programació

28
UNITAT DIDÀCTICA Noves Tecnologies 1 TEMPORALITZACIÓ (dies/setmana) MAIG 2011 Dilluns Dimarts Dimecres Dijous Divendres Dissabte Diumenge 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31

Upload: pepito-sanchez

Post on 29-Mar-2016

234 views

Category:

Documents


8 download

DESCRIPTION

Hi ha temporalització, la graella de programació, l'horari setmanal i la descripció de les activitats.

TRANSCRIPT

Page 1: Programació

UNITAT DIDÀCTICA Noves Tecnologies

1

TEMPORALITZACIÓ (dies/setmana)

MAIG 2011 Dilluns Dimarts Dimecres Dijous Divendres Dissabte Diumenge

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31

Page 2: Programació

UNITAT DIDÀCTICA Noves Tecnologies

2

CICLE I NIVELL DURADA TOTAL (hores/minuts) SEGON CICLE D’EDUCACIÓ INFANTIL: P5 37 hores ÀREES /MATÈRIES TÍTOL I JUSTIFICACIÓ DE LA UNITAT

• Descoberta d’un mateix i

dels altres.

• Descoberta de l’entorn.

• Comunicació i llenguatges.

Flora i fauna al riu Ebre

Com el títol diu, la unitat gira al voltant de la flora i la fauna del riu Ebre, és a dir, dels éssers vius

que hi conviuen formant un paisatge únic i meravellós.

Hem escollit aquest tema perquè els infants de P5 de l’escola “Riu” puguin gaudir i viure l’entorn

natural que és el riu Ebre a la nostra ciutat, Tortosa. Primer, farem una presa de contacte per

mitjà dels coneixements previs dels infants sobre el concepte de riu i les seves característiques i

funcions. La segona setmana ens endinsarem en la flora del riu Ebre, tot coneixent la vegetació

del riu i treballant detingudament tres tipus de plantes.

La tercera i última setmana tractem a grans trets la fauna del riu, intentant adquirir una idea

global dels animals que hi viuen.

Page 3: Programació

UNITAT DIDÀCTICA Noves Tecnologies

3

CAPACITATS1 CRITERIS D’AVALUACIÓ

OBJECTIUS D’APRENENTATGE

1 2 3 4 5 6 7 8 9

1. Conèixer el riu Ebre i les seves característiques bàsiques.

4 5 6

I Saber explorar i reconèixer les possibilitats i característiques del riu Ebre i dels seus elements naturals.

2. Gaudir de les activitats i dels jocs amb els altres i amb els elements de l’entorn natural.

1 3 5 6 9 II Participar activament en les

activitats proposades, sentint-se part del grup.

3. Progressar en la comunicació oral i escrita. 5

III Mostrar interès i curiositat en el material utilitzat i en tots els coneixements que s’hi relacionin.

4. Explorar, conèixer i identificar la flora i la fauna del riu Ebre i les seves qualitats o aspectes més significatius.

4 5 6 7 IV Identificar característiques

dels elements de l’entorn natural i les seves qualitats.

5. Respectar l’entorn natural del riu Ebre. 1 4 9

V Aplicar estratègies de memoritzar, comparar, ordenar, classificar i verbalitzar-ho.

1 CAPACITATS:

1. Progressar en el coneixement i domini del seu cos, en el moviment i la coordinació, tot adonant-se de les seves possibilitats. 2. Assolir progressivament seguretat afectiva i emocional i anar-se formant una imatge positiva d'ell mateix i dels altres. 3. Adquirir progressivament hàbits bàsics d'autonomia en accions quotidianes, per actuar amb seguretat i eficàcia. 4. Pensar, crear, elaborar explicacions i iniciar-se en les habilitats matemàtiques bàsiques. 5. Progressar en la comunicació i expressió ajustada als diferents contextos i situacions de comunicació habituals per mitjà dels diversos llenguatges. 6. Observar i explorar l'entorn immediat, natural i físic, amb una actitud de curiositat i respecte i participar, gradualment, en activitats socials i culturals. 7. Mostrar iniciativa per afrontar situacions de la vida quotidiana, identificar-ne els perills i aprendre a actuar en conseqüència. 8. Conviure en la diversitat, avançant en la relació amb els altres i en la resolució pacífica de conflictes. 9. Comportar-se d'acord amb unes pautes de convivència que el portin cap a una autonomia personal, cap a la col·laboració amb el grup i cap a la integració social.

