intervenció bona

18
INTERVENCIÓ EDUCATIVA Maria Muñoz Alba Pérez Irene Ros Patri Torné Grup 8B

Upload: maria-munoz-collado

Post on 15-Apr-2017

195 views

Category:

Education


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: Intervenció bona

INTERVENCIÓ

EDUCATIVAMaria Muñoz

Alba PérezIrene Ros

Patri TornéGrup 8B

Page 2: Intervenció bona

1. Quin tema?

2. Àrees implicades

3. Justificació

4. Què pretenem?

5. Quins continguts?

6. Criteris d'avaluació

7. Metodologia

8. Proposta d'activitats

9. Organització

10. Adaptació al DUA

PLANIFICACIÓ DE LA UNITAT DIDÀCTICA - PROJECTE COL·LABORATIU -

Page 3: Intervenció bona

Unitat didàctica (tema) “Els Ambigú i el cas de la mòmia”

Àrees implicades

● Llengua catalana● Coneixement del medi natural, social i cultural● Educació per al desenvolupament personal i la

ciutadania● Visual i plàstica

Justificació

“Els Ambigú i el cas de la mòmia” és el llibre que treballarem. A partir d’aquest, portarem a terme tres activitats les quals seran enfocades per alumnes de Cicle Mitjà. En aquesta etapa els nens milloren la seva capacitat lingüística, d’anàlisi i síntesi. Treballarem a partir de centres d’interès, activant els coneixements previs i fomentant la motivació.

Page 4: Intervenció bona

QUÈ PRETENEM?Competències / Capacitats Subcompetències / Subcapacitats

1. Artística i cultural

2. Aprendre a aprendre

3. Autonomia i iniciativa personal

4. Conèixer i interaccionar amb el món físic

5. Comunicativa lingüística i audiovisual

1. Conèixer les diferents manifestacions culturals

i artístiques

2. Sentiment de competència personal

3. Sentit crític

4. Conèixer la influència de l'home en l'entorn

5. Saber comunicar oralment, per escrit i amb el

propi cos

Page 5: Intervenció bona

OBJECTIUSOBJECTIUS DIDÀCTICS QUÈ DIU EL CURRÍCULUM?

Observar, descobrir i processar conceptes nous a partir de visites o activitats pràctiques. (Coneixement del medi natural, social i cultural)

Aplicar, en contextos diversos, els diferents coneixements adquirits i els recursos propis, a fi de resoldre de manera creativa problemes, situacions personals i necessitats de la vida quotidiana.

Imaginar, manipular, i elaborar projectes potenciant l’expressió i la creativitat. (Educació Plàstica)

Utilitzar diversos llenguatges per expressar comunicar els continguts de l’àrea de forma personal i creativa. (Educació Plàstica)

Aprendre a expressar oralment les opinions adequant-se a la situació i millorar la competència comunicativa, tant a nivell oral com a nivell escrit, en un ambient cooperatiu. (Llengua catalana)

Participar activament en el treball en grup, adoptant una actitud responsable, solidària, cooperativa i dialogant, argumentar les pròpies opinions i contrastar-les amb les dels altres, respectant els principis bàsics del funcionament democràtic.

Tenir la capacitat de treballar en grup cooperatiu i ajudar aquells qui més ho necessitin, promovent la participació de tot el grup per a la realització de les activitats artístiques (Educació plàstica)

Plantejar-se, identificar i resoldre interrogants i problemes relacionats amb fenòmens i elements significatius de l’entorn natural, social i cultural, utilitzant estratègies de cerca i tractament de la informació, i analitzar els resultats i plantejar solucions alternatives als problemes(Matemàtiques, ciències experimentals i socials)

Saber parlar bé davant de tota la classe i ser capaç d’escoltar a la resta (Totes les assignatures)

Expressar-se oralment, adequant les formes i el contingut els diferents contextos i situacions comunicatives, i mostrant una actitud respectuosa de col·laboració (Llengua catalana)

Page 6: Intervenció bona

CONTINGUTS DIDÀCTICS QUÈ EN DIU EL CURRÍCULUM?

