nazİİlİ rehberlİk araŞtirma mÜdÜrlÜĞÜ · web viewosmanlı devleti’nin birinci dünya...

26

Upload: others

Post on 26-Sep-2020

3 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: NAZİİLİ REHBERLİK ARAŞTIRMA MÜDÜRLÜĞÜ · Web viewOsmanlı Devleti’nin Birinci Dünya Savaşı boyunca birçok cephede savaştığını söyler. Ünite Kavramları Sembolleri
Page 2: NAZİİLİ REHBERLİK ARAŞTIRMA MÜDÜRLÜĞÜ · Web viewOsmanlı Devleti’nin Birinci Dünya Savaşı boyunca birçok cephede savaştığını söyler. Ünite Kavramları Sembolleri

ÜNİTİLENDİRİLMİŞ YILLIK BİREYSEL DERS PLANISÜRE SINIF……………DERS…………………………………………………………………….SAYFA NO :………

AY

HA

FTA

DE

RS

SAA

Tİ UZUN DÖNEMLİ AMAÇ KISA DÖNEMLİ AMAÇ ÖĞRETİMSEL

AMAÇLAR

ARAÇGEREÇ,DENEY,GEZİGÖZLEM,ARAŞTIRMA,İNCELEME,PROJ

E,UYGULAMA VE KAYNAKLAR

KONU,AMAÇ,ÖĞRENCİ KAZANIMLARI,UYGULANABİLİRLİ

K,DÜZEYE İLİŞKİN ÖĞRETMEN TARAFINDAN ALINABİLECEK NOTLAR,GÜNLÜK DERS PLANI

YAPILIRKEN DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

Öğrenci İletişim Becerilerini bağımsız olarak gerçekleştirir.(TÜRKÇE DERSİ ÖRNEK)

Öğrenci sözel yönergeleri bağımsız olarak yerine getirir.

1.Tek sözcüklü yönergeleri yerine getirir.2.İki eylemli yönergeleri yerine getirir.3. İkiden fazla eylem bildiren yönergeleri yerine getirir.

Öğrenci Okulumuz ve Yakın Çevremiz konularını bağımsız olarak bilir.(HAYAT BİLGİSİ DERSİ ÖRNEK)

Öğrenci kendini tanır. 1.Adını soyadını söyler.2.Yaşını söyler.3.Cinsiyetini söyler.4.Doğum yerini söyler.

Öğrenci Varlıklar Arasındaki İlişkileri bağımsız olarak kavrar.(MATEMATİK DERSİ ÖRNEK)

Öğrenci varlıkları az ve çok olma duruma göre ayırt eder.

1.Farklı miktardaki iki varlık grubu arasından az olan varlık grubunu gösterir.2. Farklı miktardaki iki varlık grubunu ifade eden resim kartlarından az olan varlık grubunu ifade eden resim kartını gösterir.

NOT: Yukarıdaki örneklere göre öğrenciye kazandırılacak amaçlar yazılır ve ders planları buna göre hazırlanır.

Page 3: NAZİİLİ REHBERLİK ARAŞTIRMA MÜDÜRLÜĞÜ · Web viewOsmanlı Devleti’nin Birinci Dünya Savaşı boyunca birçok cephede savaştığını söyler. Ünite Kavramları Sembolleri

ÜNİTİLENDİRİLMİŞ YILLIK DERS PLANISÜRE SINIF……………DERS…………………………………………………………………….SAYFA NO :………

AY

HA

FTA

DE

RS

SAA

Tİ UZUN DÖNEMLİ

AMAÇKISA DÖNEMLİ AMAÇ ÖĞRETİMSEL

AMAÇLAR

ARAÇGEREÇ,DENEY,GEZİGÖZLEM,ARAŞTIRMA,İNCELEME,PROJ

E,UYGULAMA VE KAYNAKLAR

KONU,AMAÇ,ÖĞRENCİ KAZANIMLARI,UYGULANABİLİRLİ

K,DÜZEYE İLİŞKİN ÖĞRETMEN TARAFINDAN ALINABİLECEK NOTLAR,GÜNLÜK DERS PLANI

YAPILIRKEN DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

Page 4: NAZİİLİ REHBERLİK ARAŞTIRMA MÜDÜRLÜĞÜ · Web viewOsmanlı Devleti’nin Birinci Dünya Savaşı boyunca birçok cephede savaştığını söyler. Ünite Kavramları Sembolleri

4. DERS PLANIN HAZIRLANMASIÖnceden tespit etmiş olduğumuz amaçlar ders planlarına alınır ve uygulama başlar. Örnek olması amacıyla tüm derslere ilişkin ders planları yukarıda almış olduğumuz amaçlara göre hazırlanarak sunulmuştur ayrıca ders planı formatı öğretmenlerimizin yabancılık çekmemesi için halihazırdaki müfredata uygun olarak hazırlanmıştır.

BİREYSEL DERS PLANI BÖLÜM I :

Dersin adı TÜRKÇESınıf 2/AÜnite Adı / No İletişim BecerileriÖnerilen Süre 40+40

BÖLÜM II :Öğrenci Kazanımları /Hedef ve Davranışlar

Uzun Dönemli Amaç: Öğrenci İletişim Becerilerini bağımsız olarak gerçekleştirir.Kısa Dönemli Amaç: Öğrenci sözel yönergeleri bağımsız olarak yerine getirir.Öğretimsel amaçlar: 1.Tek sözcüklü yönergeleri yerine getirir. 2.İki eylemli yönergeleri yerine getirir. 3. İkiden fazla eylem bildiren yönergeleri yerine getirir.

