la unió europea

17
La Unió Europea Guia didàctica

Upload: tobias-schroeder

Post on 31-Dec-2015

28 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

La Unió Europea. Guia didàctica. Introducció. Alumnat. Objectius. Procés. Recursos. Avaluació. Conclusió. Referències. INTRODUCCIÓ. - PowerPoint PPT Presentation

TRANSCRIPT

Page 1: La Unió Europea

La Unió Europea

Guia didàctica

Page 2: La Unió Europea

Introducció

Alumnat

Objectius

Procés

Recursos

Avaluació

Conclusió

Referències

Page 3: La Unió Europea

INTRODUCCIÓ

Aquesta WebQuest ha estat dissenyada com a part del projecte final del curs “Eines i aplicacions informàtiques en l’educació” que organitzen l’Associació de Mestres de Rosa Sensat i la Universitat Oberta de Catalunya.

Té com a objectiu que l’alumnat conegui la Unió Europea: els seus objectius, els països que la formen, quina és la seva moneda, quines són les seves institucions i els seus organismes.

La raó d’escollir aquest tema és desenvolupar en l’alumnat l’interès per la construcció de la unitat d’Europa, tot destacant que la Unió Europea és un fòrum de països democràtics.

Page 4: La Unió Europea

ALUMNAT

Aquesta WebQuest s’adreça a l’alumnat de sisè curs de Primària.

Per aconseguir els objectius utilitzaran la xarxa com a font d’informació. La WebQuest és una eina de reforç i ampliació dels coneixements que han treballat a l’aula i es planteja com un treball col·laboratiu.

Per dur a terme la WebQuest cal que l’alumnat tingui uns coneixements mínims de les TIC:-Saber utilitzar un navegador.-Tenir coneixements bàsics del processador de textos Word.-Capturar imatges a Internet.-Inserir imatges en els documents.-Tenir coneixements bàsics del programa de dibuix Paint Shop Pro-Saber imprimir documents.

Page 5: La Unió Europea

OBJECTIUS CURRICULARS

CONCEPTUALS:

Conèixer la Unió Europea, les seves institucions i funcionament.

PROCEDIMENTALS:

Recollir informació i organitzar-la en mapes conceptuals, quadres i esquemes. Adquirir destreses d’ordenació temporal i representar la successió en cronologies. Interpretar i construir mapes.

ÀREA: CONEIXEMENT DEL MEDI SOCIAL I CULTURAL

ACTITUDINALS:

Valorar i respectar totes les persones i cultures. Reconèixer-se membre actiu d’una comunitat amb identitat pròpia. Desenvolupar hàbits de convivència i participació democràtica a tots els nivells.

Page 6: La Unió Europea

PROCÉS

Aquesta WebQuest consisteix en elaborar:

Una cronologia històrica (en format Word) on quedin reflectits els fets més rellevants de la construcció de la Unió Europea.

La composició d’un mural amb:

Un document amb els objectius de la UE.

Un document amb les institucions de la UE i les seves funcions, així com els seus organismes.

Un document amb tota la informació sobre l’euro.

Imatges en color dels bitllets i monedes d’euro.

Un mapa (fet amb Paint Shop Pro) amb els països de la UE i una llegenda amb la data d’incorporació.

Page 7: La Unió Europea

PROCÉS

En l’apartat Procés de la pàgina de l’alumnat hi han els recursos necessaris per dur a terme aquesta tasca.

L’objectiu de la WQ és que els alumnes siguin autònoms en el procés d’elaboració del treball, però el/la mestre/a cal que sigui present per tal de donar suport a l’alumnat.

Cal saber el nivell de competència TIC de l’alumnat abans de començar a treballar.

Cal que el/la mestre/a previament a l’inici de la WQ conegui bé les diferents activitats i comprovi el bon funcionament dels recursos informàtics.

Page 8: La Unió Europea

PROCÉS

TEMPORITZACIÓ

Aquesta temporització plantejada és flexible i dependrà en gran mesura de les habilitats i els interessos dels diferents grups, que seran els que marcaran el ritme de treball.

