guia didàctica de la presentació multimèdia interactiva

10
GUIA DIDÀCTICA PRESENTACIÓ MULTIMÈDIA INTERACTIVA 1. INFORMACIÓ GENERAL I D’IDENTIFICACIÓ DELS MATERIALS o TÍTOL DEL MATERIAL: presentació multimèdia interactiva per treballar el conte El món de n’Alan i n’Era. o NOM DELS AUTORS: Maria Cristina Mesquida Jerez i Catalina Palmer Covas. o ANY DE PRODUCCIÓ: 2013 o IDIOMA DEL MATERIAL: català o BREU DESCRIPCIÓ: aquesta presentació multimèdia interactiva aniria dirigida als alumnes del segon cicle de primària, amb els següents objectius: Entendre la moralitat del conte. Promoure experiències educatives audiovisuals i interactives. Evocar emocions. Treballar la comprensió oral i escrita de la llengua catalana. o ESPECIFICACIONS TÈCNIQUES: és recomanable utilitzar una Pissarra Digital Interactiva per poder reproduir la presentació multimèdia interactiva. DECICIÓ DEL ATE RIAL/RECURS O CNCECIÓ: La presentació multimèdia interactiva que hem creat és una eina pràctica i flexible que permetrà captar l’atenció dels nins. La presentació que hem creat relata el conte “El món de n’Alan i n’Era”, una història plena

Upload: catapalmer93

Post on 06-Jul-2015

63 views

Category:

Documents


3 download

TRANSCRIPT

Page 1: Guia didàctica de la Presentació Multimèdia Interactiva

GUIA DIDÀCTICA PRESENTACIÓ MULTIMÈDIA

INTERACTIVA

1. INFORMACIÓ GENERAL I D’IDENTIFICACIÓ DELS MATERIALS

o TÍTOL DEL MATERIAL: presentació multimèdia interactiva per

treballar el conte El món de n’Alan i n’Era.

o NOM DELS AUTORS: Maria Cristina Mesquida Jerez i Catalina

Palmer Covas.

o ANY DE PRODUCCIÓ: 2013

o IDIOMA DEL MATERIAL: català

o BREU DESCRIPCIÓ: aquesta presentació multimèdia interactiva aniria

dirigida als alumnes del segon cicle de primària, amb els següents

objectius:

Entendre la moralitat del conte.

Promoure experiències educatives audiovisuals i interactives.

Evocar emocions.

Treballar la comprensió oral i escrita de la llengua catalana.

o ESPECIFICACIONS TÈCNIQUES: és recomanable utilitzar una

Pissarra Digital Interactiva per poder reproduir la presentació multimèdia

interactiva.

DE C I CIÓ DEL ATERIAL/RECURS

O C NCE CIÓ:

La presentació multimèdia interactiva que hem creat és una eina pràctica i

flexible que permetrà captar l’atenció dels nins. La presentació que hem

creat relata el conte “El món de n’Alan i n’Era”, una història plena

Page 2: Guia didàctica de la Presentació Multimèdia Interactiva

d’aventures i valors que als nins agradarà molt i que té una gran moralitat: el

treball col·laboratiu.

Aquesta inclou:

Activitats interactives per treballar la comprensió del conte. Una guia didàctica de la presentació dirigida als mestres. Un apartat d’ajuda (narració del conte).

O FUNCIONALITAT:

Aquesta presentació multimèdia interactiva està pensada per ser un recurs

educatiu que pugui ser utilitzada a la Pissarra Digital Interactiva. D’aquesta

manera, es treballaria l’aspecte audiovisual i es podrien realitzar les

activitats interactives per treballar la comprensió del conte.

En el cas de què no es disposi d’una Pissarra Digital Interactiva, podrien

utilitzar per parelles o individualment les següents eines:

Tablets

Ordenadors

Netbooks

Aquesta presentació és molt versàtil, ja que el mestre pot adaptar el

material segons les seves preferències i els seus objectius.

o A TACI N DID CTIQUES:

Pensem que, aquesta presentació multimèdia interactiva serà molt útil i

beneficiós per als nins. És una manera distinta i original d’aprendre. Els nins

estan acostumats a estar només en contacte amb els llibres de text, però

amb la introducció de les TIC les classes es poden reinventar, ja que podem

crear materials més flexibles, interessants i adequats per als nins.