Ünite Kavramları Sembolleri/ ve Davranış Örüntüsü

Dinleme,dikkat,konuşma.

Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Teknikler

Düz anlatım, soru-cevap.

Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç-Gereçler ve Kaynakça

Hikaye kitapları,resimli kitaplar.

Öğretme-Öğrenme EtkinlikleriDikkati Çekme Öğrenciye akşam ne yaptığı sorulur kısaca sohbet edilir.Güdüleme Öğrenciye dersi dikkatli dinlemenin öneminden bahsedilir.Gözden Geçirme Öğrenciye yapması için bir kaç istekte bulunulur. ( öğretmen masasındaki

defteri getir v.b. )Derse Geçiş Öğrenciye kendisine bir şey söylediğinde karşılık vermesi gerektiği

söylenir.Bireysel Öğrenme Etkinlikleri( Ödev,deney,problem çözme, v.b. )

Öğrenciye insan ilişkilerinden dinleme ve dikkatin öneminden bahsedilir kendisine bir söylendiğinde veya bir şey istendiğinde bunlara karşılık vermesi anlatılır ve örnek uygulamalar yapılır.

BÖLÜM III :Ölçme-Değerlendirme Bireysel öğrenme

etkinliklerine yönelikÖlçme-Değerlendirme

Bireysel Değerlendirme1.saat 5.saat

2.saat 6.saat

3.saat 7.saat

4.saat 8.saat

BÖLÜM IVPlanın Uygulamasına İlişkin Açıklamalar

Öğrencinin konuyu iyi kavrayabilmesi için sık sık sözel yardımda bulunulur.

Page 5: NAZİİLİ REHBERLİK ARAŞTIRMA MÜDÜRLÜĞÜ · Web viewOsmanlı Devleti’nin Birinci Dünya Savaşı boyunca birçok cephede savaştığını söyler. Ünite Kavramları Sembolleri

BİREYSEL DERS PLANI BÖLÜM I :

Dersin adı HAYAT BİLGİSİSınıf 2/AÜnite Adı / No Okulumuz ve Yakın ÇevremizÖnerilen Süre 40+40

BÖLÜM II :Öğrenci Kazanımları /Hedef ve Davranışlar

Uzun Dönemli amaç : Öğrenci Okulumuz ve Yakın Çevremiz konularını bağımsız olarak bilir.Kısa Dönemli Amaç : Öğrenci kendini tanır.Öğretimsel Amaç : 1.Adını soyadını söyler. 2.Yaşını söyler. 3.Cinsiyetini söyler. 4.Doğum yerini söyler.

Ünite Kavramları Sembolleri/ ve Davranış Örüntüsü

İfade etme,anlatma.

Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Teknikler

Düz anlatım, soru-cevap.

Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç-Gereçler ve Kaynakça

Hayat Bilgisi kitabı ve konuya ilişkin resimler.

Öğretme-Öğrenme EtkinlikleriDikkati Çekme Öğrenciyle derse hazırlık olması amacıyla sohbet edilir.Güdüleme Öğrenci uygun davranışlar sergilediğinde sözel pekiştireçler sunulur.Gözden Geçirme Öğrenciye kendisini tanıtması söylenir.Derse Geçiş Öğrenciye kendini tanıtırken bazı noktalara dikkat etmesi gerektiği

söylenir.Bireysel Öğrenme Etkinlikleri( Ödev,deney,problem çözme, v.b. )

Öğrenciye kendini tanıtırken ve anlatırken nelere dikkat etmesi gerektiği onun anlayabileceği bir dilde anlatılır ve soru-cevap tekniği kullanılarak konun pekişmesi için uygulama yapılır.

BÖLÜM III :Ölçme-Değerlendirme Bireysel öğrenme

etkinliklerine yönelikÖlçme-Değerlendirme

Bireysel Değerlendirme1.saat 5.saat

2.saat 6.saat

3.saat 7.saat

4.saat 8.saat

BÖLÜM IV :Planın Uygulamasına İlişkin Açıklamalar

Konu somutlaştırılarak anlatılmaya çalışılır ve dramatizasyon etkinliği yapılır.

Page 6: NAZİİLİ REHBERLİK ARAŞTIRMA MÜDÜRLÜĞÜ · Web viewOsmanlı Devleti’nin Birinci Dünya Savaşı boyunca birçok cephede savaştığını söyler. Ünite Kavramları Sembolleri

BİREYSEL DERS PLANI BÖLÜM I :

Dersin adı MATEMATİKSınıf 2/AÜnite Adı / No Varlıklar Arası İlişkilerÖnerilen Süre 40+40

BÖLÜM II :Öğrenci Kazanımları /Hedef ve Davranışlar

Uzun Dönemli Amaç : Öğrenci Varlıklar Arasındaki İlişkileri bağımsız olarak kavrar.Kısa Dönemli Amaç : Öğrenci varlıkları az ve çok olma duruma göre ayırt eder.Öğretimsel Amaç : 1.Farklı miktardaki iki varlık grubu arasından az olan varlık grubunu gösterir. 2. Farklı miktardaki iki varlık grubunu ifade eden resim kartlarından az olan varlık grubunu ifade eden resim kartını gösterir.

Ünite Kavramları Sembolleri/ ve Davranış Örüntüsü

Az-çok,

Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Teknikler

Düz anlatım, soru-cevap.

Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç-Gereçler ve Kaynakça

Bilye,Top,Kum,Boncuk.

Öğretme-Öğrenme EtkinlikleriDikkati Çekme Öğrenciye hangi çizgi filmi daha çok sevdiği sorulur.Güdüleme Öğrenciye dersi iyi dinlerse ona şeker verileceği söylenir.Gözden Geçirme Öğrenciye az ve çok kavramına ilişkin bazı sorular sorularak performansı

kontrol edilir.Derse Geçiş Öğrenciyle masaya karşılıklı oturulur ve ona derste kullanılacak araç-

gereçler gösterilir.Bireysel Öğrenme Etkinlikleri( Ödev,deney,problem çözme, v.b. )

Öğrenciye araç-gereçler kullanılarak az-çok kavramı anlatılır ve örnekler verilir. Hem gerçek nesnelerde hem de resimlerde çalışılarak konu genellenmeye çalışılır ve soru-cevap tekniğiyle konu pekiştirilir.

BÖLÜM III :Ölçme-Değerlendirme Bireysel öğrenme

etkinliklerine yönelikÖlçme-Değerlendirme

Bireysel Değerlendirme1.saat 5.saat

2.saat 6.saat

3.saat 7.saat

4.saat 8.saat

BÖLÜM IV :Planın Uygulamasına İlişkin Açıklamalar

Page 7: NAZİİLİ REHBERLİK ARAŞTIRMA MÜDÜRLÜĞÜ · Web viewOsmanlı Devleti’nin Birinci Dünya Savaşı boyunca birçok cephede savaştığını söyler. Ünite Kavramları Sembolleri

BİREYSEL DERS PLANI BÖLÜM I :

Dersin adı VATANDAŞLIK VE İNSAN HAKLARISınıf 8/AÜnite Adı / No İNSAN HAKLARIÖnerilen Süre 40+40

BÖLÜM II :Öğrenci Kazanımları /Hedef ve Davranışlar

Uzun Dönemli Amaç: Öğrenci insan hakları konularını bilir.Kısa Dönemli Amaç: Öğrenci insan hakları kavramını bilir.Öğretimsel amaç: 1. İnsan haklarının, insanların sadece insan olmalarından dolayı sahip oldukları haklar olduğunu söyler. 2. İnsan haklarının tüm insanlar için geçerli olduğunu söyler. 3. İnsanların bu haklara, doğuştan sahip olduğunu söyler.

Ünite Kavramları Sembolleri/ ve Davranış Örüntüsü

Hak, insan, yaşam.

Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Teknikler

Düz anlatım, soru-cevap.

Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç-Gereçler ve Kaynakça

Konuya ilişkin kitaplar.

Öğretme-Öğrenme EtkinlikleriDikkati Çekme Öğrenciyle derse hazırlık amacıyla kısaca sohbet edilir.

Güdüleme Öğrenciye insanları bazı hakları olduğu söylenir.

Gözden Geçirme Öğrenciye bu konuya ilişkin basit sorular yöneltilir.

Derse Geçiş Öğrenciye bugün insan haklarının neler olduğunu öğrenecekleri söylenir.Bireysel Öğrenme Etkinlikleri( Ödev,deney,problem çözme, v.b. )

Konu öğrencinin anlayabileceği düzeyde kısa ve öz olarak ayrıca somutlaştırılarak anlatılır ve soru-cevap yöntemiyle pekiştirilir.

BÖLÜM III :Ölçme-Değerlendirme Bireysel öğrenme

etkinliklerine yönelikÖlçme-Değerlendirme

Bireysel Değerlendirme1.saat 5.saat

2.saat 6.saat

3.saat 7.saat

4.saat 8.saat

BÖLÜM IV :Planın Uygulamasına İlişkin Açıklamalar

Page 8: NAZİİLİ REHBERLİK ARAŞTIRMA MÜDÜRLÜĞÜ · Web viewOsmanlı Devleti’nin Birinci Dünya Savaşı boyunca birçok cephede savaştığını söyler. Ünite Kavramları Sembolleri

BİREYSEL DERS PLANI BÖLÜM I :

Dersin adı TRAFİK VE İLK YARDIMSınıf 8/AÜnite Adı / No TRAFİKÖnerilen Süre 40+40

BÖLÜM II :Öğrenci Kazanımları /Hedef ve Davranışlar

Uzun Dönemli Amaç : Öğrenci trafik kavramlarını bilir.Kısa Dönemli Amaç: Öğrenci trafikle ilgili kuruluşları tanır.Öğretimsel amaç: 1. Karayolları Genel Müdürlüğünün trafikle ilgili bir kuruluş olduğunu söyler. 2. Emniyet Genel Müdürlüğünün trafikle ilgili bir kuruluş olduğunu söyler. 3. Millî Eğitim Bakanlığının trafikle ilgili bir kuruluş olduğunu söyler.

Ünite Kavramları Sembolleri/ ve Davranış Örüntüsü

Polis, karakol, trafik, kural.

Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Teknikler

Düz anlatım, soru-cevap,gösteri.

Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç-Gereçler ve Kaynakça

Trafik levhaları, konuya ilişkin resimler ve kitaplar.

Öğretme-Öğrenme EtkinlikleriDikkati Çekme Öğrenciye trafik kurallarının çok önemli olduğu söylenir.

Güdüleme Trafik kurallarının bizim için hayati öneminden bahsedilir.

Gözden Geçirme Öğrenciye trafikle ilgili bir-kaç soru sorulur.

