guia didàctica dels materials auditius

5

Click here to load reader

Upload: angelajaenluchoro

Post on 03-Jul-2015

44 views

Category:

Education


1 download

TRANSCRIPT

Page 1: Guia didàctica dels materials auditius

1

GUIA DIDÀCTICA DELS MATERIALS AUDITIUS: PODCAST DE ÀUDIO

IDENTIFICACIÓ DEL MATERIAL:

TÍTOL DEL MATERIAL: Menja sa.

NOM DEL AUTOR: Ángela Jaén Luchoro.

ANY DE PRODUCCIÓ: 2013.

IDIOMA DEL MATERIAL: Català.

BREU DESCRIPCIÓ:

1. Objectius generals:

Fomentar hàbits d’higiene.

2. Destinataris: Alumnes de tercer cicle de primària.

3. Context educatiu:Aquesta activitat es durà a terme a l’aula

d’informàtica, o en un aula on es disposi d´ordinadors per poder

registrar els sons.

La intervenció de la educadora serà de informar als alumnes de la

temàtica que estan treballant, i explicar breument i clar que es audacity

i quina és la seva funció.

4. Especificacions tècniques:Explicar amb profunditat les utilitats i les

tècniques més adequades per fer un bon àudio.

També s´ha d´explicar quines són les eines més importants i per a que

serveixen.

5. Aspectes generals sobre la instal·lació i utilització del programa:

Per utilitzar aquest programa s´ha de descarregar, és molt ràpid i senzill.

Es convenient abans de que els alumnes que emprin audacity, la

professora ha de haver descarregat el programa en tots els ordinadors

que faran servir els alumnes. D’aquesta manera guanyarem més temps

per que ells puguin dedicar a l’activitat.

Page 2: Guia didàctica dels materials auditius

2

DESCRIPCIÓ DEL MATERIAL:

1. Concepció:Aquesta activitat està pensada per que els alumnes

treballin els hàbits d’higiene.

Aquesta activitat es una campanya publicitària per fomentar i

conscienciar hàbits d´higiene en l´alimentació amb el títol menja sa.

És realitza per parelles, en aquesta campanya han de convèncer a

les persones de lo important que és tenir uns hàbits d’higiene, però

no només en la higiene corporal, sinó també en la dels aliments.

Tots els alumnes tindran la mateixa temàtica però cada parella

treballarà amb la llibertat de fer el anunci com ells vulguin.

La professora en tot moment hi serà a l’aula per aconsellar i ajudar

en lo que sigui necessari.

2. Funcionalitat: Primer de tot, s’ha de dir que l’activitat menja sa, es

farà un cop desprès de haver fet feina amb els hàbits saludables

treballats en l’anterior guia didàctica.

Abans de l’activitat se lis donaran als alumnes una sèrie de pautes

per conèixer que són hàbits d’higiene i quines són les passes que hi

ha que seguir, etc.

També se’ls farà entendre de la importància de la higiene en els

aliments, i fer-los veure que per menjar sa també és important tenir

cura amb la higiene dels aliments.

El que s’avaluaràd’aquesta activitat en concret serà que siguin

conscients de la importància dels hàbits d’higiene corporal i dels

aliments.

Page 3: Guia didàctica dels materials auditius

3

3. Aportacions didàctiques: Aquesta activitat, el que pot aportar

didàcticament es que mentre els alumnes cerquen informació per

crear els seus anuncis,com que hi han de ser coherents per

convèncer a les persones que veuran l’anunci o campanya

publicitària, ells inconscientment estan aprenent aquest hàbits.

4. Estructura i organització del material: Primer es donarà un temps

per a la explicació del tema, després el objectiu que treballaran en

l’activitat, un cop això,s’explicaràl’exercici i les normes més

importants de cara a l’aula i el funcionament per parelles.

Una vegada explicat la informació prèvia del tema, les normes i

l’activitat, la professora els mostrarà un exemple que ella farà a

classe per veure millor com es fa.

Acte seguit es donarà pas a totes les possibles dubtes i es passarà a

crear l’anunci.

Page 4: Guia didàctica dels materials auditius

4

ORIENTACIONS DIDÀCTIQUES:

1. Destinataris: Alumnes de tercer cicle de primària.

2. Competències, objectius i continguts:

Competències:

Aprendre a aprendre.

Tractament de la informació i competència digital i la

competència en comunicació lingüística.

Autonomia i iniciativa personal.

Objectius:

Conèixer la importància d’hàbits d’higiene.

Relacionar el menjar sa amb la higiene.

Continguts:

Desenvolupaments de vida saludable i hàbits d´higiene i

de prevenció de malalties.

3. Utilització del material:

Com ja s’ha dit abans primer es donarà als alumnes unes pautes

introductòries.

Després el professor explicarà que es audacity i per a que serveix.

El professor davant dels alumnes farà una demostració i gravarà una

frase per mostrar el seu funcionament.

Els mostrarà els tipus d´efectes que si poden afegir per fer més

atractiu l’anunci.

Els facilitarà una sèrie de llistats de sons mp3, així poden anar

directament i mirar quin són els millor per al seu material.

Aquesta activitat es farà a més d’una classe, abans de fer l’anunci

definitiu faran dues proves abans per poder agafar practica i agilitat.

Només a partir de l’experiència s’adonen conte dels errors i veuen

en el que poden millorar, per això se lis donarà dues proves abans

de la definitiva.

L’actitud del professor serà de guia i de ajuda per al seu alumnat.

Page 5: Guia didàctica dels materials auditius

5

L’activitat es farà per parelles i si hi ha un alumne que no té parella

anirà amb un grup de dos i formaran un equip de tres.

L’espai en el que és durà a terme és a un aula on disposin

d´ordinadors per enregistrar els sons. El temps que es donarà es de

deu minuts aproximadament d’explicacions, cinc minuts mes o

manco per a possibles dubtes i mitja hora o 45 minuts dedicats a

l’activitat, aquesta activitat es farà en tres classes més, si el

professor veu que els alumnes necessiten més temps el donarà.

4. Avaluació:

Per avaluar aquesta activitat és important:

El professor durà a cada classe unes fulles amb els noms de les

parelles, devora del nom de cada parella apuntarà l’evolució de

la feina, l’actitud que han dut a terme, si han funcionat com a

parella, que es el que no ha funcionat.

Per fer anotacions en aquestes fulles, el professor es passejarà

per l’aula per veure el funcionament de les aules.

Un cop acabat l’activitat es realitzarà un debat de lo que els ha

agradat i el que no, el que canviarien, totes aquestes aportacions

el professor els anotarà per saber el que ha fallat i que es el que

pot canviar per millorar.