sessió intervenció pdf

5
Grup classe Durada Període Curs escolar Professor/a 2n curs cicle superior 4 Sessions 2n trimestre 2014-2015 Ricky Perez Albert Ametller Àrees/matèries Títol justificació unitat didàctica Activitats fisicoesportives amb al medi aquàtic: Salvament Salvament amb floppy Objectius d’aprenentatge dels quals deriva Competències bàsiques Criteris d’avaluació Aprenentatges memorístics 1)Identificar i relacionar les diferents tècniques de salvament amb floppy amb els diferents tipus de víctima Salvament amb floppy Víctima activa,passiva(de cara/esquenes)i enfonsada 1 Nombrar les diferents tècniques de salvament amb floppy 2 Saber relacionar les diferents tècniques de salvament amb la situació adequada 3 Nombrar les principals característiques d’execució de les diferents tècniques amb el floppy Aprenentatges Rp i/o Rm 2)Executar de forma correcta les diferents tècniques de salvament amb floppy en una situació de rescat d’una víctima Salvament amb floppy Víctima activa,passiva(de cara/esquenes)i enfonsada 4 Posar en pràctica les diferents tècniques de salvament amb floppy 5 Reproduir de forma adequada cada una de les tècniques de salvament amb floppy 6 Detectar i saber corregir errors propis de les diferents formes de salvament amb floppy Aprenentatges afectius i socials 4)Comportar-se d’acord amb la normativa del règim de reglament intern del CAR El respecte a les instal·lacions i el medi de treball La cooperació amb els companys 8 Participar activament i reflexivament en les sessions realitzant aportacions que contribueixin a l’aprenentatge 9 Mostrar interès per millorar l’execució tècnica del salvament amb floppy 10 Acceptar les pròpies limitacions respectant les opinions dels altres 11 Cuidar les instal·lacions i el material mostrant respecte cap als elements que afavoreixen l’aprenentatge.

Upload: albert818

Post on 10-Aug-2015

143 views

Category:

Education


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: Sessió intervenció pdf

Grup classe Durada Període Curs escolar Professor/a

2n curs cicle superior 4 Sessions 2n trimestre 2014-2015 Ricky Perez Albert Ametller

Àrees/matèries Títol justificació unitat didàctica

Activitats fisicoesportives amb al medi aquàtic: Salvament Salvament amb floppy

Objectius d’aprenentatge dels quals deriva Competències bàsiques Criteris d’avaluació

Apr

enen

tatg

es

mem

orís

tics

1)Identificar i relacionar les diferents tècniques de salvament amb floppy amb els diferents tipus de víctima

Salvament amb floppy

Víctima activa,passiva(de cara/esquenes)i enfonsada

1 Nombrar les diferents tècniques de salvament amb floppy

2 Saber relacionar les diferents tècniques de salvament amb la situació adequada

3 Nombrar les principals característiques d’execució de les diferents tècniques amb el floppy

Apr

enen

tatg

es

Rp

i/o R

m

2)Executar de forma correcta les diferents tècniques de salvament amb floppy en una situació de rescat d’una víctima

