podcast d'àudio

7
GUIA DIDÀCTICA Alejandro Del Valle Tur Podcast d'àudio 1.Informació general i d'identificació del material Títol del material: Les parts de la casa (Vocabulari Anglès) Nom de l'autor: Alejandro Del Valle Tur Any de producció: 2013 Idioma del material: Anglès i català. Objectius: L'objectiu fonamental d'aquesta activitat és que els alumnes aprenguin vocabulari d'una llengua que no sigua Català ni Castella, és a dir, fomentar un altra llengua. En aquest cas la més propera es Anglès, i els alumnes aprendran mitjançant aquest àudio i les activitats, vocabulari en Anglès relacionat amb les parts d'una casa. Com l'activitat anira relacionada amb “el dia Europeu de les llengües” cada alumne al finalitzar les activitats haurà de ser capaç de descriure la seva cassa en Anglès i posteriorment penjar les redaccions al blog de la seva classe. Destinataris: Aquesta activitat va dirigida a alumnes de cinquè de primaria, és a dir, tercer cicle. Context educatiu: Es dura a terme a l'área d'Anglès, en qualsevol centre educatiu per alumnes de tercer cicle. Àmbit d'intervenció: Encara que es podria utilitzar l'aula d'informàtica per a cercar vocabulari, informació etc. Es durà a terme a l'aula ordinaria, ja que amb uns altaveus És suficient, ja que els alumnes hauran d'escoltar l'Àudio i després realitzar activitats relacionades amb l'audio al seu quadern.

Upload: axhenry

Post on 08-Jul-2015

159 views

Category:

Documents


1 download

TRANSCRIPT

Page 1: Podcast d'àudio

GUIA DIDÀCTICA Alejandro Del Valle Tur

Podcast d'àudio

1.Informació general i d'identificació del material

Títol del material: Les parts de la casa (Vocabulari Anglès)

Nom de l'autor: Alejandro Del Valle Tur

Any de producció: 2013

Idioma del material: Anglès i català.

Objectius:

L'objectiu fonamental d'aquesta activitat és que els alumnes aprenguin vocabulari d'una llengua que

no sigua Català ni Castella, és a dir, fomentar un altra llengua. En aquest cas la més propera es

Anglès, i els alumnes aprendran mitjançant aquest àudio i les activitats, vocabulari en Anglès

relacionat amb les parts d'una casa.

Com l'activitat anira relacionada amb “el dia Europeu de les llengües” cada alumne al finalitzar les

activitats haurà de ser capaç de descriure la seva cassa en Anglès i posteriorment penjar les

redaccions al blog de la seva classe.

Destinataris:

Aquesta activitat va dirigida a alumnes de cinquè de primaria, és a dir, tercer cicle.

Context educatiu: Es dura a terme a l'área d'Anglès, en qualsevol centre educatiu per alumnes de

tercer cicle.

Àmbit d'intervenció:

Encara que es podria utilitzar l'aula d'informàtica per a cercar vocabulari, informació etc. Es durà a

terme a l'aula ordinaria, ja que amb uns altaveus És suficient, ja que els alumnes hauran d'escoltar

l'Àudio i després realitzar activitats relacionades amb l'audio al seu quadern.

Page 2: Podcast d'àudio

Durada estimada:

Aquesta activitat es dura a terme en una sessió de llengua estrangera de 50 minuts, primer de tot el

professor donara el vocabulari relacionat amb la tasca, després escoltaran l'àudio que dura

aproximadament un minut y finalment realitzaran les activitats.

Especificacions tècniques:

Per a poder realitzar aquesta activitat només farà falta qualsevol material tecnològic mitjançant el

qual, es pugui reproduir l'àudio, ja siga un ordinador, un radiocasset etc.

A més serà imprescindible tenir uns altaveus per a que tots els alumnes el puguin sentir.

Depenent el centre, si a una aula ordinària no disposen d'aquest elements, podran anar a l'aula

d'informatica i cada alumne realitzar l'activitat a un ordinador, o per parelles.

A més dels elements tecnològics per a reproduir l'àudio, farà falta un full imprès per a cada alumne

en el qual trobaran les activitats per realitzar.

Áspectes generals sobre la instalació i utilització del programa:

En el cas de voler fer l'activitat a casa de nou, necessitaran qualsevol reproductor d'àudio al seu

ordinador.