Derse Geçiş Öğrenciye bu gün trafik kuruluşlarını görecekleri söylenir.Bireysel Öğrenme Etkinlikleri( Ödev,deney,problem çözme, v.b. )

Öğrenciye trafiğin ve trafikle ilgilin kuruluşların ne olduğu resimlerle ve küçük uygulamalarla anlatılır anlattırılır.

BÖLÜM III :Ölçme-Değerlendirme Bireysel öğrenme

etkinliklerine yönelikÖlçme-Değerlendirme

Bireysel Değerlendirme1.saat 5.saat

2.saat 6.saat

3.saat 7.saat

4.saat 8.saat

BÖLÜM IV :Planın Uygulamasına İlişkin Açıklamalar

Page 9: NAZİİLİ REHBERLİK ARAŞTIRMA MÜDÜRLÜĞÜ · Web viewOsmanlı Devleti’nin Birinci Dünya Savaşı boyunca birçok cephede savaştığını söyler. Ünite Kavramları Sembolleri

BİREYSEL DERS PLANIBÖLÜM I :

Dersin adı TOPLUMSAL UYUM BECERİLERİSınıf 5/AÜnite Adı / No OKULDA BESLENME ZAMANIÖnerilen Süre 40+40

BÖLÜM II :Öğrenci Kazanımları /Hedef ve Davranışlar

Uzun Dönemli Amaç: Öğrenci okulda beslenmeyle ilgili kavram ve becerileri bilir.Kısa Dönemli Amaç: Öğrenci bağımsız olarak bardakla sıvı içer.Öğretimsel amaç: 1. Bardağı tutar. 2. Bardağı ağzına götürür. 3. Sıvıyı içer. 4. Bardağı yerine koyar.

Ünite Kavramları Sembolleri/ ve Davranış Örüntüsü

Beslenme, bardak,su,kural, okul.

Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Teknikler

Model ola, düz anlatım.

Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç-Gereçler ve Kaynakça

Bardak, su, kantin.

Öğretme-Öğrenme EtkinlikleriDikkati Çekme Öğrenciye içmekten hoşlandığı şeyler sorulur.

Güdüleme Öğrenciye beslenmesine dikkat ederse çabuk büyüyeceği söylenir.Gözden Geçirme Öğrenciye suyu nasıl içtiği sorulur.Derse Geçiş Öğrenciyle masaya karşılıklı oturulur.Bireysel Öğrenme Etkinlikleri( Ödev,deney,problem çözme, v.b. )

Öğrenciye bardakla suyun veya sıvının nasıl içileceği konusunda çalışmalar yapılarak bu beceri öğrenciye kazandırılmaya çalışılır.

BÖLÜM III :Ölçme-Değerlendirme Bireysel öğrenme

etkinliklerine yönelikÖlçme-Değerlendirme

Bireysel Değerlendirme1.saat 5.saat

2.saat 6.saat

3.saat 7.saat

4.saat 8.saat

BÖLÜM IV :Planın Uygulamasına İlişkin Açıklamalar

Gerekli yerlerde fiziksel yardımda bulunulur.

Page 10: NAZİİLİ REHBERLİK ARAŞTIRMA MÜDÜRLÜĞÜ · Web viewOsmanlı Devleti’nin Birinci Dünya Savaşı boyunca birçok cephede savaştığını söyler. Ünite Kavramları Sembolleri

BİREYSEL DERS PLANI BÖLÜM I :

Dersin adı T.C. İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜKSınıf 8/AÜnite Adı / No BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞIÖnerilen Süre 40+40

BÖLÜM II :Öğrenci Kazanımları /Hedef ve Davranışlar

Uzun Dönemli Amaç: Öğrenci Birinci Dünya savaşıyla İlgili konuları bilir.Kısa Dönemli Amaç: Öğrenci Birinci Dünya Savaşında Osmanlı Devletinin durumunu bilir.Öğretimsel amaç: 1. Birinci Dünya Savaşı’nda Avrupa ülkelerinin üçlü bağlaşma ve anlaşma biçiminde  iki gruba ayrıldığını söyler. 2. Osmanlı Devleti’nin, Bağlaşma devletleri yanında savaşa girdiğini söyler. 3. Osmanlı Devleti’nin Birinci Dünya Savaşı boyunca birçok cephede savaştığını söyler.

Ünite Kavramları Sembolleri/ ve Davranış Örüntüsü

Osmanlı, savaş, tarih.

Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Teknikler

Düz anlatım, soru-cevap.

Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç-Gereçler ve Kaynakça

Tarih kitapları, konuya ilişkin resim ve fotoğraflar.

Öğretme-Öğrenme EtkinlikleriDikkati Çekme Öğrenciye Devletimizin adı sorulur.

Güdüleme Öğrenci önderimizin kim olduğu sorulur.

Gözden Geçirme Öğrenciye Atatürk’ten bahsedilir.Derse Geçiş Öğrenciye Birin Dünya Savaşının çok önemli olduğu söylenir.Bireysel Öğrenme Etkinlikleri( Ödev,deney,problem çözme, v.b. )

Öğrenciye konu resimler ve fotoğraflarla anlatılır soru-cevap çalışmalarıyla konu pekiştiril ve kavratılmaya çalışılır.

