microsessio oscar blanco

15
Innovació i canvi socio cultural en l’AF i l’E Curs 2014-2015 Profesor: Carles González Arévalo INEFC-centre de Barcelona CONTEXTUALITZACIÓ Justificació de la microsessió proposada dins una unitat didàctica per a un curs de l’ESO En els continguts de 3r d’ESO del currículum general de l’ESO, trobem dos objectius relacionats de manera directe amb l’expressió corporal. Aquests dos objectius que es pretenen assolir condicionaran el tipus de sessió a realitzar. Podríem emmarcar aquesta microsessió que seria realitzada en 4-5 sessions en la vida real per a alumnes de 3r d’ESO. Dins d’una unitat didàctica sobre Expressió Corporal, podríem incloure aquesta microsesió que relaciona les danses populars de diferents llocs del món per a veure els trets culturals diferenciats de cada una de les regions. Dins de cada una de les diferents sessions a les quals formaria part a la vida real, treballaríem de manera específica aquests dos objectius marcats pel currículum. La finalitat global d’aquesta UD, seria realitzar amb èxit els dos objectius plantejats a més a més del d’apropar les danses i balls populars als alumnes i perdre la vergonya a actuar en públic. Autor/a de la microsessió: Blanco Larrosa, Oscar DANSES POPULARS DEL MÓN: Estem llestos per començar la dansa de la vida

Upload: laura-priego

Post on 16-Aug-2015

52 views

Category:

Education


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: Microsessio oscar blanco

Innovació i canvi socio cultural en l’AF i l’E Curs 2014-2015 Profesor: Carles González Arévalo INEFC-centre de Barcelona

CONTEXTUALITZACIÓ

Justificació de la microsessió proposada dins una unitat didàctica per a un curs de l’ESO

En els continguts de 3r d’ESO del currículum general de l’ESO, trobem dos

objectius relacionats de manera directe amb l’expressió corporal. Aquests dos

objectius que es pretenen assolir condicionaran el tipus de sessió a realitzar.

Podríem emmarcar aquesta microsessió que seria realitzada en 4-5 sessions en la

vida real per a alumnes de 3r d’ESO. Dins d’una unitat didàctica sobre Expressió

Corporal, podríem incloure aquesta microsesió que relaciona les danses populars

de diferents llocs del món per a veure els trets culturals diferenciats de cada una de

les regions.

Dins de cada una de les diferents sessions a les quals formaria part a la vida real,

treballaríem de manera específica aquests dos objectius marcats pel currículum. La

finalitat global d’aquesta UD, seria realitzar amb èxit els dos objectius plantejats a

més a més del d’apropar les danses i balls populars als alumnes i perdre la

vergonya a actuar en públic.

Autor/a de la microsessió: Blanco Larrosa, Oscar

DANSES POPULARS DEL MÓN: Estem llestos per

començar la dansa de la vida

Page 2: Microsessio oscar blanco

Innovació i canvi socio cultural en l’AF i l’E Curs 2014-2015 Profesor: Carles González Arévalo INEFC-centre de Barcelona

Objectiu/s de la microsessió

En el curs de 3r d’ESO, el currículum presenta dos objectius clars per a realitzar

amb èxit durant les sessions de cada una de les unitats didàctiques. El contingut a

tractar serà el d’expressió corporal. Dins aquest contingut, inclourem de manera

paral·lela els balls populars i danses (com a eina per aconseguir els objectius

marcats).

• Realització d'improvisacions individuals i col·lectives, amb i sense suport

musical.

• Disposició favorable a la pràctica de les activitats d'expressió corporal amb

tots els companys i companyes.

Page 3: Microsessio oscar blanco

Innovació i canvi socio cultural en l’AF i l’E Curs 2014-2015 Profesor: Carles González Arévalo INEFC-centre de Barcelona

La microsessió: DANSES POPULARS DEL MÓN: Estem llestos per començar la dansa de la vida

FASE DE ADAPTACIÓ (10 min)

Realitzarem una dansa típica d’Israel que s’anomena Zamar Node. Té dues

parts ben diferenciades. La primera part serà individual, cadascú haurà

d’interpretar amb moviments, gestos o ballant el que li transmet la música. La

meitat de vosaltres tindreu una pica. Quan el professor pari la música e indiqui a

l’alumnat, serà la segona part, i es realitzarà per parelles. La gent que no tingui

pica, es posarà amb un company/a amb pica. Es tornarà a posar la música i es

farà una altre interpretació. Es realitzarà dues vegades. Si el professor veu que

no hi ha gaire moviment, es realitzarà també en grup de 4 per buscar més

dinamisme. El professor mostrarà un vídeo als alumnes per a tenir una petita

idea sobre el ball i així ajudar-los a imaginar. Quan l’activitat s’ha acabat, cada

pica té dues lletres; cada un de la parella haurà d’anar al lloc on li correspongui.

