quadern alumne ud4_3r eso

8
UNITAT DIDÀCTICA “activitats de lluita” ACTIVITATS DE LLUITA: iniciació al judo

Upload: carucar

Post on 18-Nov-2014

272 views

Category:

Documents


3 download

TRANSCRIPT

Page 1: Quadern Alumne UD4_3r ESO

UNITAT DIDÀCTICA

“activitats de lluita”

ACTIVITATS DE LLUITA: iniciació al judo

Page 2: Quadern Alumne UD4_3r ESO

UNITAT DIDÀCTICA: ACTIVITATS DE LLUITA

3r ESO – EDUCACIÓ FÍSICA – IES MOIXENT – CURS 09-10

1

RESUM PER A L’ALUMNAT

Títol : “activitats de lluita: el judo”

Introducció : les activitats de lluita són un contingut idoni per traslladar el treball de les capacitats físiques bàsiques de les primeres unitats al camp esportiu. Per una altra banda, el seu contingut propi, com esport individual i d’adversari, fa d’aquestes activitats una eina important per a treballar aspectes com la defensa personal, el control de l’agressivitat, el respecte i la seguretat dels companys, i la iniciació al món del judo que va més enllà de les raons esportives i s’endinsa en una filosofia de vida.

Continguts : els continguts a aprendre són els següents:

Conceptes: les activitats de lluita i el judo: definició i característiques principals. Els principis bàsics de la iniciació al judo:

- Lluita per la conquesta d’un espai (gitats i de peu). - Lluita per la conquesta d’objectes. - Lluita directa. - Tècnica bàsica: empentar, traccionar, agafar i soltar, tombar i caure.

Procediments: pràctica d’exercicis analítics i situacions de lluita globals per a treballar els principis tècnics i tàctics bàsics del judo.

Actituds: acceptació de les normes i mesures de seguretat; acceptació del grau d’habilitat tècnica propi dels companys; protecció per la seguretat del company; esforç, motivació...

Objectius : al finalitzar la unitat didàctica hauràs de ser capaç de...

- Conèixer les activitats de lluita, sobretot el judo.

- Diferenciar les característiques principals de la lluita del judo respecte de les altres lluites.

- Executar, amb racionalitat i eficiència, l’habilitat tècnica del judo (empentar, traccionar, agafar i soltar, tombar i caure).

- Incrementar, en la mesura de les teues possibilitats, el nivell de condició física.

- Valorar la motivació, l’esforç, la seguretat pròpia i la dels companys, i el compliment de les normes.

Sessions i activitats : desenvolupades en full adjunt.

Criteris d’avaluació i qualificació : els criteris d’avaluació són els mateixos objectius. Els criteris de qualificació són els següents: teoria 20% + pràctica 50% + actitud 30%

Instruments d’avaluació : estan classificats en funció del contingut que avaluen.

Teoria: presentació de fitxes on es comprovarà el coneixement adquirit per l’alumne; i treball de documentació audiovisual per internet.

Pràctica: observació directa diària; i execució real de les proves (graella d’observació).

Actitud: observació directa diària.

Recursos bibliogràfics i mediateca : per tal de completar la informació que vos proporcione amb els apunts teòrics, i sempre que ho desitgeu, teniu una gran quantitat d’ajuda en diferents llibres, dvd, i internet. Entre altres són interessants:

- Castarlenas, J.Ll. y Molina, JP. (2002). El judo en la Educación Física escolar. Unidades Didácticas . Ed. Hispano europea. Barcelona.

Page 3: Quadern Alumne UD4_3r ESO

UNITAT DIDÀCTICA: ACTIVITATS DE LLUITA

3r ESO – EDUCACIÓ FÍSICA – IES MOIXENT – CURS 09-10

2

TEMPORALITZACIÓ DE LES SESSIONS

Sessió 1 . Presentació de la unitat didàctica (repassar els apunts). Les caigudes.

Sessió 2 . Pràctica d’exercicis i jocs l’objectiu dels quals és la conquesta d’un espai contra oposició directa. Gitats en el sòl i també de peu.