Page 4: Programació

UNITAT DIDÀCTICA Noves Tecnologies

4

6. Comparar, ordenar i classificar les plantes i els animals del riu segons les qualitats treballades. 4 6

VI Manifestar les habilitats necessàries per poder escoltar, observar, interpretar i crear en els diferents llenguatges

7. Situar els elements treballats en la zona de l’entorn corresponent. 4 5 6

8. Escoltar, comprendre i participar en el treball de contes, cançons, endevinalles, embarbussaments i dites.

5 9

9. Identificar els conceptes més significatius de l’entorn natural del riu Ebre.

4 5 6

10. Desenvolupar les habilitats del llenguatge verbal i no verbal.

1 4 5 9

CONTINGUTS (BLOC)

ÀREA I

• Observació i identificació del riu Ebre i de les seves característiques bàsiques: llargada, profunditat, funció...

• Gust i valoració del joc amb els altres i amb els elements de l’entorn natural.

• Experimentació i interpretació de sensacions i significats referits a l’espai: dintre-fora, davant-darrere.

• Comprensió i valoració progressiva de la necessitat de normes en alguns jocs.

• Sentiment de pertànyer al grup i compromís de participar en projectes compartits.

• Autoregulació progressiva d’hàbits d’autonomia: higiene.

• Iniciativa per fer propostes, comunicar experiències i participar activament en la presa de decisions.

Page 5: Programació

UNITAT DIDÀCTICA Noves Tecnologies

5

ÀREA II

• Observació i identificació de la flora i fauna del riu Ebre.

• Exploració i coneixement de tres plantes i de les seves qualitats: color, mida, forma, textura, olor, sensacions...

• Ús de la càmera fotogràfica per recollir i comunicar observacions.

• Respecte per l’entorn natural i els éssers que conviuen al riu.

• Verbalització dels processos i dels resultats, evocant l’experiència realitzada i valorant les aportacions dels altres.

• Comparació, ordenació i classificació de plantes i animals, establint relacions qualitatives i quantitatives, per reconèixer

patrons, verbalitzar regularitats i fer anticipacions.

• Situació de les plantes i dels animals en el riu Ebre.

• Ús del dibuix com a mitjà de representació.

ÀREA III

• Sensibilitat i interès per l’escolta, l’observació i l’exploració de les possibilitats sonores, simbòliques, cinètiques i plàstiques de

l’entorn natural del riu Ebre.

• Curiositat, interès i gaudi davant les creacions musicals, audiovisuals, literàries, plàstiques, usant estratègies per escoltar,

mirar i llegir.

• Escolta i comprensió de contes, cançons, endevinalles i dites, com a font de plaer i d’aprenentatge.

• Experimentació amb tècniques plàstiques i audiovisuals bàsiques: dibuix, pintura, collage, modelatge, estampació, edició

gràfica amb ordinador i imatge, treballant l’alfabet visual: punt, línia, color i volum.

Page 6: Programació

UNITAT DIDÀCTICA Noves Tecnologies

6

• Exercitació de destreses manuals: esquinçar, arrugar i punxar, adquirint coordinació oculomanual.

• Exploració de diferents instruments: llapis, pinzells, ratolí i teclat d’ordinador.

• Experimentació amb el gest i el moviment, jugant a crear diferents moviments amb el cos.

• Progressió dels usos socials de la lectura i l’escriptura. Exploració de materials de l’entorn, com bits o targetes, en suport de

paper o digital, que contenen text escrit.

• Ús dels llenguatges verbal, musical, plàstic, matemàtic, audiovisual i corporal com a objectes de diversió, de creació i

d’aprenentatge a través de jocs lingüístics i expressius. Apreciació de l’estètica de les formes literàries –ritme i rima- i

artístiques, i de les sensacions i emocions que provoquen.

• Identificació de les paraules més significatives dintre d’un text.

• Ús de procediments, com ara preguntar, predir, raonar i simular.

DESCRIPCIÓ DE LES ACTIVITATS2

MATERIALS RECURSOS3

ORGANITZACIÓ

SOCIAL4

TEMPS (hores)

ACT. AVAL (criteris)

Act. 1 Coneixements previs sobre el riu Ebre i les seves característiques. Assemblea general.

OPC Gran grup 1 hora I, II, IV, VI

Act. 2 Dibuix inicial sobre el riu Ebre.

