unitat didÀctica 3r d’eso...unitat didÀctica 3r d’eso: no perdis el nord! (orientació) andreu...

13
UNITAT DIDÀCTICA 3r d’ESO: NO PERDIS EL NORD! (orientació) ANDREU CLUSELLA VALLBONA Màster Formació Professorat d’Educació Física d’ESO, Batx. i FP Curs 2012/2013 Universitat de Vic IES Miquel Martí i Pol

Upload: others

Post on 07-Aug-2020

7 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: UNITAT DIDÀCTICA 3r d’ESO...UNITAT DIDÀCTICA 3r d’ESO: NO PERDIS EL NORD! (orientació) ANDREU CLUSELLA VALLBONA Màster Formació Professorat d’Educació Física d’ESO,

UNITAT DIDÀCTICA 3r d’ESO:

NO PERDIS EL NORD! (orientació)

ANDREU CLUSELLA VALLBONA

Màster Formació Professorat d’Educació Física d’ESO, Batx. i FP

Curs 2012/2013

Universitat de Vic – IES Miquel Martí i Pol

Page 2: UNITAT DIDÀCTICA 3r d’ESO...UNITAT DIDÀCTICA 3r d’ESO: NO PERDIS EL NORD! (orientació) ANDREU CLUSELLA VALLBONA Màster Formació Professorat d’Educació Física d’ESO,
Page 3: UNITAT DIDÀCTICA 3r d’ESO...UNITAT DIDÀCTICA 3r d’ESO: NO PERDIS EL NORD! (orientació) ANDREU CLUSELLA VALLBONA Màster Formació Professorat d’Educació Física d’ESO,

CONTEXTUALITZACIÓ UD

MESOS CURS ESCOLAR / ACADÈMIC

SET OCT NOV DEC GEN FEB MAR ABR MAI JUN

CURS D’ESO

1 r 2n 3r 4t

UNITAT DIDÀCTICA

1 2 3 4 5 6 7 8 9

Page 4: UNITAT DIDÀCTICA 3r d’ESO...UNITAT DIDÀCTICA 3r d’ESO: NO PERDIS EL NORD! (orientació) ANDREU CLUSELLA VALLBONA Màster Formació Professorat d’Educació Física d’ESO,

CONTEXTUALITZACIÓ CENTRE

Page 5: UNITAT DIDÀCTICA 3r d’ESO...UNITAT DIDÀCTICA 3r d’ESO: NO PERDIS EL NORD! (orientació) ANDREU CLUSELLA VALLBONA Màster Formació Professorat d’Educació Física d’ESO,

OBJECTIUS DIDÀCTICS I OBJECTIUS D’E.F.

OBJECTIUS DIDÀCTICS

1. Conèixer les característiques bàsiques de les curses d’orientació.

2. Saber orientar-se amb la brúixola i el mapa.

3. Augmentar l’ autonomia en els desplaçaments i conseqüentment la seguretat i la confiança en un mateix.

4. Cooperar amb els/les companys/es cap a un objectiu comú.

5. Organitzar una cursa d’orientació amb totes les seves fases, el mapa, la normativa, la organització, etc.

6. Respectar la normativa de les curses, i els companys.

7. Realitzar les activitats de la orientació en l’entorn moodle.

OBJECTIUS EDUCACIÓ FÍSICA

4. Manifestar autonomia en l’organització i planificació

de l’activitat física, consolidada com hàbit de vida

saludable.

5. Conèixer les normes principals de seguretat i

mesures preventives i actuar amb respecte i cura

de l’entorn en les activitats en el medi natural.

9. Mostrar habilitats i actituds de respecte, treball en

equip i esportivitat en la participació d’activitats,

jocs i esports, independentment de les diferències

culturals, socials i d’habilitat

Page 6: UNITAT DIDÀCTICA 3r d’ESO...UNITAT DIDÀCTICA 3r d’ESO: NO PERDIS EL NORD! (orientació) ANDREU CLUSELLA VALLBONA Màster Formació Professorat d’Educació Física d’ESO,

CONTINGUTS

Page 7: UNITAT DIDÀCTICA 3r d’ESO...UNITAT DIDÀCTICA 3r d’ESO: NO PERDIS EL NORD! (orientació) ANDREU CLUSELLA VALLBONA Màster Formació Professorat d’Educació Física d’ESO,

Bloc Procediments Conceptes Actituds

Activitats en el medi

natural

-Realització de curses d’orientació

- Organització d’una cursa d’orientació - Utilització de les eines TIC i realització dels exercicis

-Reglament bàsic de les curses d’orientació

-Ús de les eines TIC (moodle) per la realització de les actvitats de classe

- Acceptació de les normatives i bon funcionament dels grups -Respecte al material i als companys