Sessió 3 . Pràctica d’exercicis i jocs l’objectiu dels quals és la conquesta d’un espai contra oposició directa. De peu.

També es practicarà la defensa d’objectes.

Sessió 4 . Pràctica d’exercicis i jocs l’objectiu dels quals és la conquesta d’espais i la conquesta d’objectes.

Sessió 5 . Pràctica d’exercicis i jocs l’objectiu dels quals és la conquesta d’un objecte contra oposició directa.

Sessió 6 . Pràctica de jocs de lluita cos a cos en el sòl, a immobilitzar.

Sessió 7 . Pràctica de jocs de lluita de peu.

Sessió 8 . Conèixer i practicar diferents lluites del món.

Sessió 9 . Avaluació teòrica i pràctica. Avaluació dels continguts conceptuals (teoria) mitjançant la realització de fitxes; i avaluació dels continguts procedimentals (pràctica) mitjançant la graella d’observació del professor.

NOTA: és important destacar que aquests fulls són un resum i, per tant, és el professor qui els té més desenvolupats en la seua programació. Així mateix, i en relació amb açò, aquest resum pot sofrir modificacions amb raons justificades que aniré introduint en les sessions i que vos comentaré de forma anticipada.

Page 4: Quadern Alumne UD4_3r ESO

UNITAT DIDÀCTICA: ACTIVITATS DE LLUITA

3r ESO – EDUCACIÓ FÍSICA – IES MOIXENT – CURS 09-10

3

UNITAT DIDÀCTICA 4. ACTIVITATS DE LLUITA: INICIACIÓ AL JUDO

L’ORIGEN DEL JUDO

Descomponent la paraula JUDO, tenim que JU és “flexibilitat, no resistència”, i DO és “camí”. Per tant, el judo significa el camí de la flexibilitat o no resistència . En aquest sentit, podem entendre que el judo no sols és un esport tècnic i amb un reglament estàndard, sinó que és el camí que porta a una vida equilibrada utilitzant un mètode basat en una disciplina de combat cos a cos.

El seu creador, Jigoro Kano , el creà en 1882 a

partir dels seus coneixements de Jiu-jitsu, però eliminant totes les tècniques perilloses així com els colps. Al mateix temps, aportà noves habilitats tècniques que donen al conjunt del seu treball un caràcter d’activitat física concebuda com un mètode d’Educació Física, en el qual el combat sols és un mitjà per al desenvolupament personal .

El judo participà per primera vegada en els JJOO de Tokio de 1964 com exhibició,

i com esport pròpiament olímpic començà en Munich ’72.

1. CLASSIFICACIÓ DEL JUDOKA EN GRAUS

Encara que siga com a contingut merament informatiu, hem de conèixer que cada esportista del judo (judoka ) pot arribar a aconseguir diferents nivells d’habilitat tècnica en funció de la seua progressió.

Així, sabem que els graus indiquen el nivell del judoka i s’estableixen per colors:

Els KYU són els

graus inferiors

Els DAN són els

graus superiors

6è kyu = blanc 5è kyu = groc

4t kyu = taronja 3r kyu = verd 2n kyu = blau

1r kyu = marró

9è i 10è dan = roig 6è a 8è dan = roig i blanc

1r a 6è dan = negre

Page 5: Quadern Alumne UD4_3r ESO

UNITAT DIDÀCTICA: ACTIVITATS DE LLUITA

3r ESO – EDUCACIÓ FÍSICA – IES MOIXENT – CURS 09-10

4

2. EL REGLAMENT BÀSIC DEL JUDO

En aquests apunts no farem referència al reglament del judo perquè no anem a aprendre’l en la seua totalitat, sinó que anem a desenvolupar normes generals d’actuació esportiva en les activitats de lluita, referents a actituds de respecte cap als companys, seguretat pròpia i dels companys, higiene personal, minimització de la competitivitat, maximització de l’esforç i la superació individual, entre altres.