Page 9: La Unió Europea

PROCÉS

TEMPORITZACIÓ

Sessió 1:

Constitució dels diferents grups: 3 o 4 alumnes per grup. El/La mestre/a explica la tasca a realitzar. Així mateix explica els criteris d’avaluació perquè l’alumnat conegui quins aspectes de la seva tasca es valoraran.

A continuació comencen a treballar fent l’activitat 1. L’alumnat ha de cercar, seleccionar i processar la informació que obtindrà dels enllaços proposats.

Page 10: La Unió Europea

PROCÉS

TEMPORITZACIÓ

Sessió 2:

La primera part de la sessió serveix per acabar l’activitat 1 i donar-li forma definitiva a la cronologia.

Després inicien l’activitat 2: primer s’han de repartir els diferents rols ja que és un treball cooperatiu.

Un cop definits els rols dels components de cada grup han de començar ha treballar de forma individualitzada.

Page 11: La Unió Europea

PROCÉS

TEMPORITZACIÓ

Sessió 3:

En aquesta sessió cada alumne/a aportarà el seu treball i faran una posta en comú interna de cada grup. Després pasaran a elaborar el mural amb la informació obtinguda i els penjarem a l’aula ordinària.

Serà una sessió on l’alumnat dedicarà molt de temps a utilitzar la impressora de color, cosa que cal tenir en compte. Per tant donarem per acabada l’activitat 2.

Page 12: La Unió Europea

PROCÉS

TEMPORITZACIÓ

Sessió 4:

Realitzaran l’activitat 3. Cal pintar el mapa amb l’ajuda del Paint Shop Pro, posar el nom dels països i incloure una llegenda amb la data d’incorporació a la UE.

Amb aquesta activitat es dona per acabada la WQ, per tant els diferents grups faran la darrera revisió de tots els materials elaborats.

Page 13: La Unió Europea

RECURSOS

Per dur a terme aquesta WebQuest necessitem els següents recursos:

Maquinari:

Un ordinador per a cada grup (per dur a terme l’activitat 2 seria bo tenir més ordinadors)

Els ordinadors han de tenir connexió ràpida a Internet

Impressora en color

Programari:

Processador de textos (Word)

Paint Shop Pro

Navegador d’internet

Page 14: La Unió Europea

RECURSOS

Recursos utilitzats per a elaborar la WQ:

De mestr@ a mestre/a. Recursos per a l’aula

Comunitat Catalana de WebQuest

The WebQuest Page de Bernie Dodge

http://www.xtec.es/recursos/webquests

http://www.gifmania.com/

Page 15: La Unió Europea

AVALUACIÓ

Per avaluar el procés tenim la rúbrica que ens servirà per a comprovar fins a quin punt l’alumnat ha assolit els objectius que ens havíem marcat.

Cal que l’alumnat conegui quins seran aquests criteris d’avaluació abans de començar el treball.

La rúbrica es troba a la pàgina de l’alumnat a l’apartat d’avaluació.

Page 16: La Unió Europea

CONCLUSIÓ

Ara els vostres alumnes tenen un bon coneixement de molts aspectes d'aquesta comunitat europea a la qual pertanyen. Coneixen els països que la formen, la seva moneda, les seves institucions i organismes, els seus objectius,...

També amb aquesta WQ han millorat les seves habilitats amb les TIC i han utilitzat diferent programari per a obtenir el seu treball.

Page 17: La Unió Europea

REFERÈNCIES

Aquesta WebQuest ha estat dissenyada per Isidor Alberich Torruella, mestre i alumne del postgrau "Eines i aplicacions informàtiques en l'educació" que organitzen l'associació catalana de mestres Rosa Sensat i la UOC.

El meu agraïment a tots els tutors d'aquest postgrau i molt especialment a la coordinadora Tona Castell, pels seus coneixements i el seu suport.

Algunes de les imatges utilitzades en aquesta WQ han estat extretes de diverses pàgines web i d'altres han estat escanejades de llibres de text.

El meu agraïment a l'autor de les WQ, el senyor Bernie Dodge (http://webquest.sdsu.edu/) per la seva aportació al món de l'ensenyament.