- Fulls DIN A4 - Llapis - Colors

Individual ½ hora I, II, IV, VI

Act. 3 Mapa conceptual d’informació OPC Gran grup 2 hores I, II, III, IV, V,

2 (Activiats per ordre, es descriuran detalladament full diferent 3 Materials i recursos: Fitxa, OPC=Ordinador portàtil i canó, 4 P= parelles, PG= Petit grup, GF= Tot el grup, Ind= Individual

Page 7: Programació

UNITAT DIDÀCTICA Noves Tecnologies

7

recopilada sobre el riu Ebre que penjarem a la classe.

VI

Act. 4

Treball d’una dita que inventem sobre el riu Ebre.

- Fitxa - Llapis

Gran grup i individual ½ hora II, III, V, VI

Act. 5

Treball d’un embarbussament que inventem sobre el riu Ebre.

- Fitxa - Llapis - Paper de

seda - Pegament

Gran grup i individual ½ hora II, III, V, VI

Act. 6

Inventem una cançó sobre el riu Ebre utilitzant una melodia coneguda pels infants.

OPC Gran grup ½ hora II, III, V, VI

Act. 7

Excursió al riu Ebre. Fem fotografies i recollim aigua i fulles.

- Càmera digital

- Autorització de la família

- Pot de vidre - Cistell

Gran grup 2 hores I, II, V

Act. 8

Coneixem els arbres que viuen a la vora del riu Ebre a partir de bits.

- Bits dels

arbres

Gran grup 1 hora I, II, III, IV, V,

VI

Act. 9

Escrivim el nom dels arbres.

- Bits dels

arbres - Fitxa - Llapis

Individual 1 hora

III, IV, VI

Page 8: Programació

UNITAT DIDÀCTICA Noves Tecnologies

8

Act. 10 Classifiquem els arbres segons si es troben dins o fora del riu Ebre.

- Bits dels arbres Gran grup 1 hora

IV, VI,

Act. 11 Relacionem cada arbre amb la paraula “dins” o “fora” segons la seva situació al riu Ebre.

OPC Gran grup 1 hora I, II, III, V, VI

Act. 12

Treballem els conceptes de gran i petit en dos parells d’arbres.

- Bits dels arbres

- Fitxa - Llapis

Individual 1 hora II, IV, V, VI

Act. 13 Fem votacions per escollir tres arbres que treballarem detingudament. OPC Gran grup 1 hora II, III, VI

Act. 14 L’Àlber i les seves fulles. Enganxem l’arbre al mural en blanc.

- Bits de les fulles

- Fitxa - Llapis - Colors - Mural

Gran grup i individual 1 hora II, III, IV, V, VI

Act. 15 Fem una fulla d’Àlber i un collar.

- Cartolina - Plastilina - Fil - Punxó - Pinzell - Vernís

Individual 1 hora II, III, IV, V, VI

Act. 16 Juguem amb les fulles seques d’Àlber a través dels sentits.

- Fulles seques d’Àlber

- Cinta per tapar els ulls

Gran grup 1 hora

II, III, IV, V, VI

Page 9: Programació

UNITAT DIDÀCTICA Noves Tecnologies

9

Act. 17 El Xop i les seves fulles. Enganxem l’arbre al mural.

- Bits de les fulles

- Fitxa - Llapis - Colors - Mural

Gran grup i individual 1 hora II, III, IV, V, VI

Act. 18 Fem una fulla de Xop i un collar.

- Cartolina - Paper de

seda - Fil - Punxó - Pegament

Individual 1 hora II, III, IV, V, VI

Act. 19 Juguem al dòmino de les fulles. - Dòmino Gran grup 1 hora II, III, IV, V, VI

Act. 20 L’Hedra i les seves fulles. Enganxem la planta al mural.

- Bits de les fulles

- Fitxa - Llapis - Colors - Mural

Gran grup i individual 1 hora II, III, IV, V, VI

Act. 21 Fem una fulla d’Hedra i un collar.

- Cartolina - Paper de

seda - Fil - Punxó - Pegament

Individual 1 hora II, III, IV, V, VI

Act. 22 Fem seriacions de les tres fulles que hem treballat.

- Targetes de les fulles Individual 1 hora II, III, IV, V, VI

Act. 23 Coneixem els animals que viuen al riu Ebre.

- Bits dels animals Gran grup 1 hora

I, II, III, IV, V, VI

Act. 24 Escrivim el nom dels animals. - Bits dels

animals Individual 2 hores II, III, IV

Page 10: Programació

UNITAT DIDÀCTICA Noves Tecnologies

10

- Fitxa - Llapis

Act. 25 Situem els animals al riu Ebre i al seu bosc.

OPC Gran grup i individual

1 hora I, II, III, VI

Act. 26 Classifiquem els animals en les diferents famílies.