Conèixer, descobrir i contextualitzar la història egípcia fomentant la apreciació i valoració de diferents manifestacions culturals (Medi

natural, social i cultural)

• Valoració de la diversitat social, cultural i de gènere i respecte per les diferències. Identificació de les

manifestacions culturals com a elements de cohesió social.(Medi natural, social i cultural)

Llegir, escriure, interpretar i representar llegendes i contes egipcis fomentant la creativitat i la motivació (Llengua catalana)

Comprensió de tot tipus de missatges orals en diferents contextos i en qualsevol dels escenaris pos- sibles: activitats d’aula, situacions d’aprenentatge en qualsevol àrea i en la vida quotidiana (Llengua catalana)

Observar, escoltar i interactuar amb la cultura egípcia fomentant la implicació (Educació per al desenvolupament personal i ciutadania)

Establiment de vincles i relacions constructives amb les altres persones i l’entorn (Educació per al desenvolupament

personal i ciutadania)

Resoldre, desxifrar i traduir jeroglífics fomentant la llibertat d’expressió (Llengua catalana)

Comprensió de les informacions escrites més habituals de classe, de la vida quotidiana i dels textos vinculats a

continguts curriculars en qualsevol dels formats possibles i de forma conjunta a partir del text, imatges o esquemes que

el componen.(Llengua catalana)

Page 7: Intervenció bona

Conèixer i descobrir l’escriptura egípcia a través del treball cooperatiu (Llengua catalana)

Identificació de la diversitat de materials i de qualitats, i les tecnologies que s’utilitzen en la creació d’objectes artístics i imatges mitjançant l’observació de produccions en l’entorn

artístic i cultural i dels mitjans de comunicació(Educació Plàstica)

Activar els coneixements previs dels alumnes (nocions jeroglífics) fomentant el respecte d’opinions diferents a les pròpies.

(Llengua catalana)

Consciència del què se sap i dels què cal aprendre, del com s’aprèn, i com es gestionen els processos d’aprenentatge

(Autoregulació)

Crear i participar en la creació i interpretació de llegendes i contes egipcis fomentant la creativitat, la motivació i l’implicació.

(Medi natural, social i cultural)

Treball col·lectiu habilitats de cooperació, donar suport i apreciar les iniciatives dels altres i la contribució dels altres

en la consecució del resultat final (Educació per al desenvolupament personal i ciutadania)

Page 8: Intervenció bona

CRITERIS D’AVALUACIÓCRITERIS SEGONS EL CURRÍCULUM INDICADORS

Criteri 1Identificar, localitzar i descriure les principals

caracteristiques naturals, humanes i socials d’un territori utilitzant conceptes i procediments geografics.

● Coneix la història de l’antic Egipte?● Sap localitzar el país geogràficament? ● Entén el concepte de piràmide i la seva

simbologia? (Coneixement del medi natural, social i cultural)

Criteri 2Valorar l’ordre, la cura i l’atencio en els processos de

produccio i del respecte en el treball.

● Sap llegir i traduir un jeroglífic?● Coneix la història i el funcionament del

desxiframent dels jeroglífics?(Llengua catalana i Coneixement del medi natural, social i cultural)

Criteri 3Explorar, coneixer i experimentar les possibilitats que

ofereix la veu, el cos, els sons, els instruments, l’experiencia artistica, la comunicacio audiovisual, els

materials i les TIC, mitjancant els llenguatges artistics i la realitzacio de projectes expressius i de comunicacio.

● És creatiu a l’hora d’interpretar contes i llegendes egípcies? (Educació artística)

Page 9: Intervenció bona

CRITERIS SEGONS EL CURRÍCULUM INDICADORS

Criteri 4

Avancar amb confianca i satisfaccio i respecte en els processos de creacio i produccio artistiques.

● Fa un ús adequat del papir? ● Respecta el material utilitzat (contes, mapes,

retoladors…)?

Criteri 5Mostrar respecte i responsabilitat en el treball cooperatiu a l’hora

de participar en projectes artistics

● Sap treballar en grup cooperatiu?● Respecta les idees, opinions i aportacions dels seus

companys?● Mostra una actitud activa i participativa davant les

activitats proposades?(Educació per al desenvolupament personal i la ciutadania)

Page 10: Intervenció bona

COM? METODOLOGIA

Treballarem la metodologia mitjançant un centre d'interès.Activem els coneixements previs de l’alumnat i els motivem per mitjà de ● Lectura individual Els Ambigú i el cas de la mòmia ● Tres activitats relacionades amb la lectura

Page 11: Intervenció bona

PROPOSTA D’ACTIVITATS1. “Descobrim Egipte” - Activitats de presentació de la unitat (introducció,

exploració)1.1. Presentació de la unitat i motivació 1.2. Avaluació dels coneixements previs del tema

2. “Cultura Egipcia” - Activitats d’anàlisi dels continguts (d’estructuració)2.1. Activitats de desenvolupament2.2. Activitats de reforç i consolidació2.3. Activitats d’ampliació

3. “Contes i llegendes de l’Antic Egipte” - Activitats de síntesi i transferència (d’aplicació)

3.1. Tancament de la unitat

Procés metodològic en

la unitat didactica

Page 12: Intervenció bona

PRIMERA ACTIVITATNom de l’activitat: “Descobrim Egipte”. Pluja d’idees i visita al Museu Egipci

Temporalització: Pluja d’idees (30 minuts) i visita guiada al Museu Egipci de Barcelona (2 hores)

Grup: Cicle mitjà Espai: Museu i exteriors Material: Bolígraf i llibreta

Capacitats / Competències / Objectius: - Competència en el coneixement i la interacció amb

el món físic- Competència artística i cultural- Competència comunicativa lingüística i audiovisual

Desenvolupament: Pluja d’idees i familiarització amb l’antic Egipte.