3. LA TÈCNICA BÀSICA EN LES ACTIVITATS DE LLUITA

Existeixen diferents tècniques a desenvolupar i aplicar en l’acció de la lluita del judo, diferenciant entre tècniques de projecció, tècniques d’immobilització, etc.

La classificació següent engloba totes les tècniques.

Page 6: Quadern Alumne UD4_3r ESO

UNITAT DIDÀCTICA: ACTIVITATS DE LLUITA

3r ESO – EDUCACIÓ FÍSICA – IES MOIXENT – CURS 09-10

5

No obstant la classificació, nosaltres ens basarem en una classificació més senzilla per tal de conèixer i practicar les diferents formes d’aproximació a les tècniques de la lluita del judo. Per aquest motiu, és necessari diferenciar entre:

1. Agafar i soltar.

2. Empentar i traccionar.

3. Tombar i caure.

4. TERMINOLOGIA BÀSICA

DOJO: lloc on es practiquen les arts marcials.

JUDOKA: practicant del judo.

JUDOGUI: vestuari per a practicar el judo, que es compon de jaqueta, pantaló i cinturó.

TATAMI: mòdul rectangular, format per matalassos, d’una dimensió mínima de 14x14m.

Està dividit en dues zones:

- Àrea de combat (9 x 9m), i

- Zona de seguretat que l’envolta (d’amplària no inferior a 2,5m).

La demarcació entre aquestes dues zones s’anomena zona de perill i s’indica amb un color roig; és d’una amplària aproximada d’1m, i forma part de l’àrea de combat.

Page 7: Quadern Alumne UD4_3r ESO

UNITAT DIDÀCTICA: ACTIVITATS DE LLUITA

3r ESO – EDUCACIÓ FÍSICA – IES MOIXENT – CURS 09-10

6

REI: salutació.

HAJIME: veu de l’àrbitre o entrenador per començar el combat o randori.

TORI: dels dos judoques és qui efectua una projecció, és qui ataca.

UKE: dels dos judoques és qui és projectat, és qui ha rebut un atac.

UCHI-KOMI: entrar repetidament a efectuar una tècnica.

OSAEKOMI: immobilització.

TOKETA: veu de l’àrbitre quan un judoka immobilitzat aconsegueix escapar-se o enganxar les cames del seu oponent.

RANDORI: pràctica lliure.

UKEMI: caiguda.

KOKA: puntuació equivalent a 3 punts.

YUKO: puntuació equivalent a 5 punts.

WAZA-ARI: puntuació equivalent a 7 punts; dos waza-ari equivalen a un ippon.

IPPON: màxima puntuació en una competició d’arts marcials.

MATTE: es deté el combat momentàniament quan els judoques hagen d’arreglar-se el judogui, quan es produeix un acte prohibit o quan un o ambdós judoques estan ferits.

SORE-MADE: veu de l’àrbitre que indica el final del combat.

Page 8: Quadern Alumne UD4_3r ESO

UNITAT DIDÀCTICA: ACTIVITATS DE LLUITA

3r ESO – EDUCACIÓ FÍSICA – IES MOIXENT – CURS 09-10

7

TREBALL DE CREACIÓ DE JOCS DE LLUITA (EL JUDO) Crea jocs de lluita amb l’objectiu de treballar els continguts de la unitat didàctica. Has d’inventar i proposar dos jocs de cadascun dels objectius que més avall es detallen:

1. Lluita per la conquesta d’un espai (gitats i de peu).

2. Lluita en peu per la conquesta d’objectes.

3. Jocs de lluita de diferents cultures.

Fes el treball en fulls blancs, i en cadascun dels fulls has d’explicar dos jocs, de manera que el treball tindrà una extensió màxima de 7 fulls:

Portada + índex + jocs (3 fulls) + comentari + full blanc final. El model de fitxa on haureu d’explicar els jocs és el següent:

OBJECTIU: Lluita en terra i gitats per la conquesta d’un espai

Nom del joc: Material:

Lloc per a jugar: Dificultat tècnica: Temps de joc:

Descripció: Dibuix:

Variants del joc: (el mateix joc però amb diferents normes, material, espai, etc.)