disseny d'una intervenció educativa (cuidem el medi ambient)
TRANSCRIPT
Disseny d’una intervenció
educativa
Laura del Hoyo
Carlota Esteban
Mireia Juncosas
Laura Salat
Francesc Sansalvadó
1.Unitat didàctica El reciclatge
2.Àrees implicades - Coneixement del medi natural, social i cultural
- Àmbit de llengües
- Educació artística
- Matemàtiques
3.Justificació El reciclatge és un projecte de treball sorgit a partir de la lectura del llibre Serafí
Sarnós, l’heroi de les clavegueres format per deu activitats de les quals
n’explicarem tres.
Les activitats escollides estan dirigides a alumnes de cicle superior de primària,
concretament de cinquè. Aquest curs el composen 26 alumnes (12 nenes i 14
nens) dels quals, un d’ells és nouvingut i un altre pateix un transtorn
conductual, més concretament, un TDAH. La majoria d’infants provenen d’un
barri benestant de classe mitja-alta.
Els infants en aquesta etapa passen d’un pensament concret a un pensamen
hipotètic deductiu, per tant disposen de més habilitats per inferir i relacionar els
coneixements. A més a més, integren millor la informació que prové de
l’exterior i per tant hi ha una adquisició significativa de coneixements nous. És
per aquest motiu, que hem triat la metodologia per projectes, ja que
considerem que s’ajusta millor a les motivacions i necessitats dels nostres
infants.
PRESENTACIÓ DEL TEMA
A partir de la lectura del llibre Serafí Sarnós, l’heroi de les clavegueres i degut a l’interès que els
alumnes van mostrar envers el llibre, vam decidir conjuntament, mestres i alumnes, crear un projecte
de treball que tractés sobre el reciclatge.
Així doncs, per tal de mantenir la motivació dels alumnes, vam voler partir de la realitat dels nostres
infants fent que ells mateixos triessin les activitats que volguessin fer durant la realització del projecte,
tot relacionant-les amb amb el tema principal de la unitat didàctica, el reciclatge.
D’aquesta manera, els infants tindran una visió global del què es farà i es sentiran protagonistes del
seu aprenentatge.
COMPETÈNCIES
Capacitats / competències Subcapacitats/Subcompetències
Competència en el coneixement i interacció amb el món
físic
(competència específica centrada a conviure i habitar el món)
1.Conèixer la natura i la influència de l’home en l’entorn.
2.Aplicar l’ús dels bons hàbits respecte a l’entorn.
Competència social i ciutadania
(competència específica centrada a conviure i habitar el món)
1.Conèixer i desenvolupar els drets i deures de la ciutadania.
2.Crear anàlisis i reflexions crítiques.
Competència d’aprendre a aprendre
(competència transversal metodològica)
1.Relacionar i integrar la nova informació amb els
coneixements previs i amb la pròpia experiència.
2.Utilitzar diferents tècniques i estratègies d’aprenentatge.
Competència d’autonomia i iniciativa personal
(competència transversal personal)
1.Imaginar i desenvolupar projectes individuals o col·lectius
amb responsabilitat i sentit crític.
2. Prendre consciència de les pròpies capacitats.
OBJECTIUSal final de la unitat didàctica l’alumne ha de ser competent per...
Objectius didàctics Què diu el currículum?
Entendre la importància de tenir cura del medi ambient i de la
natura així com tenir coneixença de la influència de l’home
en l’entorn.
Identificar l’especificitat dels éssers humans i analitzar i valorar
críticament la intervenció humana en el medi i el seu impacte al
llarg del temps, adoptant compromisos individuals i col·lectius
d’actuació en la protecció i millora del medi ambient i del
patrimoni cultural.
Aplicar els aprenentatges treballats a l’aula a les diferents
situacions de la vida quotidiana fent ús del consum
responsable, ètic i crític.
Participar en l’elaboració, realització i avaluació de projectes
relacionats amb aspectes rellevants de l’entorn natural, social i
cultural, amb la conservació del medi ambient i del patrimoni i
amb accions solidàries i de justícia social.
Tenir la capacitat de treballar en grup cooperatiu fent ús
d’habilitats per mantenir i millorar el clima de convivència i
per prevenir i resoldre conflictes de manera pacífica tot
promovent la participació de tot el grup.
Participar activament en el treball en grup, adoptant una actitud
responsable, solidària, cooperativa i dialogant, argumentar les
pròpies opinions i contrastar-les amb les dels altres, respectant
els principis bàsics del funcionament democràtic.