Allà tenen les indicacions de l’activitat 2. El professor haurà de tenir preparat

l’espai on es desenvolupa, la música i el material per a la segona activitat.

Informació inicial (5 min)

Al començar la classe, recordarem que la classe anterior havíem acabat de treballar

els Jocs populars en el món i que avui canviaríem d’unitat didàctica i començaríem

a treballar les danses populars del món per a veure els trets més rellevants.

Farem un petit recordatori per a tots aquells vergonyosos/ses que per a la sessió

d’avui, la vergonya la deixaríem a casa i que estaríem tots disposats a moure’ns al

ritme de la música.

A la pissarra, hi haurà escrit les tres fases en les quals està dividida la sessió. Un

primer exercici/ball per a realitzar un petit escalfament. Aquest serà més aviat

autònom per part de l’alumnat. Seguidament hi haurà una activitat per grups en la

que hauran de realitzar una dansa popular davant de tota la classe. Per últim, hi

haurà una dansa popular portada pel professor, que tota la classe realitzarà a la

vegada.

Page 4: Microsessio oscar blanco

Innovació i canvi socio cultural en l’AF i l’E Curs 2014-2015 Profesor: Carles González Arévalo INEFC-centre de Barcelona

Abans d’iniciar l’activitat d’escalfament cal... DELIMITAR L’ESPAI DE PRÀCTICA.

Aviseu que tothom es tregui anells, cadenes, rellotges... SEGURETAT

Joc activació: formació de grups (5 min)

Realitzarem una dansa típica d’Israel que s’anomena Zamar Node. Té dues

parts ben diferenciades. La primera part serà individual, cadascú haurà

d’interpretar amb moviments, gestos o ballant el que li transmet la música. La

meitat de vosaltres tindreu una pica. Quan el professor pari la música e indiqui a

l’alumnat, serà la segona part, i es realitzarà per parelles. La gent que no tingui

pica, es posarà amb un company/a amb pica. Es tornarà a posar la música i es

farà una altre interpretació. Es realitzarà dues vegades. Si el professor veu que

no hi ha gaire moviment, es realitzarà també en grup de 4 per buscar més

dinamisme. El professor mostrarà un vídeo als alumnes per a tenir una petita

idea sobre el ball i així ajudar-los a imaginar. Quan l’activitat s’ha acabat, cada

pica té dues lletres; cada un de la parella haurà d’anar al lloc on li correspongui.

Allà tenen les indicacions de l’activitat 2. El professor haurà de tenir preparat

l’espai on es desenvolupa, la música i el material per a la segona activitat.

Organització

pràctica/alumnat Espai de pràctica Material necessari

Interpretar de manera lliure

la música per l’espai. Primer

de manera individual, per

parelles i finalment per grup

de 4.

Dins l’espai marcat per cons.

Hi haurà un rectangle de

15x10m (aprox), en el qual

els alumnes hauran

d’interpretar la música.

Suport musical. 10 cons per

a marcar l’espai. 10 piques

per a realitzar el ball. Dues

enganxines per a realitzar

els grups.

Explicació L’explicació que es realitzarà a l’alumnat serà a partir d’un vídeo. Hauran d’interpretar la música en una primera part individual, després per parelles. Es poden moure per tot l’espai utilitzant la pica. Del vídeo, en poden extreure idees dels moviments a realitzar. Variants? Si el professor observa que els alumnes no tenen gaire imaginació de moviments, agrupar-los en grups de 4. A la vegada, ell mateix representar certs moviments.

Gràfic

Page 5: Microsessio oscar blanco

Innovació i canvi socio cultural en l’AF i l’E Curs 2014-2015 Profesor: Carles González Arévalo INEFC-centre de Barcelona

FASE D’ASSOLIMENT D’OBJECTIUS (20 min)

Activitat 1 ( 5 min)

Organització pràctica/alumnat

Espai de pràctica Material necessari

Amb l’activitat anterior, els alumnes s’hauran organitzat en 3 grups diferents i repartits per tot l’espai. Cada grup té 2 smartphones/tabletes i el full amb les instruccions.

