microsessió oscar mela

9
ADQUISICIÓ DE VALORS RESPECTE PER LES NORMES Oscar Mela Lopez Innovació i Canvi Sociocultural Carles González Arévalo INEFC 2015

Upload: laura-priego

Post on 11-Aug-2015

38 views

Category:

Education


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: Microsessió oscar mela

ADQUISICIÓ DE

VALORS

RESPECTE PER LES NORMES

Oscar Mela Lopez

Innovació i Canvi Sociocultural

Carles González Arévalo

INEFC 2015

Page 2: Microsessió oscar mela

Innovació i canvi socio cultural en l’A.F i l’Esport Curs 2014-2015 Professor: Carles González Arévalo INEFC Barcelona

CONTEXTUALITZACIÓ

JUSTIFICACIÓ DE LA MICROSESSIÓ

La microsessió sobre adquisició de valors i respecte per les normes està dirigida a un

conjunt d’alumnes de 2n de la E.S.O de la escola Sagrat Cor de Jesús de Mataró.

La microsessió plantejada la trobem dins de una unitat didàctica realitzada que rep el

nom de “ Competir i respectar”, una UD formada per 7 sessions en la que l’objectiu es

posar a prova als alumnes del curs de 2n de la ESO posant a vegades la competició

davant del fair play o el respecte per les normes de l’esport o activitat que s’està duent

a la pràctica. La finalitat de la Unitat Didàctica serà que aprenguin a respectar fins i tot

en les situacions en les que es competeix i s’ha de guanyar, saber ser humil i treballar

en equip quan calgui. Ens situem a la 3ª sessió dins de la UD i per aquesta mateixa

disposem de les instal·lacions del Tenis Mataró, on disposem de pista poliesportiva, 14

pistes de tennis, 3 de pàdel... cosa que ens facilitarà molt a complir els objectius propis

de la sessió.

Aquesta mateixa Unitat Didàctica i les respectives microsessions es duen a terme amb

una finalitat educativa, les quals ens ajudaran a apropar als alumnes a complir amb

diferents objectius propis de la assignatura:

Demostrar actituds i comportaments adreçats al respecte, la humilitat i el

compliment de les normes pròpies de cada esport o activitat dirigida que es

dugui a terme al llarg de la Unitat Didàctica.

Dificultar que el fil conductor de les sessions sigui ininterromput i provocar

l’incompliment de les normes en segons quines situacions.

OBJECTIUS DE LA MICROSESSIÓ

Dins de la Unitat Didàctica a la que estem treballant, plantegem uns objectius propis

de la microsessió:

- Aprendre els valors propis dels esports en el quals es treballa.

- Adoptar actituds i reaccions correctes dins de les propostes realitzades per part

dels alumnes.

- Portar al màxim exponent l’actitud competitiva dels alumnes.

Page 3: Microsessió oscar mela

Innovació i canvi socio cultural en l’A.F i l’Esport Curs 2014-2015 Professor: Carles González Arévalo INEFC Barcelona

LA MICROSESSIÓ

FASE D’ADAPTACIÓ

INFORMACIÓ INICIAL (5’)

Un cop tots els alumnes han arribat, estan preparats i reunits a l’espai on duen

a terme sempre la explicació inicial, iniciaré la sessió donant la benvinguda i

recordant el que la sessió prèvia es va treballar. A la sessió d’avui toca tractar

el respecte per les normes, tot i que ells no ho sabran des de el principi es

proposarà que l’alumne que obtingui una puntuació final superior obtindrà 1,5

punts extres a la nota final.

Un cop explicada la dinàmica que es durà a terme a la microsessió es

recordarà, com sempre que es treguin els accessoris com arracades, anells,

rellotges... per tal d’evitar lesions innecessàries. Després de tot això i amb tot al

seu lloc, reuniré als alumnes al centre de l’espai al que disposem per explicar la

primera proposta d’exercici; el joc d’escalfament, donant èmfasi en que aquest

joc ja començarà a sumar punts.

Page 4: Microsessió oscar mela

Innovació i canvi socio cultural en l’A.F i l’Esport Curs 2014-2015 Professor: Carles González Arévalo INEFC Barcelona

JOC D’ACTIVACIÓ (5’)

ACTIVITAT ACTIVACIÓ : SIGUES L’ÚLTIM !