BÖLÜM III :Ölçme-Değerlendirme Bireysel öğrenme

etkinliklerine yönelikÖlçme-Değerlendirme

Bireysel Değerlendirme1.saat 5.saat

2.saat 6.saat

3.saat 7.saat

4.saat 8.saat

BÖLÜM IV :Planın Uygulamasına İlişkin Açıklamalar

Page 11: NAZİİLİ REHBERLİK ARAŞTIRMA MÜDÜRLÜĞÜ · Web viewOsmanlı Devleti’nin Birinci Dünya Savaşı boyunca birçok cephede savaştığını söyler. Ünite Kavramları Sembolleri

BİREYSEL DERS PLANI BÖLÜM I :

Dersin adı SOSYAL BİLGİLERSınıf 6/AÜnite Adı / No AİLE OKUL VE TOPLUM HAYATIÖnerilen Süre 40+40

BÖLÜM II :Öğrenci Kazanımları /Hedef ve Davranışlar

Uzun Dönemli Amaç: Öğrenci aile hayatı ve toplum konularını bilir.Kısa Dönemli Amaç: Öğrenci ailenin görevlerini bilir.Öğretimsel amaç: 1. Ailenin; üyelerinin yeme, içme, giyinme ve barınma gibi temel gereksinimlerini karşıladığını söyler. 2. Ailenin; toplumun devamını sağladığını söyler. 3. Ailenin; çocuğun eğitiminin ilk başladığı yer olduğunu söyler.

Ünite Kavramları Sembolleri/ ve Davranış Örüntüsü

Kural, toplum, aile.

Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Teknikler

Düz anlatım, soru-cevap.

Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç-Gereçler ve Kaynakça

Konuya ilişkin ders kitapları.

Öğretme-Öğrenme EtkinlikleriDikkati Çekme Öğrenciye anne ve babasını adları sorulur.

Güdüleme Öğrenciye ailedeki diğer bireyler sorulur.

Gözden Geçirme Öğrenciye evde hangi görevleri üstlendiği sorulur.

Derse Geçiş Öğrenciye ailenin görevleri olduğu söylenir.

Bireysel Öğrenme Etkinlikleri( Ödev,deney,problem çözme, v.b. )

Öğrenciye ailenin ve aile üyelerinin görevlerinin ne olduğu ve önemi anlatılır ve anlattırılır konuya ilişkin sorular sorularak ders bitirilir.

BÖLÜM III :Ölçme-Değerlendirme Bireysel öğrenme

etkinliklerine yönelikÖlçme-Değerlendirme

Bireysel Değerlendirme1.saat 5.saat

2.saat 6.saat

3.saat 7.saat

4.saat 8.saat

BÖLÜM IV :Planın Uygulamasına İlişkin Açıklamalar

Page 12: NAZİİLİ REHBERLİK ARAŞTIRMA MÜDÜRLÜĞÜ · Web viewOsmanlı Devleti’nin Birinci Dünya Savaşı boyunca birçok cephede savaştığını söyler. Ünite Kavramları Sembolleri

BİREYSEL DERS PLANI BÖLÜM I :

Dersin adı RESİM-İŞSınıf 2/AÜnite Adı / No RESİM İŞ DERSİNDE KULLANILAN ARAÇ-GEREÇLERÖnerilen Süre 40+40

BÖLÜM II :Öğrenci Kazanımları /Hedef ve Davranışlar

Uzun Dönemli Amaç: Öğrenci resim dersi araç-gereçleriyle ilgili konuları bilir.Kısa Dönemli Amaç: Öğrenci resim dersinde kullanılan araç-gereçleri tanır.Öğretimsel amaç: 1. Adı söylenen araç gereci gösterir. 2. Gösterilen araç gerecin adını söyler.

Ünite Kavramları Sembolleri/ ve Davranış Örüntüsü

Araç-gereç, kullanım.

Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Teknikler

Düz anlatım, soru-cevap.

Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç-Gereçler ve Kaynakça

Boya, resim defteri v.b.

Öğretme-Öğrenme EtkinlikleriDikkati Çekme Öğrenciye resim dersi hakkındaki düşünceleri sorulur.

Güdüleme Öğrenciye araç-gereçlerinin güzel olduğu söylenir.

Gözden Geçirme Öğrenciye araç-gereçlerden bir kaçının adı sorulur.

Derse Geçiş Öğrenciyle masaya karşılıklı oturulur.Bireysel Öğrenme Etkinlikleri( Ödev,deney,problem çözme, v.b. )

Araç-gereçler masaya tek tek konularak adları söylenir ve nasıl kullanıldıkları anlatılır ve anlattırılır daha sonra araç gereçlerin adı tek tek sorulur.

BÖLÜM III :Ölçme-Değerlendirme Bireysel öğrenme

etkinliklerine yönelikÖlçme-Değerlendirme

Bireysel Değerlendirme1.saat 5.saat

2.saat 6.saat

3.saat 7.saat

4.saat 8.saat

BÖLÜM IV :Planın Uygulamasına İlişkin Açıklamalar

Page 13: NAZİİLİ REHBERLİK ARAŞTIRMA MÜDÜRLÜĞÜ · Web viewOsmanlı Devleti’nin Birinci Dünya Savaşı boyunca birçok cephede savaştığını söyler. Ünite Kavramları Sembolleri

BİREYSEL DERS PLANI BÖLÜM I :

Dersin adı MÜZİKSınıf 2/AÜnite Adı / No SESLERİ TANIYALIMÖnerilen Süre 40+40

BÖLÜM II :Öğrenci Kazanımları /Hedef ve Davranışlar

Uzun Dönemli Amaç: Öğrenci sesleri bilir.Kısa Dönemli Amaç: Öğrenci farklı sesleri tanır.Öğretimsel amaç: 1. Bağırarak ses çıkarır. 2. Öksürerek ses çıkarır. 3. Gülerek ses çıkarır. 4. Vücudundaki çeşitli organları birbirine vurarak ses çıkarır.