Salvament amb floppy

Víctima activa,passiva(de cara/esquenes)i enfonsada

4 Posar en pràctica les diferents tècniques de salvament amb floppy

5 Reproduir de forma adequada cada una de les tècniques de salvament amb floppy

6 Detectar i saber corregir errors propis de les diferents formes de salvament amb floppy

Apr

enen

tatg

es a

fect

ius

i soc

ials

4)Comportar-se d’acord amb la normativa del règim de reglament intern del CAR

El respecte a les instal·lacions i el medi de treball

La cooperació amb els companys

8 Participar activament i reflexivament en les sessions realitzant aportacions que contribueixin a l’aprenentatge

9 Mostrar interès per millorar l’execució tècnica del salvament amb floppy

10 Acceptar les pròpies limitacions respectant les opinions dels altres

11 Cuidar les instal·lacions i el material mostrant respecte cap als elements que afavoreixen l’aprenentatge.

Page 2: Sessió intervenció pdf

Conting uts dels quals deriva

Executar Execució dels principals elements tècnics amb floppy

Activa

Passiva cara

Passiva esquena

Cara enfonsada

Activa esquenes

Page 3: Sessió intervenció pdf

SESSIÓ 1 METODOLOGIA I SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA

Objectiu General 1,2,3 Objectiu de sessió Reproduir la tècnica de salvament de la víctima passiva amb floppy mitjançant una acció de rescat respectant els aspectes tècnics bàsics i temporals que germanitzen la seva correcta execució

Fase sessió

Objectiu de l’activitat Activitat Estil e-a T. tasca P. activitat Org.

Alumnat Org. material Temps Precaucions C. èxit Atenció

diversitat

Inic

ial

Conèixer la seqüència de passos per realitzar correctament el salvament de víctima passiva d’esquenes amb el floppy.

Activitat 1

- - DT Grup Sencer

Flopyy (casa 2

alumnes) 10’ Dispersió

del grup Respondre

correctament a les preguntes

-

Des

envo

lupa

men

t

Escalfament

Activitat 2 A DII DT Grup de 2

(parelles - 10’ Xocar entre alumnes - -

Reproduir la tècnica de víctima passiva d’esquenes “U” mitjançant

una acció de rescat.

Activitat 3 B DI DP Grup de 2

(parelles Floppy 15’ Vigilar pilotes

creuades

Reproduir el cop correctament en

un 50% dels casos

-

Reproduir la tècnica de víctima passiva d’esquenes “cintura”

mitjançant una acció de rescat Activitat 4

B DI DP Grup de 2 (parelles Floppy 15’

Vigilar pilotes

creuades

Finalitzar i guanyar el punt

amb cop de revés

-

Reproduir la tècnica de víctima passiva d’esquenes “aixelles” mitjançant una acció de rescat

Activitat 5 B DI DP Grup de 2

(parelles Floppy 15’’ - Guanyar el partit

amb un 20% d’errors forçats com a màxim

-

Sín

tesi

s

Citar seqüència de passos per realitzar correctament el salvament de víctima passiva d’esquenes amb

el floppy en les seves múltiples tècniques

Activitat 6 - - - Grup

Sencer - 5’ Respondre bé a les preguntes

-

Page 4: Sessió intervenció pdf

escripció de les activitats

Fase de la sessió Activitat Descripció gràfica

Inicial

Explicació de la tècnica de salvament del floppy en una situació

de víctima passiva d’esquenes:

1-Tècnica de víctima passiva d’esquenes “U”

2- Tècnica de víctima passiva d’esquenes “Cintura”

3- Tècnica de víctima passiva d’esquenes “Aixelles”

Explicació (de la sessió anterior)

1-Víctima activa de cara ( nedadora i no nedadora)

L’exercici consisteix en que es col·locarà un de la parella amb el

floppy fora de l’aigua i l’altre de la parella dins de l’aigua a l’altre

punta de la piscina. Un adoptarà el rol de víctima passiva i el

company l’haurà de rescatar mitjançant la tècnica de la “U”

Page 5: Sessió intervenció pdf

Desenvolupament

L’exercici consisteix en que es col·locarà un de la parella amb el

floppy fora de l’aigua i l’altre de la parella dins de l’aigua a l’altre

punta de la piscina. Un adoptarà el rol de víctima passiva i el

company l’haurà de rescatar mitjançant la tècnica de la “cintura”

L’exercici consisteix en que es col·locarà un de la parella amb el

floppy fora de l’aigua i l’altre de la parella dins de l’aigua a l’altre

punta de la piscina. Un adoptarà el rol de víctima passiva i el

company l’haurà de rescatar mitjançant la tècnica de la “Aixelles”

Síntesi

Feedback:

Feedback grupal on realitzarem diverses preguntes en relació a la

tècnica treballada durant la sessió.