Organització pràctica /alumnat

Espai de pràctica

Material necessari

Els alumnes competeixen

individualment, participa tot el grup ( ~18 alumnes )

Pista poliesportiva del

Club de Tennis Mataró.

Pilotes d’espuma o plàstic i ~16

pilotes

EXPLICACIÓ GRÀFIC

Joc amb la finalitat d’activació fisiològica. Tres pilotes en joc, típic joc de mata-conills, el que té la pilota no pot moure’s, ha de llençar amb la mà la pilota, intentant tocar a algun dels companys per eliminar-lo. Si no toca no elimina, si li agafen al vol, el que llença s’elimina. El que queda viu suma 10 punts al final. Conforme l’activitat va avançant i hi ha més gent eliminada, l’espai s’anirà reduint. Es motivarà a l’alumnat per tal de que vagin al màxim i competeixin per sumar punts, provocant a vegades l’incompliment de les normes i fins i tot a vegades sent permissiu per tal de que forcin anar al límit en quant al compliment de les mateixes, portant a l’extrem els comportaments competitius que els hi interessarà per la nota pròpia.

POSSIBLES VARIANTS Variant 1: Si em maten, hauré de seure al terra i si estant al terra agafo la pilota, puc passar-la a un altre mort per salvar-me. Variant 2: Si maten al que m’ha matat a mi, m’aixeco. Observacions: al final del hi hauran 16 pilotes al terra, 4 de color groc, 4 de color verd i 4 de color taronja que hauran d’agafar per tal de classificar els jugadors pel següent joc formant tres equips.

Page 5: Microsessió oscar mela

Innovació i canvi socio cultural en l’A.F i l’Esport Curs 2014-2015 Professor: Carles González Arévalo INEFC Barcelona

FASE D’ASSOLIMENT ( 20’ )

ACTIVITAT 1: CARRERA DE RELLEUS

Organització pràctica /alumnat

Espai de pràctica

Material necessari

Els alumnes competeixen individualment, participa tot el grup (~16 alumnes).

Pista poliesportiva del Club de Tennis

Mataró.

Cons petits, 4 raquetes i 4 pilotes de tenis.

EXPLICACIÓ GRÀFIC

Es tracta d’una cursa de relleus amb conducció de pilota i raqueta, es formaran quatre equips de 4 persones cadascun d’ells que hauran de conduir la pilota arran de terra fent un zig.zag als conos i donar la volta al con final i tornar fins al lloc per fer el relleu de material i que el company faci la mateixa operació. Segurament els alumnes provoquin l’incompliment de les normes de nou. L’equip que guanyi puntuarà 10 punts cadascú dels individus que formen l’equip.

VARIANTS POSSSIBLES: Variant 1: Recorregut més senzill, lineal. Variant 2: Raquetes de sobres per tal de que el següent surti quan passi la línia de conos.

Page 6: Microsessió oscar mela

Innovació i canvi socio cultural en l’A.F i l’Esport Curs 2014-2015 Professor: Carles González Arévalo INEFC Barcelona

ACTIVITAT 2: HORT

Organització pràctica /alumnat

Espai de pràctica

Material necessari

Els alumnes

competeixen individualment,

participa tot el grup ( ~16 alumnes )

Pistes de tenis

(4)

16 raquetes (proporcionades pel club) i pilotes

de tenis.

EXPLICACIÓ GRÀFIC

Després de haver treballat la UD anterior al curs sobre l’esport del tennis, durem a terme un exercici de caire completament competitiu. Aquest joc consisteix en mantenir el màxim de vides possibles. Cada un disposarà de 5 vides, que aniran restant cada vegada que fallin. A cada camp de tennis ( 4 ) hi hauran 4 jugadors únicament, que es situarà cadascun d’ells a un quadre de servei, que serà l’espai que hauran de defensar. Els jugadors tenen un toc per jugador, que hauran de dedicar a llençar la bola a qualsevol quadre de servei dels demés per tal d’intentar que els hi faci dos bots i restal-s’hi una vida. Es mantindrà un piloteig entre els 4 fins que un d’ells falli. Es pot picar després de que faci màxim un bot o bé sense que boti, realitzant una volea. Els 4 camps es dividiran en 4 divisions ( 1-2-3-4), els jugadors que guanyen a cada camp pujen de divisió i els que perden baixen una divisió. El jugador que a la final guanyi sumarà 10 punts. POSSIBLES VARIANTS: Variant1: Obligat que faci un bot a terra. Variant 2: Pot fer 2 bots al terra i només elimina si fa 3 bots al terra o si llenço a la xarxa.