Ocuparem tot l’espai disponible, ja sigui pati o gimnàs o sala poliesportiva. Hi haurà tres espais de treball diferenciats per a cada un dels grups de treball. Si hi ha mirall millor.

Tindrem suport musical per a tota la classe. Cada grup disposarà de dos smartphones/tablets/mòvils per a cercar el vídeo a Youtube.

Explicació A cada grup, se li haurà assignat una dansa o ball típic d’arreu del món (sevillanas, zorba o polka). Hi haurà 3 grups amb el mateix nombre de persones. Hauran de seguir les instruccions del full que es trobaran. Hauran de cercar el vídeo al Youtube, i de manera autònoma, cada grup tindrà 5 minuts per a assajar el ball que després representaran davant de tota la classe. Variants? El professor haurà d’estar molt atent a que tots els grups treballin de manera conjunta entre els seus integrants i que vagin per feina alhora d’assajar la cançó.

Gràfic

Activitat 2 ( 7 min)

Organització pràctica/alumnat

Espai de pràctica Material necessari

Seguiran amb els mateixos tres grups de treball que han estat en l’activitat anterior. Cada grup representa un ball o dansa popular.

Estarem en el mateix espai de pràctica. Amb 3 cordes, es crearà un petit escenari amb públic, i cada grup tindrà el seu espai per a veure els balls dels altres grups.

Es necessitarà suport musical (altaveus), per a fer les actuacions. 3 cordes per a limitar l’espai i un smartphone (del professor), per a posar les músiques.

Explicació

Representació de les 3 danses i balls populars. Cada grup,

després d’haver assajat conjuntament, realitza el ball davant

de tota la classe. Després de cada actuació, preguntar als

altres dos grups si saben de quina dansa es tracta, i dir les

dues característiques més importants de cada dansa.

Variants? Degut al poc temps que hi ha, el professor haurà d’intentar que les transicions entre grups siguin el més ràpid possibles. El silenci serà molt important durant les representacions.

Gràfic

Page 6: Microsessio oscar blanco

Innovació i canvi socio cultural en l’AF i l’E Curs 2014-2015 Profesor: Carles González Arévalo INEFC-centre de Barcelona

Activitat 3 ( 8 min)

Organització pràctica/alumnat

Espai de pràctica Material necessari

Tota la classe es col·locarà

de manera ordenada per

files i columnes davant del

professor, de tal manera que

tots tinguin visibilitat cap a

ell. Ja no hi ha grups de

treball.

Ens col·locarem tots al

centre de la pista. Si tenim

mirall, el podrem utilitzar per

corregir moviments. El

professor es col·locarà

davant de tot al centre per a

que tots els alumnes el

vegin.

Suport musical per a poder

posar la música

seleccionada per a ballar la

dansa popular.

Explicació Aquesta última activitat serà totalment dirigida per part del professor. L’alumnat perd protagonisme i els passos a realitzar els marcarà el professor. Es realitzaran els tres passos típics del merengue. S’ensenyaran de manera aïllada i sense suport musical; seguidament es farà amb música i cada vegada més ràpida (depèn del ritme del grup). Variants? El professor haurà d’estar molt atent a que tots els alumnes segueixin el ritme de la classe. Per això, haurà de realitzar les explicacions de manera pausada i que tothom tingui visibilitat cap a ell.

Gràfic

ACTIVITAT EXTRA:

Després de realitzar els tres balls de cada un dels grups i representar-los a tota la classe, els alumnes hauran de triar un d’aquests tres balls i realitzar una “versió” més llarga i representar-la a tota la classe. Aquesta activitat, la podrà posar en pràctica el professor, si veu que la tercera i última activitat (Passos típics del merengue), no té suficient temps per dur-la a terme. En aquesta activitat, els alumnes treballen de manera autònoma i només necessitarem suport musical per a poder realitzar-la. El docent haurà d’estar molt atent a que els alumnes es posin d’acord, i que cooperin entre ells. Tindran un suport audiovisual per a poder mirar el vídeo del ball o dansa popular. Aquest exercici extra, es va posar en pràctica en la microsessió realitzada, ja que el temps va passar massa ràpid.