OPC Gran grup i individual

2 hores I, II, III, IV, V,

VI

Act. 27 Juguem a imitar els animals treballats anteriorment.

- Bits dels animals Petits grups 1 hora I, II, III, VI

Act. 28 Dibuixem l’animal que més ens agrada a cadascú i en votem un per modelar-lo en plastilina.

- Bits dels animals

- Fulls DIN A4 - Llapis - Colors - Plastilina - Pinzell - Vernís - Adhesiu

reutilitzable

Gran grup i individual 2 hores

I, II, III, IV, V, VI

Act. 29 Fem la webquest que hem preparat. OPC Gran grup i petits

grups 3 hores

I, II, III, IV, V, VI

Act. 29 Continuem amb la webquest. OPC Gran grup i petits

grups 3 hores

I, II, III, IV, V, VI

Page 11: Programació

UNITAT DIDÀCTICA Noves Tecnologies

11

HORARI SETMANAL SETMANA DEL 9 AL 13 DE MAIG

DILLUNS DIMARTS DIMECRES DIJOUS DIVENDRES 09:00-09:30 Hàbits d’entrada Hàbits d’entrada Hàbits d’entrada Hàbits d’entrada Hàbits d’entrada 09:30-10:30

Activitat 1: Coneixements Previs. Assemblea general

Activitat 4: La dita del riu Activitat 5: Embarbussa’t!

10:30-11:00 Hàbits d’higiene i esmorzar

Hàbits d’higiene i esmorzar

Hàbits d’higiene i esmorzar

Hàbits d’higiene i esmorzar

Hàbits d’higiene i esmorzar

11:00-11:30 P A T I S 11:30-12:00 Hàbits d’higiene Hàbits d’higiene Hàbits d’higiene

Hàbits d’higiene Activitat 2: Dibuix Inicial

Hàbits d’higiene Activitat 6: Fem una cançó

12:00-15:00 D I N A R 15:00-16:00

Activitat 3: Mapa conceptual

Activitat 7: Excursió al riu Ebre

Page 12: Programació

UNITAT DIDÀCTICA Noves Tecnologies

12

SETMANA DEL 16 AL 20 DE MAIG

DILLUNS DIMARTS DIMECRES DIJOUS DIVENDRES 09:00-09:30 Hàbits d’entrada Hàbits d’entrada Hàbits d’entrada Hàbits d’entrada Hàbits d’entrada 09:30-10:30

Activitat 8: Quins arbres viuen a la vora del riu?

Activitat 11: On viu cadascun?

Activitat 14: l’Àlber

Activitat 17: El Xop

Activitat 20: L’Hedra

10:30-11:00 Hàbits d’higiene i esmorzar

Hàbits d’higiene i esmorzar

Hàbits d’higiene i esmorzar

Hàbits d’higiene i esmorzar

Hàbits d’higiene i esmorzar

11:00-11:30 P A T I S 11:30-12:00 Hàbits d’higiene

Hàbits d’higiene Hàbits d’higiene

Hàbits d’higiene

Hàbits d’higiene

12:00-15:00 D I N A R 15:00-16:00 16:00-17:00

Activitat 9: Escrivim el nom dels arbres Activitat 10: Dintre o fora?

Activitat 12: Quin és el més gran? Activitat 13: Votem!

Activitat 15: Fem una fulla! Activitat 16: Juguem. Manipulem les fulles!

Activitat 18: Fem una fulla! Activitat 19: Juguem. Dòmino!

Activitat 21: Fem una fulla! Activitat 22: Juguem. Fem seriacions!

Page 13: Programació

UNITAT DIDÀCTICA Noves Tecnologies

13

SETMANA DEL 23 AL 27 DE MAIG

DILLUNS DIMARTS DIMECRES DIJOUS DIVENDRES 09:00-09:30 Hàbits d’entrada Hàbits d’entrada Hàbits d’entrada Hàbits d’entrada Hàbits d’entrada 09:30-10:30

Activitat 23: Quins animals viuen al riu?

Activitat 25: Situa els animals al riu

Activitat 27: Joc dels animals

Activitat 29: Webquest

Activitat 29: Webquest

10:30-11:00 Hàbits d’higiene i esmorzar

Hàbits d’higiene i esmorzar

Hàbits d’higiene i esmorzar

Hàbits d’higiene i esmorzar

Hàbits d’higiene i esmorzar

11:00-11:30 P A T I S 11:30-12:00 Hàbits d’higiene Hàbits d’higiene Hàbits d’higiene Hàbits d’higiene Hàbits d’higiene 12:00-15:00 D I N A R 15:00-16:00 16:00-17:00

Activitat 24: Escrivim el nom dels animals

Activitat 26: Classifiquem els animals!