Page 7: Microsessió oscar mela

Innovació i canvi socio cultural en l’A.F i l’Esport Curs 2014-2015 Professor: Carles González Arévalo INEFC Barcelona

ACTIVITAT 2: EL REI

Organització pràctica

/alumnat

Espai de pràctica

Material necessari

Els alumnes competeixen individualment, participa

tot el grup ( ~16 alumnes )

Pistes de tenis (1)

16 raquetes (proporcionades pel club) i

pilotes de tenis.

EXPLICACIÓ GRÀFIC

Els reis es situen a un dels camps i la resta de parelles ja es queden a l’altra banda un rere els altres. Un encarregat posa la pilota en joc, com si s’anés a fer un piloteig, dirigint la pilota cap a la parella que figura com a aspirants a reis. Un cop posada en joc la parella d’aspirants ja colpeja amb la intenció de guanyar el punt directament. Si aquesta parella guanya la primera pilota posada en joc, es procedeix a una segona pilota que hauran de guanyar per tal de que passin com a reis, si els aspirants fallen, se’n van a la fila. La parella que queda guanyadora quan les pilotes s’acaben sumarà 10 punts cada un dels individus.

POSSIBLES VARIANTS: Variant 1: Si els aspirants piquen un cop i els reis ni tan sols la toquen es passa directe. Variant 2: Si succeeix la variant 1: es pot tirar un globus pels següents aspirants dient la paraula WINNER per tal que els següents puguin procedir a picar l’smash.

Page 8: Microsessió oscar mela

Innovació i canvi socio cultural en l’A.F i l’Esport Curs 2014-2015 Professor: Carles González Arévalo INEFC Barcelona

FASE DE READAPTACIÓ ( 5’)

Un cop finalitzada la sessió i la fase d’assoliment els alumnes passaran a

reunir-se de nou i a seure davant la pissarra on veuran la conclusió de la

sessió, ara es l’hora de la tornada a la calma.

Tornada a la calma

Ja que la sessió ha estat intensa, moguda i dinàmica, mentre s’acaba de fer la

conclusió de la sessió els alumnes seran guiats per l’alumne que més

puntuació ha obtingut durant la sessió a una rutina d’estiraments també apresa

al llarg del curs, que hauran de seguir tal i com es va marcant.

Anàlisis dels resultats

Un cop finalitzada la microsessió i amb els alumnes en situació, em va tocar

argumentar la experiència alhora de produir i desenvolupar la mateixa, quines

vivències havia experimentat i com jo havia vist que havia funcionat, o no, el

que estava programat i quines coses milloraria per tal que es veiessin més

reflexats els objectius que tenia proposats per la microsessió.

Dins de la sessió que vaig fer el dia que em va tocar exposar, que no té res a

veure amb la rectificada, els companys de classe van extreure opinions com:

- No hi ha hagut competició, cosa que hagués ajudat molt a veure el tema

del compliment i/o incompliment de les normes.

- Jocs típics, basats en un esport típic com el futbol ( en el cas de la

microsessió realitzada).

- No va haver-hi aspectes organitzatius tan ben classificats com deuria.

- No es va fer una tornada a la calma digne de la sessió que es va dur a

terme.

- Caldria incitar molt més als alumnes a que incompleixin les normes,

posant alguna premissa que els incités a anar al màxim a competir.

- En segons quins exercicis hi havia massa gent parada.

Page 9: Microsessió oscar mela

Innovació i canvi socio cultural en l’A.F i l’Esport Curs 2014-2015 Professor: Carles González Arévalo INEFC Barcelona

BIBLIOGRAFIA

Amat, M y Batalla, A. Deporte y educación en valores. Revista Aula de

Innovación Educativa. (91). 10-13. Barcelona. 2000.

Guzmán B. & Pintor P. “Educar en valores a través de la Educación Física:

aplicación de un programa en Educación Secundaria.” Revista Digital. Nº 54.

Buenos Aires. Noviembre 2002.

NETGRAFIA

http://psicodeldeporte.blogspot.com.es/2012/03/socializacion-y-

adquisicion-de-valores.html

Article que parla sobre els valors i els aspectes que es treballen o s’haurien de

treballar durant el període escolar per tal de formar persones amb futur i per

inculcar processos i valors mitjançant l’esport, partint sobre els docents o

entrenadors com a model (Berber, 1982)