-Cooperar amb els companys

OBJECTIUS DIDÀCTICS

1. Conèixer les característiques bàsiques de les curses d’orientació.

2. Saber orientar-se amb la brúixola i el mapa.

3. Augmentar l’ autonomia en els desplaçaments i conseqüentment la seguretat i la confiança en un mateix.

4. Cooperar amb els/les companys/es cap a un objectiu comú.

5. Organitzar una cursa d’orientació amb totes les seves fases, el mapa, la normativa, la organització, etc.

6. Respectar la normativa de les curses, i els companys.

7. Realitzar les activitats de la orientació en l’entorn moodle.

Page 8: UNITAT DIDÀCTICA 3r d’ESO...UNITAT DIDÀCTICA 3r d’ESO: NO PERDIS EL NORD! (orientació) ANDREU CLUSELLA VALLBONA Màster Formació Professorat d’Educació Física d’ESO,

COMPETÈNCIES BÀSIQUES

Page 9: UNITAT DIDÀCTICA 3r d’ESO...UNITAT DIDÀCTICA 3r d’ESO: NO PERDIS EL NORD! (orientació) ANDREU CLUSELLA VALLBONA Màster Formació Professorat d’Educació Física d’ESO,

TEMPORALITZACIÓ

Page 10: UNITAT DIDÀCTICA 3r d’ESO...UNITAT DIDÀCTICA 3r d’ESO: NO PERDIS EL NORD! (orientació) ANDREU CLUSELLA VALLBONA Màster Formació Professorat d’Educació Física d’ESO,

METODOLOGIA

ESTILS D’ENSENYAMENT

COMANDAMENT DIRECTE

ASSIGNACIÓ DE TASQUES

DESCOBRIMENT GUIAT

Exemples d’exercicis

Jocs de classe i activitats, explicació de teoria.

Curses d’orientació, fitxes de coavaluació, activitat la cerca del tresor

Realització de la cursa d’orientació.

Ús de les TIC (moodle, mòbil)

Sí ( hi ha teoria al moodle)

Sí (activitats que es comanen fer, foto de grup a una fita)

Sí (a partir de la teoria i la pràctica realitzada han de fer una cursa model)

Page 11: UNITAT DIDÀCTICA 3r d’ESO...UNITAT DIDÀCTICA 3r d’ESO: NO PERDIS EL NORD! (orientació) ANDREU CLUSELLA VALLBONA Màster Formació Professorat d’Educació Física d’ESO,

METODOLOGIA • Les activitats amb brúixola seran modificades segons el nombre de

brúixoles disponibles pel centre.

• S’utilitzarà l’eina TIC (Moodle) per moltes activitats i entrega de treballs, així com per fer reflexions. Seran activitats que faran a casa:

– Activitat 1: Avaluació inicial

– Activitat2: El treball

– Activitat3: Vídeo i quizz

– Activitat4: Reflexió, one minute paper

– Activitats suplementàries

• Segons el temps que faci es poden modificar i canviar els dies de les sessions teòriques o pràctiques segons sigui el cas.

Page 12: UNITAT DIDÀCTICA 3r d’ESO...UNITAT DIDÀCTICA 3r d’ESO: NO PERDIS EL NORD! (orientació) ANDREU CLUSELLA VALLBONA Màster Formació Professorat d’Educació Física d’ESO,

AVALUACIÓ I QUALIFICACIÓ Aval. Inicial Aval. Formativa Aval. Sumativa

Avaluació inicial a

moodle (5%)

One minute paper (5%)

Fitxa coavaluació (10%)

Quizz moodle (10%)

Treball cursa orientació (20%)

Coavaluació grups treball cursa (10%)

Llista de control (30%)

Actitud (10%)

5% 55% 40%

100%

Criteris d’avaluació Decret 143/ 2007 per a tercer d’ESO

Realitzar de forma autònoma recorreguts en el medi natural, utilitzant l'equipament, eines i tècniques d'orientació adients. Mostrar una actitud de respecte pel medi natural.

Page 13: UNITAT DIDÀCTICA 3r d’ESO...UNITAT DIDÀCTICA 3r d’ESO: NO PERDIS EL NORD! (orientació) ANDREU CLUSELLA VALLBONA Màster Formació Professorat d’Educació Física d’ESO,

AVALUACIÓ I QUALIFICACIÓ

LLISTA DE CONTROL

FORMATIVA

SUMATIVA

AVALUACIÓ

INICIAL

OBJECTIUS DIDÀCTICS (O.D.)

1. Conèixer les característiques bàsiques de les curses d’orientació.

2. Saber orientar-se amb la brúixola i el mapa.

3. Augmentar l’ autonomia en els desplaçaments i conseqüentment la seguretat i la confiança en un mateix.

4. Cooperar amb els/les companys/es cap a un objectiu comú.

5. Organitzar una cursa d’orientació amb totes les seves fases, el mapa, la normativa, la organització, etc.

6. Respectar la normativa de les curses, i els companys.

7. Realitzar les activitats de la orientació en l’entorn moodle.

TREBALL CURSA + Coavaluació

ACTIVITATS MOODLE: one minute paper, quizz,

penjar treball cursa.

ACTITUD

FITXA COAVALUACIÓ