Ünite Kavramları Sembolleri/ ve Davranış Örüntüsü

Ses, müzik.

Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Teknikler

Model olma gösteri yöntemi.

Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç-Gereçler ve Kaynakça

Davul, darbuka, zil, kaset çalar.

Öğretme-Öğrenme EtkinlikleriDikkati Çekme Öğrenciye hangi şarkıları sevdiği sorulur.

Güdüleme Öğrenciye müziğin çok zevkli bir ders olduğu söylenir.

Gözden Geçirme Öğrenciden bildiği sesleri çıkarması istenir.

Derse Geçiş Öğrenciye derste kullanılacak araç-gereçler gösterilir.

Bireysel Öğrenme Etkinlikleri( Ödev,deney,problem çözme, v.b. )

Öğrenciye araç-gereçlerden çıkartılan sesler dinletilir. Kasetten bazı hayvan ve doğa sesleri dinletilerek ne oldukları sorulur gerekli yerlerde sözel yardımda bulunularak konu işlenir.

BÖLÜM III :Ölçme-Değerlendirme Bireysel öğrenme

etkinliklerine yönelikÖlçme-Değerlendirme

Bireysel Değerlendirme1.saat 5.saat

2.saat 6.saat

3.saat 7.saat

4.saat 8.saat

BÖLÜM IV :Planın Uygulamasına İlişkin Açıklamalar

Page 14: NAZİİLİ REHBERLİK ARAŞTIRMA MÜDÜRLÜĞÜ · Web viewOsmanlı Devleti’nin Birinci Dünya Savaşı boyunca birçok cephede savaştığını söyler. Ünite Kavramları Sembolleri

BİREYSEL DERS PLANI BÖLÜM I :

Dersin adı İŞ EĞİTİMİSınıf 4/AÜnite Adı / No İŞ EĞİTİMİ DERSİNDE KULLANILAN ARAÇ Önerilen Süre 40+40

BÖLÜM II :Öğrenci Kazanımları /Hedef ve Davranışlar

Uzun Dönemli Amaç: Öğrenci İş eğitimdeki araç-gereçleri bilir.Kısa Dönemli Amaç: Öğrenci iş eğitimi dersinde kullanılan araç-gereçleri tanır.Öğretimsel amaç: 1. Adı söylenen araç gereci gösterir.  2. Gösterilen araç gerecin adını söyler.

Ünite Kavramları Sembolleri/ ve Davranış Örüntüsü

Araç-gereç, iş, meslek.

Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Teknikler

Düz anlatım,gösteri,soru-cevap.

Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç-Gereçler ve Kaynakça

Çekiç,makas,maket bıçağı,tutkal v.b.

Öğretme-Öğrenme EtkinlikleriDikkati Çekme Öğrenciye bazı meslek adları söylenir.

Güdüleme Sayılan mesleklerin ne iş yaptığı sorulur.

Gözden Geçirme Öğrenciye büyüyünce ne olmak istediği sorulur.

Derse Geçiş Öğrenciyle karşılıklı masaya oturulur.

Bireysel Öğrenme Etkinlikleri( Ödev,deney,problem çözme, v.b. )

Araç-gereçler masaya tek tek konularak adları ve ne işe yaradıklar ve kullanımları öğrenciye küçük uygulamalarla anlatılır daha sonra aynı uygulamalar öğrenciyle de yapılır ve sorular sorularak konunun üstünden tekrar geçilir.

BÖLÜM III :Ölçme-Değerlendirme Bireysel öğrenme

etkinliklerine yönelikÖlçme-Değerlendirme

Bireysel Değerlendirme1.saat 5.saat

2.saat 6.saat

3.saat 7.saat

4.saat 8.saat

BÖLÜM IV :Planın Uygulamasına İlişkin Açıklamalar

Gerekli yerlerde fiziksel yardımda bulunulur.

Page 15: NAZİİLİ REHBERLİK ARAŞTIRMA MÜDÜRLÜĞÜ · Web viewOsmanlı Devleti’nin Birinci Dünya Savaşı boyunca birçok cephede savaştığını söyler. Ünite Kavramları Sembolleri

BİREYSEL DERS PLANI BÖLÜM I :

Dersin adı FEN BİLGİSİSınıf 6/AÜnite Adı / No VÜCUDUMUZDA NELER VAR?Önerilen Süre 40+40

BÖLÜM II :Öğrenci Kazanımları /Hedef ve Davranışlar

Uzun Dönemli Amaç: Öğrenci vücudumuzda neler var konularını bilir.Kısa Dönemli Amaç: Öğrenci vücutta bulunan sistemleri tanır.Öğretimsel amaç: 1. Atatürk’ün akılcılığa ve bilime önem verdiğini söyler. 2. Bilimin her konuda insan yaşamına yön vermesi gerektiğini söyler. 3. Bilimsel çalışmalar sayesinde cehaletin nasıl ortadan kalkabileceğini açıklar.

Ünite Kavramları Sembolleri/ ve Davranış Örüntüsü

Fen, vücut, insan,sistem.

Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Teknikler

Düz anlatım, soru-cevap, gösteri.

Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç-Gereçler ve Kaynakça

Konuya ilişkin levhalar, maketler, ders kitapları.

Öğretme-Öğrenme EtkinlikleriDikkati Çekme Öğrenciye vücudun bölümleri sorulur.