Activitat 28: Juguem. Memory!

Activitat 29: Webquest

Activitat 29: Webquest

Page 14: Programació

UNITAT DIDÀCTICA Noves Tecnologies

14

DESCRIPCIÓ DE LES ACTIVITATS

SETMANA DEL 9 AL 13

Activitat 1: CONEIXEMENTS PREVIS. ASSEMBLEA GENERAL

Farem preguntes als infants sobre què saben del riu Ebre i les seves característiques. Entre tots parlarem sobre el

tema i descobrirem tot allò que és interessant per a la realització del nostre projecte. Per guiar i conduir una mica

la conversa cap on més ens interessa farem les preguntes següents:

o Què és un riu?

o Coneixeu algun riu a prop de casa vostra? Quin riu tenim aquí a Tortosa?

o Qui viu al riu?

o Què ens dóna el riu?

o Coneixeu algun pont?

o Quants n’heu vist i on?

Activitat 2: DIBUIX INICIAL

Farem un dibuix inicial sobre el riu Ebre. Cada infant dibuixarà al seu full el riu des de la seva visió, tenint en

compte tot allò tractat en l’assemblea general de la sessió anterior. De manera que cada nen podrà incloure en seu

el dibuix la informació obtinguda.

Page 15: Programació

UNITAT DIDÀCTICA Noves Tecnologies

15

Activitat 3: MAPA CONCEPTUAL

Farem un mapa conceptual amb tota la informació que hem recopilat durant l’assemblea general i per tenir present

tot allò que hem après sobre el riu Ebre, en la nostra presa de contacte inicial.

Activitat 4: LA DITA DEL RIU

Treballem una dita sobre l’Ebre, entre tots esbrinem el seu significat i la recitem; encerclarem les paraules que

rimen i marcarem per donar-li importància la paraula “riu” cada vegada que aparegui. Cada dia recitarem la dita

per anar memoritzant-la, per a què en finalitzar el projecte els infants la reciten a la resta de l’escola:

DITA

“Un riu de grans dimensions

que mulla moltes poblacions

i abasteix les necessitats

de cadascun dels habitants.

L’Ebre porta alegria

i ens la mostra cada dia

Visca el Riu que ens porta Vida!!”

Page 16: Programació

UNITAT DIDÀCTICA Noves Tecnologies

16

Activitat 5: EMBARBUSSA’T!

Treballem un embarbussament i una endevinalla sobre el riu aprofitant que es tracta d’una paraula homònima, els

recitarem. Per treballar l’embarbussament repartirem una fitxa on hauran d’emplenar els buits amb la paraula

corresponent (riu, riure o riu). A més, els infants hauran d’aprendre’l i diferenciar el significat de les paraules “riu”

en el context. Per treballar l’endevinalla repartirem un full on hauran d’escriure la resposta i amb paper de seda i

pegament fer el seu riu (resposta). També l’hauran d’aprendre per a ser capaços de recitar-lo.

EMBARBUSSAMENT ENDEVINALLA

Si vols riure amb el riu,

riu que riu

que el riu ja riu.

Si vols saber què és, riu, riu que ja t’ho he dit!

Page 17: Programació

UNITAT DIDÀCTICA Noves Tecnologies

17

Activitat 6: FEM UNA CANÇÓ

Utilitzant la melodia d’una cançó coneguda pels infants (“El món seria molt millor”), canviem la lletra i creem una

cançó per treballar el medi ambient i la importància de mantenir neta la natura en general i el nostre riu en

particular ja que, en els últims anys s’ha vist molt deteriorat i, sense ell tota la nostra terra es veuria afectada. A

més, la situem després del pati per aprofitar el moment de la higiene en tornar del pati i treballar la importància de

la higiene personal. Es tracta d’aprendre la cançó, cantar-la tots junts i, entre tots, construir la nostra coreografia.

CANÇÓ

El riu seria molt millor

Si tots fóssim més nets

Si no embrutéssim els peixets

Per deixar-los nadar bé.

Les seves plantes creixen bé

Mentre el riu estigui net

Tots junts ho farem veritat

Si treballem plegats.