CONTINGUTS Continguts didàctics Què en diu el curriculum?
Conèixer l’entorn on vivim i saber quines accions i actituds adoptar
per tal de conservar-lo potenciant el reciclatge i el consum
responsable.
L’ENTORN I LA SEVA CONSERVACIÓ:
1. Realització d’un treball d’investigació a partir del plantejament de
qüestions i problemes rellevants de l’entorn, mitjançant el treball
cooperatiu i a partir de l’experimentació i l’ús de diferents fonts
d’informació.
2. Valoració d’actuacions que contribueixen a la protecció del medi.
Comprendre i assumir amb compromís, els drets i deures dels
ciutadans per tal de poder conviure en una societat més justa.
PERSONES, CULTURES I SOCIETATS:
1. Valoració dels drets i deures ciutadans i del paper individual i
col·lectiu en la construcció d’un món més just i equitatiu, així com de
la necessitat d’un compromís per a la resolució de problemàtiques
socials.
Reflexionar de manera crítica sobre les actuacions pròpies i dels
altres per tal d’adquirir un hàbit de comportament responsable i
saludable.
LES PERSONES I LA SALUT
1. Expressió raonada de les valoracions pròpies i contrast amb les
valoracions dels altres sobre decisions que afavoreixen un
comportament responsable i saludable
Identificar i analitzar els problemes socials actuals amb l’objectiu de
promoure un canvi d’actitud per tal d’avançar cap a un canvi.
CANVIS I CONTINUÏTATS EN EL TEMPS:
1. Anàlisi de problemes socials rellevants, comparant la situació
actual amb altres èpoques històriques.
CONTINGUTS - MAPA CONCEPTUAL
El RECICLATGE
1. Què sabem? 2. Què volem saber? 3. Què hem après?
● Hi ha diferents contenidors.
● Els mitjans de comunicació ens
diuen que és important reciclar.
● Hem de cuidar el medi ambient
perquè és on vivim.
● Com reciclar correctament?
● Tothom recicla?
● Què passaria si no recicléssim?
● Fem una cançó com a
resposta a les preguntes
plantejades inicialment.
CERCLES CONCÈNTRICS
1. Coneixements bàsics → A nivell individual
2.ESCOLA
3.POBLE O CIUTAT
4.EN EL DIA A DIA
Indicador 1
Indicador 2
Indicador 3
Entén la importància de tenir cura del medi
ambient?
Entén com i perquè és recicla?
Entenen la importància de fer un consum
responsable, ètic i crític?
Analitzar els elements físics i humanitzats dels paisatges i els principals
factors de canvi produïts per processos naturals i per l’activitat humana
al llarg del temps.
Indicador 4
Indicador 5
Aplica els conceptes apresos a la seva realitat
més propera?
Fa ús de la informació que ha trobat al llarg del
treball?
Ha integrat els aprenentatges realitzats per
mitjà de les activitats establertes?
Identificar les bones pràctiques amb relació al medi i de consum
responsable, assumint el compromís personal per transformar les
actituds i estils de vida propis en pro de la sostenibilitat. Identificar
algunes iniciatives de participació ciutadana que promouen aquestes
pràctiques i mostrar-se sensible pels problemes mediambientals.
INDICADORS D’AVALUACIÓ
Indicador Què en diu el currículum?
Indicador 6
INDICADORS D’AVALUACIÓ
Indicador Què en diu el currículum?
Indicador 7
Indicador 8
Indicador 9
Sap treballar en equip de manera assertiva?
Sap respectar les opinions i les idees dels
companys?
Saben buscar recursos per a resoldre els
obstacles que van sorgint?
Argumentar i defensar les pròpies opinions desenvolupant habilitats de
comunicació assertiva. Escoltar i respectar les opinions dels altres,
actuar amb autonomia valorant i responsabilitzant-se de les
conseqüències de les pròpies accions.
METODOLOGIA
Com ja hem esmentat anteriorment, treballarem la unitat didàctica per mitjà de la metodologia per
projectes de treball, basat en l’interès dels alumnes pel reciclatge i el medi ambient, on realitzarem
deu activitats vinculades a aquest projecte, de les quals, l’ultima ens ajudarà a avaluar l’aprenentatge
dels infants respecte la unitat didàctica.
Hem triat aquesta metodologia, ja que ens permet treballar de forma transversal el reciclatge tot
relacionant-lo amb altres matèries com són les matemàtiques, el coneixement del medi natural, social
i cultural, l’àmbit de les llengües i l’educació artística.