Güdüleme Öğrenciye vücudumuzun sistemlerden oluştuğu söylenir.

Gözden Geçirme Öğrenciye sistemlerin neler olduğu sorulur.

Derse Geçiş Öğrenciye dersi dikkatli dinlemesi gerektiği söylenerek anlatıma geçilir.Bireysel Öğrenme Etkinlikleri( Ödev,deney,problem çözme, v.b. )

Öğrenciye vücudumuzu oluşturan sistemler maket ve levhalar üzerinde gösterilerek görevleriyle birlikte anlatılır ve konuya ilişkin sorular sorularak öğrencinin derse katılımı sağlanır böylece konu tekrar da edilmiş olur.

BÖLÜM III :Ölçme-Değerlendirme Bireysel öğrenme

etkinliklerine yönelikÖlçme-Değerlendirme

Bireysel Değerlendirme1.saat 5.saat

2.saat 6.saat

3.saat 7.saat

4.saat 8.saat

BÖLÜM IV :Planın Uygulamasına İlişkin Açıklamalar

Page 16: NAZİİLİ REHBERLİK ARAŞTIRMA MÜDÜRLÜĞÜ · Web viewOsmanlı Devleti’nin Birinci Dünya Savaşı boyunca birçok cephede savaştığını söyler. Ünite Kavramları Sembolleri

BİREYSEL DERS PLANI BÖLÜM I :

Dersin adı DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİSınıf 5/AÜnite Adı / No DİN VE AHLAK HAKKINDA NELER BİLİYORUM ?Önerilen Süre 40+40

BÖLÜM II :Öğrenci Kazanımları /Hedef ve Davranışlar

Uzun Dönemli Amaç: Öğrenci din ve ahlak hakkındaki kavramları bilir.Kısa Dönemli Amaç: Öğrenci günlük konuşmalarda kullanılan dini sözcük ve tümcelerin anlamını bilir.Öğretimsel amaç: 1.“Bismillâhirrahmanirrahim” ve “Allah’a şükür”ün günlük dilde geçen dinî sözcük ve tümceler olduğunu söyler. 2.Bismillâhirrahmanirrahim’in “Esirgeyen ve bağışlayan Allah’ın adıyla” anlamına geldiğini söyler. 3.Bir işe başlarken “Bismillâhirrahmanirrahim” denildiğini söyler.

Ünite Kavramları Sembolleri/ ve Davranış Örüntüsü

Din,ahlak.

Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Teknikler

Düz anlatım, soru-cevap.

Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç-Gereçler ve Kaynakça

Din dersi kitap ve dergileri.

Öğretme-Öğrenme EtkinlikleriDikkati Çekme Öğrenciye yaratıcımızın kim olduğu sorulur.

Güdüleme Öğrenciye dinimizin adı sorulur.

Gözden Geçirme Öğrenciyle dersi daha dikkatli dinlemesi konusunda kısa bir konuşma yapılır.

Derse Geçiş Öğretmen öğrenciye bu gün din ve ahlak konularını göreceklerini söyler.Bireysel Öğrenme Etkinlikleri( Ödev,deney,problem çözme, v.b. )

Öğrenciye dini sözcüklerin önemli olanları onun anlayabileceği düzeyde daha basite indirgeyerek ve somutlaştırılarak anlatılır. Öğrencinin aklında kalması için soru-cevap uygulaması yapılarak öğrencinin bilgileri pekiştirilir.

BÖLÜM III :Ölçme-Değerlendirme Bireysel öğrenme

etkinliklerine yönelikÖlçme-Değerlendirme

Bireysel Değerlendirme1.saat 5.saat

2.saat 6.saat

3.saat 7.saat

4.saat 8.saat

BÖLÜM IV :Planın Uygulamasına İlişkin Açıklamalar

Konu sık sık tekrar edilir.

Page 17: NAZİİLİ REHBERLİK ARAŞTIRMA MÜDÜRLÜĞÜ · Web viewOsmanlı Devleti’nin Birinci Dünya Savaşı boyunca birçok cephede savaştığını söyler. Ünite Kavramları Sembolleri

BİREYSEL DERS PLANI BÖLÜM I :

Dersin adı BEDEN EĞİTİMİSınıf 3/AÜnite Adı / No DÜZEN ALIŞTIRMALARIÖnerilen Süre 40+40

BÖLÜM II :Öğrenci Kazanımları /Hedef ve Davranışlar

Uzun Dönemli Amaç: Öğrenci düzen alıştırmalarındaki hareketleri bilir.Kısa Dönemli Amaç: Öğrenci ayakta duruşlarla ilgili beceriler geliştirir.Öğretimsel amaç: 1. Vücudun adı söylenen bölümünü gösterir. 2. Vücudun gösterilen bölümünün adını söyler.

Ünite Kavramları Sembolleri/ ve Davranış Örüntüsü

Düzen,beden,sağlık,hareket.

Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Teknikler

Model olma, düz anlatım.

Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç-Gereçler ve Kaynakça

Okul bahçesi.

Öğretme-Öğrenme EtkinlikleriDikkati Çekme Öğrenciye hangi sporu sevdiği sorulur.

Güdüleme Öğrenciye spor yapmanın faydaları anlatılır.

Gözden Geçirme Öğretmen konuya ilişkin öğrenciye bir kaç hareket yaptırır.

Derse Geçiş Öğrenciye yapılan hareketleri iyi izlemesi söylenir.