Page 18: Programació

UNITAT DIDÀCTICA Noves Tecnologies

18

Activitat 7: EXCURSIÓ AL RIU

Després de tot el que hem treballat sobre el nostre riu, farem una excursió per tal d’observar en primera persona

tot allò treballat a l’aula. Farem fotografies que, després utilitzarem per fer activitats sobre la Flora i Fauna. A més,

les mestres explicarem als nens tot allò que s’ha treballat a classe mostrant-los l’exemple més real i, portarem un

pot de vidre per recollir la mostra d’aigua i tenir-la la classe per observar si està neta o bruta. També, portarem

un cistell on podran recollir les fulles que els assenyalarem (les de l’Àlber) per posteriorment fer una activitat amb

elles però, no serà fins que treballéssim la flora. Amb aquesta activitat tancarem la presa de contacte inicial i ens

centrarem amb la fauna i la flora i les activitats proposades.

Page 19: Programació

UNITAT DIDÀCTICA Noves Tecnologies

19

SETMANA DEL 16 AL 20

Activitat 8: QUINS ARBRES VIUEN A LA VORA DEL RIU?

Anirem mostrant bits amb imatges de diferents arbres que volem treballar i que viuen a la vora del riu. Primer,

tindrem una conversa tots junts i anirem parlant sobre els arbres, mirarem si els coneixem, si alguna vegada els

hem vist per la vora del riu, etc. Les mestres els direm com es diu cada arbre i darrera dels bits estaran escrits els

noms comuns i els noms científics amb els quals s’hauran de familiaritzar.

Una vegada n’ haurem parlat, anirem preguntant a cada infant un dels arbres que hem treballat i ells hauran de

saber-ne el nom o, almenys, tindre’n una idea.

Activitat 9: ESCRIVIM EL NOM DELS ARBRES

Repartirem una fitxa en la qual apareixeran les imatges dels arbres que hem treballat amb els bits, les mestres

escriurem a la pissarra els noms dels arbres i, al seu costat posarem els bits per a què els sigui més fàcil trobar la

resposta; els infants doncs hauran de relacionar cada imatge amb el nom de l’arbre i escriure’l al lloc corresponent.

Page 20: Programació

UNITAT DIDÀCTICA Noves Tecnologies

20

Activitat 10: DINTRE O FORA?

Amb els bits utilitzats a les activitats anteriors, parlarem sobre què creuen els infants, si creuen que els arbres i les

plantes mostrades viuen dins del riu o fora. Encara que, no ho sàpiguen buscarem l’anticipació, ja que les

característiques dels arbres i les plantes els donaran clares pistes d’ on viuen, dintre o fora. Ho comentarem entre

tots i traurem la nostra lògica per trobar les raons i explicar-les.

Activitat 11: ON VIU CADASCUN?

Amb la PDI hauran de relacionar cada imatge de l’arbre o planta treballats a l’activitat anterior amb la paraula

corresponent “dins o fora”.

En aquesta activitat pretenem assimilar definitivament on viu cada vegetal que treballarem i també els conceptes

de dintre i fora.

Activitat 12: QUIN ÉS MÉS GRAN?

Després d’haver mostrat els bits dels arbres i les plantes els donarem una fitxa en la qual trobaran la imatge de

dos parelles de vegetals del riu Ebre (Romeguera-Hedra, Llapó punxenc-Xop) que els hauran de comparar entre

ells i encerclar quin és el més gran de cada parella.

Page 21: Programació

UNITAT DIDÀCTICA Noves Tecnologies

21

Activitat 13: VOTEM!

En gran grup parlarem sobre l’activitat dels arbres i la vegetació que ja vam fer. Farem un resum oral a partir dels

bits tractats a l’aula sobre les característiques més importants de cada arbre per recordar tot allò treballat.

Després, organitzarem unes votacions (que les durem a terme amb la PDI) on els alumnes hauran d’escollir tres

arbres cadascun i, els més votats seran els elegits per treballar més detingudament.

Activitat 14: L’ÀLBER

� Cada vegada que treballarem un arbre o una planta l’enganxarem a un mural en blanc que tenim a la classe.

Els arbres treballats s’aniran acumulant i, més tard quan treballéssim la fauna també els anirem incloent de

manera que, quan acabéssim el nostre projecte tindrem un mural on apareixeran tota la flora i la fauna del

riu que hem treballat.

Els mostrarem un bit amb les fulles que té, explicarem que els arbres tenen dos noms un de comú i un de científic

que no caldrà que aprenguin però si que hauran de familiaritzar-se amb ell. Repartirem una fitxa en la qual hi

haurà dibuixada una fulla de l’Àlber i, els infants hauran de pintar-la amb els colors corresponents amb la realitat i,

després hauran d’escriure el nom de l’arbre a sota.