PROPOSTA D’ACTIVITATS
Activitats de presentació de la unitat
Avaluació dels coneixements previs de tema:
1. Introducció del reciclatge a través de la PDI per mitjà de vídeos i jocs sobre el tema tractat.
Presentació de la unitat i motivació:
1. Anar a investigar què és el centre de reciclatge.
Activitats d’anàlisi dels continguts
1. Creació de papereres (cartró, vidre, plàstic…) per a que l’escola recicli.
2. Creació de tríptics i pòsters informatius sobre com s’ha de reciclar.
3. Campanya sobre reciclatge (repartir i explicar els tríptics i enganxar els pòsters).
4. Netejar espais (pati/bosc/riera del poble o espai de la ciutat).
5. Portar les brosses que produïm durant un dia a casa i classificar-les segons el material del que estiguin fetes.
6. Fer un mural amb les brosses recollides enganxant-les damunt del globus terrestre.
7. Creació de productes útils per a l’escola a partir d’objectes i material reciclables.
Activitats de síntesi i transferència
Tancament de la unitat:
1. Creació d’una cançó sobre el que hem après del reciclatge.
Material:
Material fungible: Cartolines blanques (DIN A4). Material d’equip: retoladors i colors.
Capacitats/Competències/Objectius:
Objectius:
- Entendre la importància de tenir cura del medi ambient i de la natura així com conèixer la influència de l’home en l’entorn de
manera crítica.
Competències: competència en el coneixement i interacció amb el món físic, competència social i ciutadania, competència
d’aprendre a aprendre i competència d’autonomia i incitativa personal.
Desenvolupament:
Desprès d’haver introduït el tema del reciclatge a la classe anterior, els infants aniran a un centre de reciclatge per tal de veure com
és el procés de separació i què se’n fa dels productes reciclables. Així doncs, un cop arribem al centre de reciclatge, un dels
treballadors de l’empresa ens explicarà el funcionament d’aquest. Després de l’explicació, els infants faran una activitat individual
relacionada amb l’excursió. L’activitat central consistirà en fer un esquema visual per tal de poder enganxar-ho a la nevera de casa i
mostrar a la família com s’ha de reciclar. Per això, els infants dibuixaran i pintaran tots els tipus de contenidors que hi han i
indicaran quins productes van a cada contenidor.
Avaluació:
- Entén com i perquè és recicla?
- Entén la importància de tenir cura del medi ambient?
Temporalització: 8 hores (480 minuts)
(de 9:00h a 17:00h, tot el dia)
Grup: Cinquè de primària Espai: Centre de reciclatge.
SORTIDA AL CENTRE DE RECICLATGE
Material:Materials o objectes reciclables ja usats (rotlles de paper de vàter, llaunes, ampolles buides, caixa de sabates, cordills…)
Cola, cinta adhesiva i tisores.
PDI
Capacitats/Competències/Objectius:Objectius:
- Entendre la importància de tenir cura del medi ambient i de la natura així com conèixer la influència de l’home en l’entorn
de manera crítica.
- Aplicar els aprenentatges treballats a l’aula a les diferents situacions de la vida quotidiana fent ús del consum responsable,
ètic i crític.
- Tenir la capacitat de treballar en grup cooperatiu fent ús d’habilitats per mantenir i millorar el clima de convivència i per
prevenir i resoldre conflictes de manera pacífica tot promovent la participació de tot el grup.
Competències: competència en el coneixement i interacció amb el món físic, competència social i ciutadana, competència
d’aprendre a aprendre i competència d’autonomia i incitativa personal.
Temporalització: 6 hores (360 minuts)
dividides en quatre sessions.
Grup: Cinquè de primària Espai: Aula
CREACIÓ D’OBJECTES ÚTILS PER A L’ESCOLA
Desenvolupament:
Primera sessió(1h): tant mestres com infants portent objectes usats o materials reciclables que hagin trobat per casa o per l’escola. Així
doncs, a l’inici de la sessió, es disposaran tots els objectes i materials damunt d’una taula gran. La mestra farà 6 grups cooperatius
heterogenis formats per 4 o 5 infants. Un cop els grups estiguin establerts, els nens i les nenes hauran de pensar com fer, mitjançant els
materials i els objectes reciclables, un producte que l’escola necessiti, és a dir, si els alumnes consideren que l’escola necessita
esborradors nous, hauran de buscar recursos per tal de fer-los o si consideren que necessiten unes maraques noves, hauran de pensar
com fer-les.