El mateix passa al centre, una vegada l'àudio a un ordinador es pot gravar en qualsevol CD per a

reproduir en un Dvd o minicadena si el centre encara no esta adaptat a les noves tecnologies i no

disposa d'ordinador a l'aula per a reproduir-lo.

A més les activitats creades pel professor estaran penjades en el Blog de la classe per a poder

descarregar-les en qualsevol moment, per això depenent el temps disponible, sempre es podrien fer

les activitats a casa.

Page 3: Podcast d'àudio

2.Descripció del material.

Concepció:

Mitjançant aquesta activitat els alumnes realitzaran treball autonom, el que és pretén és fomentar

un altra llengua i en aquest cas el temari elegit son les parts d'una casa, contingut bàsic per a tenir

interioritzat en un futur.

Primer el professor explicara i mostrarà amb imatges les parts d'una casa i com es diu cada una en

Anglès, una vegada donada la teoria els alumnes escoltaran l'àudio per a posteriorment poder

realitzar les activitats.

Una vegada finalitzades les activitats, cada alumne realitzarà una descripció de la seva cassa en

Anglès per després penjar-ho al blog que tenen a classe.

Funcionalitat:

Aquesta activitat té la funció de fomentar un altra llengua, en aquest cas ens serveix per a que els

alumnes millorin el seu vocabulari d'Anglès.

Podrem avaluar als alumnes mitjançant l'activitat final, que serà fer una redació així com contestar

preguntes sobre a quin païs l'agradaria viure etc. Per això primer hauran d'haver assolit la teoria

explicada pel professor per després adaptar aquest contingut.

Amb el vocabulari d'un altra llengua, es com començaran a coneixer-la, ja que l'Anglès es una

llengua molt important avui en dia, el que també és pretén, es motivar-los en aquesta nova llengua,

per aixó amb material tecnològic, com es el cas de l'àudio, és una forma diferent de fer una activitat.

També cal mencionar que les activitats estaran penjades en el blog de classe així tendran més

facilitats per accedir al material i el més important, es fomentaran també les noves tecnologies.

Aportacions didàctiques:

· Fomentar altres llengües.

·Mitjançant les activitats, els alumnes adquiriran la competència social, ja que es podran comunicar

amb els seus companys per a realitzar-les.

·Gràcies a les noves tecnologies, els alumnes podran realitzar aquesta activitat a la seva casa, així

com escoltar l'àudio totes les vegades que necessiten, ja que el tindran a la seva disposició.

En aquest cas, podran aprendre aquests continguts al seu ritme.

·Fomentar les noves tecnologies.

Page 4: Podcast d'àudio

Estructura i organització del material:

·L'eix principal de l'activitat és l'àudio, per reproduir-lo a l'aula sera necesari un ordinador (a l'aula

connexió a altaveus exteriors de l'ordinador) o qualsevol reproductor d'àudio.

·El blog sera el lloc on podran trobar l'audio i les activitats adjuntes, en aquest cas per accedir desde

casa. Encara que les activitats en un principi les repartira el professor impreses per a cada alumne.

3.Orientacions didàctiques.

Destinataris:

Alumnes de tercer cicle d'educació primaria.

Competències:

-Competència en comunicació lingüística.

-Competència en el tractament de la informació i competència digital.

-Competència per aprendre a aprendre.

-Competència social i ciutadana.

Objectius:

- Fomentar una llengua estrangera de forma oral i escrita.

- Aprendre el vocabulari que es presenta d'un altra llengua,

-Motivar als alumnes a aprendre qualsevol contingut a traves de les noves tecnologies.

-Fomentar les noves tecnologies.

- Mitjançant el coneixement d'altres llengües, coneixer les cultures i formes de viure d'altres

països.

Continguts:

-Llengua Anglesa:

·Escolta i comprensió d’instruccions, explicacions, interaccions orals dirigides i altres missatges

orals de progressiva complexitat per obtenir informació global i específica.

·Audició, comprensió i extracció d’informació concreta procedent d’enregistraments en suport

audiovisual i informàtic per realitzar diverses tasques.

·Desenvolupament d’estratègies bàsiques per donar suport a la comprensió i a l’expressió oral:

coneixements previs sobre el tema o situació, ús de context visual i no verbal, repetició

d’estructures, escolta atenta.

