millor visió, fins i tot demanarem als pares que porten qualsevol recurs que la xiqueta utilitze a casa, ja siguen ulleres, lupa, telescopi...

Consells generals- Tractar als alumnes amb alguna discapacitat de manera inclusiva.- Explicar clarament i de manera minuciosa les activitats. - Per a dirigir-se a ells, utilitzar el seu nom i establir un lleu contacte amb el braç.- El professor es situarà en un lloc que el xiquet amb discapacitat visual li puga sentir bé.- Cercar ajuda a les associacions per aquests xiquets perquè faciliten suports. - Deixar clar on es troben els diferents espais i materials de l'aula.