Segona sessió(1h): els infants comencen a crear el producte que volen fer.
Tercera sessió(1h): els nens i nenes acaben de fer els productes i comencen a pensar com presentar-los a la resta de companys. Els
infants hauran d’explicar l’objectiu del producte, de quins materials està fet i quants diners s’han estalviat fent el producte en comptes
d’haver-lo comprat.
Tercera sessió(1h): cada grup de treball presentarà als seus companys el producte que han fet.
Quarta sessió (2h): reflexionar amb els alumnes sobre el consum responsable, ètic i crític mitjançant suports audiovisuals i exemples i
parlar sobre la regla de les tres erres aplicada en l’activitat, per tal de fer conscients els aprenentatges creats.
Avaluació:
- Entenen la importància de fer un consum responsable, ètic i crític?
- Sap buscar recursos per a resoldre els obstacles que van sorgint?
- Sap treballar en equip de manera assertiva?
- Sap respectar les opinions i les idees dels companys?
- Fa ús de la informació que ha trobat al llarg del treball?
Material: Material fungible: fulls en blanc. Material general/d’equip: guitarra espanyola.
Objectius/Capacitats/Competències:Objectius:
- Aplicar els aprenentatges treballats a l’aula a les diferents situacions de la vida quotidiana fent ús del consum responsable, ètic i crític.
- Tenir la capacitat de treballar en grup cooperatiu fent ús d’habilitats per mantenir i millorar el clima de convivència i per prevenir i resoldre
conflictes de manera pacífica tot promovent la participació de tot el grup.
Competències: competència social i ciutadana, competència d’aprendre a aprendre, competència d’autonomia i iniciativa personal i competència
en el coneixement i la interacció amb el món físic.
Desenvolupament: els infants de cinquè faran una cançó que tracti sobre el que han après al llarg del projecte.
Durant la primera sessió(1h): els alumnes triaran juntament amb el mestre/mestra, el ritme que voldran donar a la cançó que compondran.
En la segona sessió (2h): els infants es disposaran a escriure la lletra. Per a fer-ho, cada alumne haurà de fer una pluja d’idees del que ha
suposat aquest projecte per a ell i sobre el què ha après. Després que tots hagin fet la seva pluja d’idees, es posaran en comú i es farà una
única llista de paraules on, a partir d’aquesta, es desenvoluparà la lletra de la cançó.
En la tercera sessió(1h): els alumnes cantaran i practicaran la cançó per poder compartir-la amb la resta de cursos de l’escola.
Avaluació:- Ha integrat els aprenentatges realitzats per mitjà de les activitats establertes?
- Sap respectar les opinions i les idees dels companys?
- Fa ús de la informació que ha trobat al llarg del treball?
Temporalització: 4 hores (240minuts). Grup: Cinquè de primària Espai: Aula o jardí (si hi ha la opció)
CANÇÓ DEL RECICLATGE
ELS GRUPS
Totes les activitats programades es treballen en grups mitjans, és a dir, en grup-classe.
No obstant, segons les activitats que treballem trobareu que farem ús de:
- Treballs individuals: com ara en la sortida al centre del reciclatge o en la recollida de brosses
acumulades a casa durant un dia.
- Grups de treball o grups cooperatius: com ara en la creació de productes a partir d’objectes i
materials reciclables.
- Grups col·loquials (d’entre 8 i 15 alumnes): a l’hora de realitzar la campanya sobre el
reciclatge i en la neteja d’espais.
- Grup-classe: quan fem el mural de les brosses, quan ens inventem la cançó o en la creació
dels tríptics i pòsters.
ORGANITZACIÓ
ELS ESPAIS
Durant la realització del projecte, utilitzarem diferents espais depenent de les activitats que realitzem.
Així doncs, els espais en els quals ens mourem seran:
- El centre de reciclatge de la zona franca.
- Les diferents instal·lacions de l’escola: l’aula, el jardí, el menjador, els passadissos, l’aula de
música, l’aula de plàstica, etc.
- El carrer.
- El bosc o la riera.
En el moment de realitzar les activitats sempre intentarem que els infants se sentin el més còmodes
possible tot prioritzant que duguin a terme les activitats en un ambient confortable per a ells. Per tant,
els professors haurem de ser flexibles i sistemàtics.