Page 5: Podcast d'àudio

·Coneixement i ampliació del vocabulari relacionat amb l’entorn immediat i amb interessos i

experiències dels alumnes: aficions, esports, activitats de temps lliure, programes de televisió,

professions, etc. Pronunciació acurada, ritme, entonació i accentuació adequades, tant en la

interacció i l’expressió oral, com en la recitació, la dramatització i la lectura en veu alta.

·Interès per establir comunicació amb altres parlants amb l’ajuda de les noves tecnologies de la

comunicació i la informació.

·Coneixement de costums i ús de formes de relació social d’altres països on es parla oficialment la

llengua estrangera.

·Realització d’activitats de caràcter sociocultural relatives a la llengua estrangera.

Utilització del material:

-Orientacions educatives per treballar amb el material:

Avanç de que els alumnes escoltin l'àudio, el professor els haurà explicat una mica de teoria,

posteriorment és posara l'àudio per a poder realitzar després de forma individual o en parelles les

activitats proposades.

Una vegada finalitzades, es penjaran en el blog de classe i és posarn totes en comu.

Fent referencia al blog de classe a on estarà tot el material necessari, s'utilitzara a casa mitjançant

l'ajuda i la vigilància dels pares.

-Agrupament:

En principi es realitzaran les activitats de forma individual. En el cas de fer l'activitat en l'aula

d'informatica es podra dur a terme en parelles.

-Organització de l'espai i el temps:

·Espai: A l'aula ordinaria es dura a terme aquesta sessió, però també podria fer-se en l'aula

d'informatica segons l'adaptació del centre a les noves tecnologies.

Page 6: Podcast d'àudio

·Temps: Aquesta activitat esta creada per a fer-la en una sessió de 50 minuts,

·15 minuts per a donar la teoria necesaria.

· 5 minuts per a possar l'audio dues o tres vegades.

· 20 minuts per a realitzar les activitats.

· 10 minuts per a fer una possada en comú.

-Rol del docent:

El docent explicara el contingut per a que els alumnes obtenguin uns coneixements minims per a

poder fer l'activitat proposada, una vegada comencin a fer les activitats el docent anira per tota la

classe ajudant a tot aquell que ho necesiti,

Avaluació:

Per a valorar aquesta sessió no es tindra en conte els resultats que els alumnes treguin en aquestes

activitats ja que són senzilles i ens serveixen per reforçar la teoria d'onada a l'aula educativa, per

tant el que es valorara serà que els alumnes mostrin interès a l'hora de realitzar-les i tenguin un

comportament adequat.

4.Referències i recursos

Referències:

http://weib.caib.es/Normativa/Curriculum_IB/educacio_primaria_.htm

http://alejandrodelvalletic.blogspot.com.es/

Recursos:

http://www.elabueloeduca.com/aprender/ingles/casa/casa.html (vocabulari Anglès)

http://es.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Portada (Pàgina per a cercar informació)

Page 7: Podcast d'àudio

·Temps: Aquesta activitat esta creada per a fer-la en una sessió de 50 minuts,

·15 minuts per a donar la teoria necesaria.

· 5 minuts per a possar l'audio dues o tres vegades.

· 20 minuts per a realitzar les activitats.

· 10 minuts per a fer una possada en comú.

-Rol del docent:

El docent explicara el contingut per a que els alumnes obtenguin uns coneixements minims per a

poder fer l'activitat proposada, una vegada comencin a fer les activitats el docent anira per tota la

classe ajudant a tot aquell que ho necesiti,

Avaluació:

Per a valorar aquesta sessió no es tindra en conte els resultats que els alumnes treguin en aquestes

activitats ja que són senzilles i ens serveixen per reforçar la teoria d'onada a l'aula educativa, per

tant el que es valorara serà que els alumnes mostrin interès a l'hora de realitzar-les i tenguin un

comportament adequat.

4.Referències i recursos

Referències:

http://weib.caib.es/Normativa/Curriculum_IB/educacio_primaria_.htm

http://alejandrodelvalletic.blogspot.com.es/

Recursos:

http://www.elabueloeduca.com/aprender/ingles/casa/casa.html (vocabulari Anglès)

http://es.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Portada (Pàgina per a cercar informació)