Page 7: Microsessio oscar blanco

Innovació i canvi socio cultural en l’AF i l’E Curs 2014-2015 Profesor: Carles González Arévalo INEFC-centre de Barcelona

FASE DE READAPTACIÓ (5 min) Estiraments o tornada a la calma

Animeu als vostres companys a que col·laborin en la recollida del

material abans de començar a estirar.

Els estiraments es realitzaran a través de la música. El docent posarà una música

amb l’ajuda del suport musical, que marcarà el ritme dels estiraments. El professor

haurà d’estar atent a que es realitzin de manera correcte els diferents estiraments o

si els alumnes no saben efectuar algun dels estiraments proposats. Es busca

originalitat, i no la monotonia de sempre realitzar els mateixos estiraments.

Anàlisi de resultats

(mentre estiren!!!!)

El professor farà una petita valoració sobre tota la sessió mentre els alumnes van

fent els estiraments marcats per la música. Destacarà aquells punts forts de la

sessió (que han realitzat de manera correcta) i també farà recordatori d’aquells

punts a millorar per a pròximes sessions. D’aquesta manera, l’alumne rebrà un

feedback. Si el docent ho considera, pot anar exercici per exercici i fer una petita i

breu explicació/comentari sobre el seu funcionament i sobre el que podria millorar-

se per a una futura sessió.

Després de realitzar la sessió amb els alumnes d’INEFC, hi ha diverses

consideracions que gràcies als comentaris de companys i professor es podria

modificar en futures sessions:

Més feedback amb l’alumne després de cada exercici. El feedback final

sí que podria ser més llarg i complert.

Marcar més l’objectiu inicial de la sessió per a ubicar els alumnes i que

siguin conscients del que s’espera d’ells en la sessió.

Estar sempre present en la sessió. Encara que es vulgui ser un

espectador de les danses, estar sempre a prop dels alumnes per a

qualsevol incidència.

Deixar-se anar més com a docent i oblidar per moments la figura de

responsable per a que els alumnes intentin deixar-se anar i que surti la

seva creativitat (ser més “showman”).

Bona organització. Bona improvisació. Bon ús de la tecnologia en la

classe de E.F. Correcte ús de temps per a cada activitat.

Page 8: Microsessio oscar blanco

Innovació i canvi socio cultural en l’AF i l’E Curs 2014-2015 Profesor: Carles González Arévalo INEFC-centre de Barcelona

BIBLIOGRAFIA BÀSICA

1. https://danzasdelmundo.wordpress.com/ Pàgina web en la qual fa

una classificació de moltes danses i balls populars i les classifica

segons el seu lloc d’origen. Cada una d’elles, té un link en les quals

podem trobar una mica d’informació e inclús algun vídeo sobre el ball

que es tracta.

2. Article sobre Educació Física i Dansa escrit per Carolina Fructuoso

Alemán, titulat “La danza como elemento educativo en el

adolescente”. Lectura d’aquest article per extreure idees de com

enfocar una sessió i de quin tipus d’exercicis i tasques realitzar amb

alumnes de 3r d’ESO.

Page 9: Microsessio oscar blanco

Innovació i canvi socio cultural en l’AF i l’E Curs 2014-2015 Profesor: Carles González Arévalo INEFC-centre de Barcelona

ANNEX 1 : Full Polka

POLKA: (1) Instruccions:

1. Llegir les característiques de la dansa popular.

2. Agafar dos telèfons mòbils, tabletes, portàtils amb Internet per al grup.

3. Cercar el vídeo.

4. Assajar el pas típic (30” – 1’)

5. Representar-ho a la resta de la classe.

Dansa popular que va néixer a partir de 1830 a Bohemia. Forma musical que deriva directament del “minueto”, ball cortès molt popular durant el segle XVIII. A partir de la segona meitat del segle XIX, es va popularitzar per tot el món en molt països i cultures diferents. LINK Youtube = https://www.youtube.com/watch?v=OANzLIuxhNo (fins al segon 35” aproximadament). “USSR 05.08.1991- Russian folk dance”

Page 10: Microsessio oscar blanco

Innovació i canvi socio cultural en l’AF i l’E Curs 2014-2015 Profesor: Carles González Arévalo INEFC-centre de Barcelona

ANNEX 2 : Full Sevillanas

SEVILLANAS: (2) Instruccions:

1. Llegir les característiques de la dansa popular.

2. Agafar dos telèfons mòbils, tabletes, portàtils amb Internet per al grup.

3. Cercar el vídeo.

4. Assajar el pas típic (30” – 1’)

5. Representar-ho a la resta de la classe.

Cant i ball típic de Sevilla i Huelva (Andalusia, Espanya). Es canta i es balla durant les feries que se celebren a la comunitat andalusa a partir del segle XIX. La seva gran festa s’anomena Feria d’Abril a Sevilla i la romeria de El Rocío. LINK Youtube = https://www.youtube.com/watch?v=6gPEtLBLcMk (pot ser individual o per parelles), a partir del segon 13” fins on es pugui.”Aprender a bailar sevillanas. La primera”.