ORGANITZACIÓ
EL TEMPSDepenent del tipus d’activitat que realitzarem, el temps que hi destinarem serà diferent. En el moment de fer la visita al
centre de reciclatge, estarem tot el dia sencer fora l’escola, però per fer l’activitat de la campanya de cuidar el medi
ambient al carrer, marxarem només durant el matí, ja que si estem masses hores recollint brossa, els infants es poden
cansar i fins i tot se’ls hi pot fer pesat. En quant a les activitats de l’aula, normalment disposarem d’una hora de classe
per fer-les tot i que hem de tenir present que hi ha exercicis que necessitarem més temps, com ara en l’activitat de
crear objectes útils per a l’escola a partir de materials i objectes usats.
Per tant, per dur a terme el projecte del reciclatge hem previst, per mitjà de la realització d’una temporalització
aproximada, una durada d’unes 31 hores, on durant dos mesos, treballarem el reciclatge.
La nostra proposta durarà dos mesos, ja que intercalarem aquestes activitats amb altres, per no saturar als alumnes
amb tota la informació. Cada setmana, doncs, realitzarem diverses activitats -depenent de la programació feta- per tal
de mica en mica, mentalitzar i conscienciar a tot l’alumnat sobre la importància del reciclatge.
ORGANITZACIÓ
AVALUACIÓLa UD té una presència equilibrada d'objectius i continguts conceptuals, procedimentals i actitudinals?
Quins procediments requereixen ser ensenyats i quins ja són coneguts?
S'inclouen procediments d'aprenentatges generals, vinculats a més d'una disciplina i clarament útils per a aprendre
a aprendre? S'expliciten les connexions amb les altres disciplines?
Hi ha previsió d'activitats que permetin posar de manifest el que els alumnes ja saben? Existeixen objectius i
activitats que promoguin de forma explícita l'establiment de relacions entre la nova informació i el que ja saben els
alumnes –especialment en continguts procedimentals-?
Existeixen situacions d'ensenyament-aprenentatge variades i funcionals?
Existeixen objectius i activitats dissenyats per a promoure la reflexió sobre el procés seguit a l'hora de resoldre les
tasques?
Es té en compte que la seqüència d'activitats afavoreixi la cessió progressiva del control de l'alumne perquè
l'alumne progressivament passada d'una regulació externa a una interna?
INDICADORS DEL NIVELL DE RIQUESA COMPETENCIAL DE LES ACTIVITATS
És una activitat que té per objectiu respondre a una pregunta?
Duu a aplicar coneixements adquirits i a fer alguns nous aprenentatges?
Ajuda a relacionar coneixements diversos dintre la matèria o amb altres matèries?
És una activitat que es pot desenvolupar de diferents formes i estimula la curiositat i la creativitat de l'alumnat?
Implica ús d'instruments diversos com material manipulable, eines de dibuix, programari, calculadora...?
Es fomenta l’autonomia de l’alumnat?
S'intervé a partir de preguntes adequades més que amb explicacions?
Es posa en joc l'esforç i el treball individual però també el treball en parelles o en grups que implica parlar,
argumentar, convèncer, consensuar, etc.?
Implica raonar sobre el que s'ha fet i justificar els resultats?
S'avança en la representació de manera cada vegada més precisa usant progressivament llenguatge més acurat?
DUAEl disseny de la intervenció educativa intenta seguir les pautes del Disseny Universal per a l’Aprenentatge, proporcionant:
● II Múltiples maneres per a l’acció i l’expressió → amb la finalitat de formar alumnes amb estratègies per assolir els
objectius proporcionant diverses opcions per la interacció física, per a l’expressió i la comunicació, i per a les funcions
executives.
● III Múltiples maneres de comprometre’s → amb l’objectiu de formar alumnes motivats i amb iniciativa proporcionant
oportunitats per generar interès, per mantenir l’esforç i la persistència i, per donar opcions d’autoregulació
Així doncs, per tal d’assolir el màxim grau d’integració, hem inclòs en la nostra programació:
- Activitats de reforç i consolidació: que permetin als alumnes amb dificultats d’aprenentatge aconseguir els mateixos
objectius que el grup, com per exemple: la creació de papereres per a que l’escola pugui reciclar i portar les brosses que
produïm durant un dia a casa per classificar-les segons el material del que estiguin fetes.
- Activitats d’ampliació: que permetin als alumnes que superen amb facilitat els objectius plantejats, aprofundir en els
coneixements de la unitat corresponent, com per exemple: la creació de tríptics i pòsters informatius sobre com és recicla i
la creació de productes útils per a l’escola a partir d’objectes i material reciclables.