Bireysel Öğrenme Etkinlikleri( Ödev,deney,problem çözme, v.b. )

BÖLÜM III :Ölçme-Değerlendirme Bireysel öğrenme

etkinliklerine yönelikÖlçme-Değerlendirme

Bireysel Değerlendirme1.saat 5.saat

2.saat 6.saat

3.saat 7.saat

4.saat 8.saat

BÖLÜM IV :Planın Uygulamasına İlişkin Açıklamalar

5.DEĞERLENDİRME AŞAMASI

Öğrenciye ders anlatıldıktan sonra davranış değişliğine ulaşıp ulaşmadığımızı kontrol etmek için plan sonundaki değerlendirme tablolarına öğrencinin performansı işlenir bu sayede seviyesi kayıt altına alınmış olur ve ilerlemeler daha net takip edilir.

UYARI :Her ders sonunda öğrencinin performansı değerlendirme tablosuna mutlaka işlenmelidir.

Page 18: NAZİİLİ REHBERLİK ARAŞTIRMA MÜDÜRLÜĞÜ · Web viewOsmanlı Devleti’nin Birinci Dünya Savaşı boyunca birçok cephede savaştığını söyler. Ünite Kavramları Sembolleri

BİREYSEL DERS PLANI BÖLÜM I :

Dersin adıSınıfÜnite Adı / NoÖnerilen Süre

BÖLÜM II :Öğrenci Kazanımları /Hedef ve Davranışlar

Uzun Dönemli Amaç: Kısa Dönemli Amaç:

Öğretimsel amaç:

Ünite Kavramları Sembolleri/ ve Davranış ÖrüntüsüÖğretme-Öğrenme-Yöntem ve TekniklerKullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç-Gereçler ve KaynakçaÖğretme-Öğrenme EtkinlikleriDikkati Çekme

Güdüleme

Gözden Geçirme

Derse Geçiş

Bireysel Öğrenme Etkinlikleri( Ödev,deney,problem çözme, v.b. )

BÖLÜM III :Ölçme-Değerlendirme Bireysel öğrenme

etkinliklerine yönelikÖlçme-Değerlendirme

Bireysel Değerlendirme1.saat 5.saat

2.saat 6.saat

3.saat 7.saat

4.saat 8.saat

BÖLÜM IV :Planın Uygulamasına İlişkin Açıklamalar

Page 19: NAZİİLİ REHBERLİK ARAŞTIRMA MÜDÜRLÜĞÜ · Web viewOsmanlı Devleti’nin Birinci Dünya Savaşı boyunca birçok cephede savaştığını söyler. Ünite Kavramları Sembolleri

BİREYSELLEŞTİRİLMİŞ EĞİTİM PROGRAMINA İLİŞKİN NOTLAR:

HAZIRLANMIŞ OLAN BU PROGRAM 8 YILLIK İLKÖĞRETİM SÜRECİNİN TÜMÜNÜ KAPSAMAKTADIR.

BU PROGRAM EĞİTİLEBİLİR ÇOCUKLAR İÇİN UYGULANABİLİR. ÖĞRETMENLER SINIFTAKİ ÖĞRENCİLERİNİN ÖZELLİKLERİ

DOĞRULTUSUNDA EĞİTİLEBİLİR,ÖĞRETİLEBİLİR VE OTİSTİK ÇOCUKLAR İÇİN EĞİTİM PROGRAMI EDİNMELERİ GEREKMEKTEDİR.

HAZIRLANAN BU PROGRAM HEM EĞİTİMPROGRAMI HEMDE DEĞERLENDİRME FORMU OLARAK HAZIRLANMIŞTIR.

HAZIRLANAN BEP PROGRAMINDA ÖĞRENCİYE KAZANDIRILACAK AMAÇLAR VE YAPILACAK ÇALIŞMALAR İÇİN AİLENİN ( VELİNİN ) ONAYI MUTLAKA İMZA ALTINA ALINMALIDIR.

HER DÖNEM SONUNDA ÖĞRENCİYE KAZANDIRILMIŞ OLAN AMAÇLAR RAPOR EDİLECEKTİR.

ÖĞRETMEN ÖĞRENCİ İÇİN GEREKLİ ÖNCELİKLİ AMAÇLARI BELİRLEYECEKTİR. AMAÇLARIN SEÇİMİ ÖĞRENCİNİN PERFORMANSINA BAĞLI OLARAK ÖĞRETMENİN İNSİYATİFİNDEDİR.

GEREKLİ YERLERDE ÖĞRENCİNİN PERFORMANS DÜZEYİNE GÖRE İLERİ VEYA GERİ AMAÇ DEĞİŞİKLİĞİ YAPILABİLİR.

ÖĞRENCİYE KAZANDIRILACAK AMAÇLAR UYGUN GÖRÜLEN TARİHTE KAZANDILAMIYABİLİR BU KONUDA ESNEKLİĞİ OLAN BİR PROGRAMDIR.

HAZIRLANMIŞ OLAN DERS PLANLARI FORMATI 8 OTURUMLUK (DERS) OLARAK HAZIRLANMIŞTIR. ÖĞRENCİNİN PERFORMANSINA GÖRE BU SAYI AŞAĞIYA ÇEKİLEBİLİR.

BİR DERS PLANINDA 8 SAATLİK SÜRE AŞILMAMALDIR. EĞER ÖĞRENCİ BU SÜRE İÇİNDE AMACI KAZANMAMIŞSA PLAN TEKRAR HAZIRLANMALIDIR.