Page 11: Microsessio oscar blanco

Innovació i canvi socio cultural en l’AF i l’E Curs 2014-2015 Profesor: Carles González Arévalo INEFC-centre de Barcelona

ANNEX 3 : Full Zorba

ZORBA: (3) Instruccions:

1. Llegir les característiques de la dansa popular.

2. Agafar dos telèfons mòbils, tabletes, portàtils amb Internet per al grup.

3. Cercar el vídeo.

4. Assajar el pas típic (30” – 1’)

5. Representar-ho a la resta de la classe.

Dansa grega que forma part de la seva cultura des dels inicis. Expressió de sentiments (tristesa, alegria, amor) en qualsevol tipus de celebració. Balls i danses que es transmeten de generació a generació per tot el territori grec. LINK Youtube = https://www.youtube.com/watch?v=gTPbkqECZKc (a partir del segon 14” fins on es pugui), posar a youtube “Ballet Egeo”, primer vídeo.

Page 12: Microsessio oscar blanco

Innovació i canvi socio cultural en l’AF i l’E Curs 2014-2015 Profesor: Carles González Arévalo INEFC-centre de Barcelona

ANNEX 4 : Full d’observació

FITXA OBSERVACIÓ: NOM:

CURS:

DATA:

OBJECTIU: Plasmar en paper l’observació que realitza l’alumnat que no realitza

classe per ajudar al docent a millorar la sessió. Per valorar els diferents ítems, agafarem el valor 1 com a poc/no correcte i el valor 5 com a molt/correcte. Es marcarà amb una casella (X), el valor que més s’apropa a la realitat. En l’apartat d’observacions, l’alumne podrà aportar el que cregui adient.

TASCA 1

En relació al docent

1 2 3 4 5 Observacions

Claredat en

l’explicació

Organització de

la tasca

Intervenció

sobre l’alumnat

Adequació del

temps en vers

l’activitat

Page 13: Microsessio oscar blanco

Innovació i canvi socio cultural en l’AF i l’E Curs 2014-2015 Profesor: Carles González Arévalo INEFC-centre de Barcelona

En relació a l’alumnat

1 2 3 4 5 Observacions

Comprensió de

l’activitat

Aprenentatge

de l’activitat

Grau de

cooperació

Interès per

l’activitat

TASCA 2

En relació al docent

1 2 3 4 5 Observacions

Claredat en

l’explicació

Organització de

la tasca

Intervenció

sobre l’alumnat

Adequació del

temps en vers

l’activitat

En relació a l’alumnat

1 2 3 4 5 Observacions

Comprensió de

l’activitat

Aprenentatge

de l’activitat

Grau de

cooperació

Interès per

l’activitat

Page 14: Microsessio oscar blanco

Innovació i canvi socio cultural en l’AF i l’E Curs 2014-2015 Profesor: Carles González Arévalo INEFC-centre de Barcelona

TASCA 3

En relació al docent

1 2 3 4 5 Observacions

Claredat en

l’explicació

Organització de

la tasca

Intervenció

sobre l’alumnat

Adequació del

temps en vers

l’activitat

En relació a l’alumnat

1 2 3 4 5 Observacions

Comprensió de

l’activitat

Aprenentatge

de l’activitat

Grau de

cooperació

Interès per

l’activitat

Page 15: Microsessio oscar blanco

Innovació i canvi socio cultural en l’AF i l’E Curs 2014-2015 Profesor: Carles González Arévalo INEFC-centre de Barcelona

TASCA 4

En relació al docent

1 2 3 4 5 Observacions

Claredat en

l’explicació

Organització de

la tasca

Intervenció

sobre l’alumnat

Adequació del

temps en vers

l’activitat

En relació a l’alumnat

1 2 3 4 5 Observacions

Comprensió de

l’activitat

Aprenentatge

de l’activitat

Grau de

cooperació

Interès per

l’activitat