En aquest cas, presentar un conte a través d’una presentació multimèdia

interactiva i proposar activitats interactives per treballar-lo estimula el seu

afany per aprendre i es diverteixen al mateix temps. A més a més, aquesta

presentació presenta els diàlegs dels personatges en lletra grossa perquè

sigui molt més visuals pels nins, i també perquè puguin seguir millor el

conte.

Page 3: Guia didàctica de la Presentació Multimèdia Interactiva

La nostra presentació multimèdia, a part de ser un material útil per a moltes

matèries, és un recurs que ens permet treballar els valors dins l’aula. Hem

creat aquest conte amb la finalitat de fer reflexionar als alumnes i fer veure

que treballar dins l’aula tots els companys junts, millorarà l’ambient de

classe i el seu aprenentatge serà enorme.

o ESTRUCTURA I ORGANIT ACIÓ DEL ATE IAL:

Aquesta presentació inclou:

Una portada amb el títol del conte.

Una presentació que inclou un menú inicial amb diferents apartats:

conte, activitats interactives, guia didàctica, crèdits i un apartat

d’ajuda (narració del conte), també una escena d’un paisatge del

conte on es presenten a les dues formigues protagonistes.

Una presentació dels continguts del conte, organitzats en diferents

diapositives utilitzant les possibilitats multimèdia i interactives.

La darrera diapositiva inclou els autors del conte i un icona amb el

dibuix d’una caseta que et duu al menú inicial, donant la possibilitat

tant a l’alumnat com al professorat d’anar a les diferents opcions que

aquest material inclou.

3. ORIENTACIONS DIDÀCTIQUES

o DESTINATARIS: Aquesta sessió amb presentació multimèdia interactiva es recomana

dur-la a terme a l’assignatura de llengua catalana i aniria dirigida als

alumnes de segon cicle de primària. És aconsellable haver donat

prèviament a l’assignatura de coneixement del medi el tema dels

insectes. A més a més, convindria que els alumnes tinguessin habilitats

per a la comprensió oral i escrita de la llengua catalana.

O OBJECTIUS DE LA SESSIÓ:

Entendre la moralitat del conte.

Promoure el treball actiu i col·laboratiu.

Promoure experiències educatives audiovisuals i interactives.

Page 4: Guia didàctica de la Presentació Multimèdia Interactiva

Conèixer el nom d’alguns insectes.

Evocar emocions.

Treballar la comunicació i comprensió oral i escrita de la llengua

catalana.

Treballar en grup o per parelles.

O COMPETÈNCIES QUE ES TREBALLARIEN:

Competència en comunicació lingüística.

Competència social i ciutadana.

Tractament de la informació i competència digital.

O DIMENSIONS DINS LES COMPETÈNCIES QUE ES

TREBALLARIEN:

Dins la competència en comunicació lingüística treballarien:

Establir vincles constructius amb els altres a través de la

conversa.

Gaudir escoltant i expressant-se de forma oral i escrita.

Tenir confiança en si mateix per expressar-se oralment i

per escrit.

Acceptar i realitzar crítiques amb esperit constructiu.

Comprendre missatges orals en diferents situacions

comunicatives. Desenvolupar estratègies bàsiques per

recolzar la comprensió oral.

Analitzar de manera crítica la informació obtinguda.

Distingir la informació rellevant de la no rellevant i les

informacions implícites en els textos que s’escolten.

Generar idees.

Dins la competència social i ciutadana treballarien:

Valorar les diferències i reconèixer la igualtat entre els

companys.

Mostrar un comportament coherent amb els valors

democràtics.

Construir, acceptar i practicar normes de convivència

d’acord amb els valors democràtics.

Actuar amb criteri propi mantenint una actitud constructiva,

solidaria i responsable.

Page 5: Guia didàctica de la Presentació Multimèdia Interactiva

Practicar el diàleg i la negociació per arribar a acords com

a forma de resoldre els conflictes, tant en l’àmbit personal

com en el social.

Saber comunicar-se en distints contextos, expressar les

idees pròpies i escoltar les dels altres.