Page 22: Programació

UNITAT DIDÀCTICA Noves Tecnologies

22

Activitat 15: FEM UNA FULLA!

� Cada vegada que treballarem un arbre o una planta farem un treball plàstic sobre la seva fulla.

Repartirem una cartolina on estarà dibuixada la fulla corresponent, en aquest cas la fulla de l’Àlber, els infants

hauran de punxar-la i després emplenar-la de plastilina, un cop estigui totalment emplenada hi posarem vernís per

a què quedi fixada. Després, farem un forat pel qual passarà un fil per a què els infants puguin penjar-se al coll la

seva fulla.

Activitat 16: JUGUEM. MANIPULEM LES FULLES!

Amb les fulles seques que vam agafar a la sortida que vam fer al riu, explorarem amb els sentits totes les seves

característiques. Primer, ens posarem en rotllana i n’agafarem una cadascú, les observarem per l’envers i el

revers, les tocarem, les olorarem per entrar amb un contacte directe amb elles i, finalment les mestres farem un

passadís de fulles al terra, farem que es descalcin, els taparem els ulls i, amb la nostra ajuda, recorreran el

passadís de fulles. Una vegada hagin passat tots pel passadís de fulles, demanarem que ens expliquin quines

sensacions han tingut i, per acabar deixarem que juguin amb les fulles, que se les tirin a sobre i que disfrutin amb

les fulles de l’Àlber.

Page 23: Programació

UNITAT DIDÀCTICA Noves Tecnologies

23

Activitat 17: EL XOP

� Cada vegada que treballarem un arbre o una planta l’enganxarem a un mural en blanc que tenim a la classe.

Els arbres treballats s’aniran acumulant i, més tard quan treballéssim la fauna també els anirem incloent de

manera que, quan acabéssim el nostre projecte tindrem un mural on apareixeran tota la flora i la fauna del

riu que hem treballat.

Seguirem el patró de l’activitat de l’Àlber, els mostrarem un bit amb les fulles que té, explicarem que els arbres

tenen dos noms un de comú i un de científic que no caldrà que aprenguin però si que hauran de familiaritzar-se

amb ell. Repartirem una fitxa en la qual hi haurà dibuixada una fulla del Xop i, els infants hauran de pintar-la amb

els colors corresponents amb la realitat i, després hauran d’escriure el nom de l’arbre a sota.

Activitat 18: FEM UNA FULLA!

� Cada vegada que treballarem un arbre o una planta farem un treball plàstic sobre la seva fulla.

En aquest cas farem una fulla de Xop. Repartirem una cartolina a cada alumne on estarà dibuixada la fulla del Xop,

en aquesta ocasió hauran de punxar la fulla però, hauran de deixar un marge per poder enganxar després el paper

de seda. Una vegada estigui punxada la fulla, cada alumne agafarà un trosset de paper de seda de color verd i

posarà pegament al marge de cartolina que ha deixat i, enganxarà el paper de seda. Per acabar, farem un forat al

marge de la fulla, passarem un fil i ja ens la podrem penjar al coll.

Page 24: Programació

UNITAT DIDÀCTICA Noves Tecnologies

24

Activitat 19: JUGUEM. DÒMINO!

Les mestres haurem creat un dòmino de les fulles dels arbres que hem treballat a principi de setmana amb els

bits. Repartirem les fitxes corresponents a cada alumne i començarem a jugar. Per jugar bé, hauran de relacionar

cada fulla amb la seva parella (la mateixa fulla), mentre anem jugant anirem preguntant per veure si a més de

trobar la parella són capaços de saber de quin arbre és.

Activitat 20: L’HEDRA

� Cada vegada que treballarem un arbre o una planta l’enganxarem a un mural en blanc que tenim a la classe.

Els arbres treballats s’aniran acumulant i, més tard quan treballéssim la fauna també els anirem incloent de

manera que, quan acabéssim el nostre projecte tindrem un mural on apareixeran tota la flora i la fauna del

riu que hem treballat.

Continuarem seguint el patró de l’activitat de l’Àlber i el Xop, els mostrarem un bit amb les fulles que té,

explicarem que els arbres tenen dos noms un de comú i un de científic que no caldrà que aprenguin però si que

hauran de familiaritzar-se amb ell. Repartirem una fitxa en la qual hi haurà dibuixada una fulla del Xop i, els

infants hauran de pintar-la amb els colors corresponents amb la realitat i, després hauran d’escriure el nom de

l’arbre a sota.