Avaluació: Segons la participació i l’actitud de l’alumne en versl’activitat i també observant si assoleix els conceptes treballats

Page 13: Intervenció bona

Programació de l’activitatPluja d’idees: per poder realitzar aquesta plantejarem als alumnes preguntes com les següents:

- On localitzem Egipte? - Coneixeu algun riu a prop d’Egipte?

- Trobem algun monument important? - Que creieu que hi ha dintre de les piràmides?

- Sabeu quin tipus de religió tenien? - Per a què es construïen les piràmides?

Programació de la visita guiada: El grup classe es dividirà en dos, la duració de la visita guiada serà de dues hores i això farà que els alumnes es familiaritzin amb tota una sèrie de temàtiques fonamentals de l’antic Egipte: faraó i societat, vida quotidiana, món funerari, art, mites, màgia i religió.En aquesta activitat ens centrarem sobretot en l’àmbit de les creences i les pràctiques funeràries, un tema que tractarem de forma més pràctica en la següent activitat.

Avaluació de l’activitat: per poder avaluar aquesta activitat tindrem en compte la participació i la manera d’expressar-se (Capacitat artística i comunicativa). A partir dels conceptes que es comentaran durant la pluja d’idees podrem veure quins conceptes tenen assolits els alumnes i veurem quins haurem de treballar amb més profunditat durant la visita guiada (Capacitat d’aprendre a aprendre).

Page 14: Intervenció bona

ADAPTACIÓ PAUTA DUA

● Visita guiada

● Suport digital (audio 1a activitat)

● Rètols informatius de cada objecte (escrit i Braille)

Page 15: Intervenció bona

SEGONA ACTIVITATNom de l’activitat: Cultura egípcia

Temporalització: Dues sessions Grup: Cicle mitjà Espai: Aula

Material: Mapa, retoladors i paper reciclat

Capacitats / Competències / Objectius: - Competència artística i cultural- Competència d’autonomia i iniciativa personal- Competència d’aprendre a aprendre

Desenvolupament: Prèviament els hi ensenyarem un joc per tal d’aprofundir sobre els jeroglífics. En aquest taller, coneixerem la història del seu desxiframent, aprendrem les nocions elementals dels seu funcionament i llegirem, traduirem i escriurem utilitzant un papir autèntic, tal i com ho feien els escribes egipcis.

Avaluació: Com a mestres, durant l’activitat observarem la seva expressió artística i comunicativa. Estar a l’aguait de la interiorització de nous conceptes, com per exemple tot el que s’ha treballat sobre els jeroglífics. A més a més, en aquesta la creativitat de l’alumne serà molt important.

Page 16: Intervenció bona

ADAPTACIÓ PAUTA DUAProporcionar múltiples maneres de representació:

➔ Proporcionar diverses opcions per a la percepció:

- Auditiva: link 2a activitat audio

- Visual: Presentació dels símbols en diferents formats

Page 17: Intervenció bona

TERCERA ACTIVITAT Nom de l’activitat: Contes i llegendes de l’antic Egipte i interpretació d’aquests

Temporalització: Tres sessions Grup: Cicle mitjà Espai: Aula

Material: Paper, llapis, retoladors i cartolines / Ordinador

Capacitats / Competències / Objectius:- Competència artística i cultural- Competència d’aprendre a aprendre- Competència d’autonomia i iniciativa personal- Competència comunicativa lingüística i audiovisual

Desenvolupament: Realització d’un conte inventat en petits grups de 4 o 5 nens. Un cop realitzat el conte amb les seves parts, hauran de dissenyar una cartolina la qual mostri el desenvolupament del conte i, amb l’ajuda d’aquesta, realitzar la representació d’aquest.

Avaluació: Primerament, s’avaluarà el producte final de la cartolina, és a dir, el disseny i el contingut d’aquesta, ja que resultarà una eina imprescindible a l’hora de representar el conte. En segon lloc, avaluarem el treball en grup al llarg d’aquestes tres sessions i l’organització de les tasques per tal de dissenyar el conte. En tercer lloc, avaluarem la lectura i l’expressió dels infants a l’hora de representar el conte.

Page 18: Intervenció bona

ADAPTACIÓ PAUTA DUA● Suport digital 3a activitat audio

● Interpretació i lectura en veu alta de la creació