Tenir consciència dels propis pensaments, valors,

sentiments, emocions i accions, controlar-los i autoregular-

los.

Saber posar-se al lloc dels altres i comprendre el seu punt

de vista.

Saber que els conflictes de valors i interessos formen part

de la convivència.

Resoldre els conflictes amb actitud constructiva.

Prendre decisions en els distints nivells de la vida

comunitària valorant conjuntament els interessos

individuals i els del grup.

Dins el tractament de la informació i la competència digital:

Conèixer els elements perifèrics de l’ordinador, les seves

funcions i connexions.

Conèixer les operacions bàsiques de l’ús dels ordinadors.

Manejar bàsicament aparells i programes multimèdia.

o UTILITZACIÓ DEL MATERIAL:

Orientacions educatives per treballar amb la presentació

multimèdia interactiva a l’aula.

A continuació, us presentaré una possible sessió per treballar

amb aquest material. És aconsellable que aquesta sessió es faci

a l’assignatura de llengua catalana, degut a què el material es

troba en català i seria una bona oportunitat per treballar la

comprensió oral i escrita d’aquesta llengua.

Abans de la sessió:

A la mateixa setmana de la sessió, és recomanable dins

l’assignatura de coneixement del medi treballar el tema dels

insectes, degut a què tots els personatges del conte són insectes.

Page 6: Guia didàctica de la Presentació Multimèdia Interactiva

Durant la sessió:

Principi de la sessió:

El professor posaria la presentació multimèdia interactiva a la PDI

de l’aula, que relataria el conte “El món de n’Alan i n’Era”. El

mestre faria sortir a diferents alumnes a la pissarra perquè fossin

ells mateixos els qui passessin les diapositives.

A més a més, el mestre podria anar aturant la reproducció del

conte en qualsevol moment i demanaria a l’alumne que ha sortit

que creu que passarà a continuació, o li faria preguntes sobre els

insectes que apareixen i aprofitar per parlar un poc d’ells. El

mestre també intentaria que la resta de companys intervinguessin

i diguessin la seva opinió.

Una vegada hagi acabat el conte, el mestre i els alumnes

parlarien sobre el seu final, amb l’objectiu d’arribar a la moralitat

del relat.

Desenvolupament de la sessió

A continuació, els alumnes realitzarien les activitats interactives

que també es troben dins la presentació multimèdia per treballar

la comprensió del conte. En aquest cas, les realitzarien en gran

grup, és a dir, anirien sortint diferents alumnes per realitzar les

activitats a través de la PDI i els altres els podrien anar ajudant.

Final de la sessió:

La classe es disposaria en forma de cercle i entre tots

comentarien la moralitat del conte que és el treball col·laboratiu.

La intenció de tot això és que els alumnes tinguin clar per què és

important el treball col·laboratiu i quins avantatges presenta.

Després de la sessió:

Aquella mateixa setmana podria haver altres assignatures que

treballessin també el conte:

Page 7: Guia didàctica de la Presentació Multimèdia Interactiva

A l’assignatura de música: es podrien treballar els

sons dels insectes que apareixen al conte i també

d’altres.

A l’assignatura de plàstica: podrien dibuixar i pintar

un còmic del conte.

A TIC: els alumnes podrien crear un còmic del conte

que han escoltat amb una eina com potser Pixton.

A l’assignatura d’educació física: es podria treballar

l’expressivitat corporal a l’hora de dir els diàlegs i la

narració del conte.

ROL DEL DOCENT DURANT LA SESSIÓ:

- Principi de la sessió:

El docent aniria aturant la reproducció de la presentació

multimèdia i promouria que tots els alumnes participessin,

fent-los preguntes sobre el que creuen que passarà a

continuació del conte o parlant sobre els insectes que

surten. També podria anar demanant si van entenent el

conte o si fa falta explicar alguna cosa.

Una vegada el conte hagi acabat, el mestre podria

demanar per exemple als seus alumnes que els hi ha

semblat el final, si el canviarien, si era el que s’esperaven o

no i per què, etc. Per arribar a descobrir quina és la

moralitat del conte.