Page 25: Programació

UNITAT DIDÀCTICA Noves Tecnologies

25

Activitat 21: FEM UNA FULLA!

� Cada vegada que treballarem un arbre o una planta farem un treball plàstic sobre la seva fulla.

En aquest cas farem la fulla de l’Hedra. Repartirem una cartolina en la qual estarà dibuixada la fulla de l’Hedra,

direm als alumnes que la punxen deixant l’interior intacte (com en el cas de l’Àlber). Una vegada la tindran

punxada, repartirem paper de seda de color verd, marró i groc i demanarem que facin boletes dels tres colors. Una

vegada tinguin fetes les boletes, hauran d’enganxar-les a la fulla. Per acabar, farem un forat com en totes les

altres fulles, passarem un fil i ja ens la podrem penjar al coll.

Activitat 22: FEM SERIACIONS!

Com que ara ja coneixem tres tipus de fulles, les mestres crearem unes targetes per a cada alumne, un joc de

targetes ens les quedarem nosaltres per anar enganxant-les a la pissarra en les diferents seriacions que volem que

facin. Així, primer enganxarem la fulla del Xop, després la de l’Àlber i per últim la del Llapó Punxenc, les deixarem

enganxades a la pissarra perquè els serveixin de guia i demanarem als alumnes que facin la seriació com la de la

pissarra fins que es quedin sense targetes. Després, enganxarem dos targetes de Xop, una de Llapó Punxenc i dos

més de l’Àlber i, així en diferents formes de fer seriacions.

Page 26: Programació

UNITAT DIDÀCTICA Noves Tecnologies

26

SETMANA DEL 23 AL 27

Activitat 23: QUINS ANIMALS VIUEN AL RIU?

Anirem mostrant bits amb imatges de diferents animals que viuen a la vora del riu i, alguns els treballarem més

detingudament. Primer, tindrem una conversa tots junts i anirem parlant sobre els animals, mirarem si els

coneixem, si alguna vegada els hem vist, si només n’hem vist a prop de riu o també per altres llocs, etc. Les

mestres els direm com es diu cada animal i darrera dels bits estaran escrits els noms i les famílies a les què

pertanyen amb els quals s’hauran de familiaritzar.

Una vegada n’ haurem parlat, anirem preguntant a cada infant un dels animals que hem treballat i ells hauran de

saber-ne el nom o, almenys, tindre’n una idea.

Activitat 24: ESCRIVIM EL NOM DELS ANIMALS

Repartirem una fitxa en la qual apareixeran les imatges dels animals que hem treballat amb els bits, les mestres

escriurem a la pissarra els noms dels animals i, al seu costat posarem els bits per a què els sigui més fàcil trobar la

resposta; els infants doncs hauran de relacionar cada imatge amb el nom de l’animal i escriure’l al lloc

corresponent.

Page 27: Programació

UNITAT DIDÀCTICA Noves Tecnologies

27

Activitat 25: SITUA ELS ANIMALS AL RIU

A partir d’una fotografia que vam fer el dia de l’excursió al riu, els infants hauran de situar cada animal al lloc on

correspongui. Haurem treballat els animals en la primera activitat de la setmana i haurem conversat sobre on

creuen que deuen viure però, encara que no ho sàpiguen esperarem l’anticipació a la resposta ja que, moltes

d’elles són bastants evidents.

Activitat 26: CLASSIFIQUEM ELS ANIMALS!

Utilitzant els animals que han situat al riu, farem una classificació per famílies. Hi haurà un esquema ja fet (per les

mestres) a la PDI on els infants col�locaran els animals a sota del nom escrit de la seva família.

Activitat 27: JOC DELS ANIMALS

Farem set grups de tres infants cadascun i repartirem a cada grup un dels bits dels animals tractats anteriorment.

L’hauran de mirar i amagar-lo dels altres grups, mirant de trobar la millor forma d’imitar-lo en el seu

desplaçament o en el so que emet, per tal que els altres grups puguin endevinar-lo fàcilment.

Page 28: Programació

UNITAT DIDÀCTICA Noves Tecnologies

28

Activitat 28: DIBUIXEM ELS ANIMALS

Penjarem a la pissarra els bits dels animals que hem treballat i, els infants dibuixaran l’animal que més els agradi

en un full. Quan acabin, posaran el dibuix a sota del bit que es correspon. Després, farem una votació dels animals

que més els hagin agradat, el més votat l’hauran de modelar amb plastilina i l’envernissaran per emportar-se’l a

casa.

Activitat 29: WEBQUEST

Fem la webquest que hem preparat.