- Desenvolupament de la sessió:

En el moment en què diferents alumnes van sortint d’un en

un per realitzar les activitats interactives a la PDI, la funció

del mestre seria ajudar-los si tenen algun problema, mirar si

ho estan fent bé i promoure que la resta de companys

l’ajudin amb l’activitat.

Page 8: Guia didàctica de la Presentació Multimèdia Interactiva

- Final de la sessió:

Amb l’objectiu de reflexionar sobre la moralitat del conte: el

treball col·laboratiu, la funció del mestre seria demanar als

alumnes què entenen per treball col·laboratiu i a partir

d’aquí demanar a quin moment del conte ho han vist, o

també si quan realitzaven les activitats interactives ho

estaven duent a terme.

A més a més, el mestre podria demanar als seus alumnes

quins avantatges presenta aquest tipus de treball i proposar

fer una comparació entre treballar individualment i en grup,

dient les seves diferències basant-se en els exemples del

conte i de com han treballat en aquesta sessió.

AGRUPAMENT: És recomanable per aquesta sessió, veure, escoltar i comentar la

presentació multimèdia en gran grup. D’aquesta manera, es

crearia un ambient d’aprenentatge.

Al igual que també es preferible que a l’hora de realitzar les

activitats interactives a la PDI es faci en gran grup. D’aquesta

manera, a tots els alumnes se’ls hi promou el treball actiu i

col·laboratiu.

GANIT ACIÓ DE L’E PAI:

Preferiblement tota la sessió s’hauria de fer a l’aula on hi hagués

una PDI, ja estigui aquesta a una aula d’informàtica o a una aula

ordinària.

ORGANITZACIÓ DEL TEMPS:

- Principi de la sessió: aproximadament, uns 20 minuts.

- Desenvolupament de la sessió: aproximadament, uns 30 minuts.

- Final de la sessió: aproximadament, uns 10 minuts.

Page 9: Guia didàctica de la Presentació Multimèdia Interactiva

ALTRES USOS DEL RECURS:

Les activitats interactives que proposa aquesta presentació multimèdia interactiva, es podrien fer també individualment o per parelles en diferents ordinadors, tablets o netbooks. Després igualment es podrien corregir a la PDI, ja que podrien sortir diferents alumnes per veure com ho han fet i entre tots dir si està bé o no. Per últim, també seria interessant penjar la presentació al blog de l’aula perquè així els alumnes poguessin veure tantes vegades com volguessin el conte i realitzar les activitats interactives fora de l’aula.

O AVALUACIÓ:

Durant tota la sessió el docent estaria observant als seus alumnes amb la

finalitat d’avaluar-los individualment emplenant la taula següent, en la qual

hi apareixen els ítems que tindria en compte el mestre.

Taula que el mestre emplenaria per avaluar a cada alumne

Molt bé Bé Regular Malament

Participació

d’una manera

activa durant la

sessió

Treball en grup

Bona actitud

durant tota la

sessió

Comunicació i

comprensió oral

i escrita de la

llengua catalana

Page 10: Guia didàctica de la Presentació Multimèdia Interactiva

4. REFERÈNCIES

La nostra presentació multimèdia interactiva sobre el conte “El món de n’Alan i

n’Era”:

El nostre Podcast del conte publicat a PodOmatic, per si us interessa treballar

només amb l’àudio:

http://alaniera.podomatic.com/entry/2013-11-22T04_39_27-08_00

També us deixem les URL de les activitats interactives que hem creat amb

Educaplay per poder accedir directament:

1. Activitat de completar frases.

URL:

http://www.educaplay.com/es/recursoseducativos/1075673/completa.

htm

2. Activitat de tipus test, on s’ha de triar la resposta correcta.

URL:

http://www.educaplay.com/es/recursoseducativos/1075650/test_del_c

onte.htm

3. Activitat de fer una sopa de lletres amb el títol “Sopa de Insectes”.

URL:

http://www.educaplay.com/es/recursoseducativos/1075641/sopa_d_i

nsectes.htm

4. Activitat d’endevinar el insecte del qual es parla.

URL:

http://www.educaplay.com/es/recursoseducativos/1075678/endevinall

a.htm

5. Activitat d’endevinar el insecte de què es parla II

URL:

http://www.educaplay.com/es/recursoseducativos/1079670/endevinall

a_2.htm