Download - Ud carlets transfer
Matèria Grup Classe Unitat didàctica Durada
Cultura Audiovisual Batxillerat Artístic Carlets: Transfers fotogràfics 5h (*)
Descripció de l'activitat
Prenent com a punt de partida l'obra d'en Carlets (observació i reflexió), es realitzarà una composició lineal de trànsfers amb una seqüència fotogràfica.
Objectius didàctics Criteris d'avaluació
Emprar els elements bàsics del llenguatge fotogràfic, per tal que permetin a l’alumne/a , a entendre i actuar amb la forma bidimensional.
(1)Desenvolupar capacitats creatives i imaginatives tot valorant els productes audiovisuals com a manifestacions culturals i artístiques i saber emprar el lèxic i la terminologia propis del llenguatge audiovisual.
Planificar i seguir, de manera activa i responsable, processos de treball d’acord amb una proposta fixada, seguint les diferents fases.
Comprendre i valorar la representació i interpretació del moviment seriat i la seva importància en el desenvolupament del cinema i el vídeo.
(2)Mostrar hàbits de creixement personal, respectant les dinàmiques de treball individual i en grup i sent sensible a les tasques de cooperació propies del desenvolupament dels projectes audiovisuals.
Utilitzar elements de diferent naturalesa plàstica per crear un treball de disseny.
(3)Saber utilitzar els recursos propis de la creació i producció de documents audiovisuals mes adequats per a la resolució d’una tasca determinada o per als proposits d’un objectiu concret.
Treballar els procediments per realitzar trànsfers d’imatges.
Emprar amb propietat la terminologia propia de la matèria, pel que fa a materials, eines i tècniques, per aplicar-la en l’anàlisi d’obres artístiques reconegudes, en el treball propi, i en el dels companys.
(*)Nota: El temps atorgat a cada activitat es variable, depèn del número d'alumnes i l'interès que mostrin. 1
Matèria Grup Classe Unitat didàctica Durada
Cultura Audiovisual Batxillerat Artístic Carlets: Transfers fotogràfics 5h (*)
Continguts Competències generals Competències específiques
Experimentació a partir de la creació i el tractament d’imatges fixes.
Competència artística i cultural. Competència cultural artística.
Reflexió sobre el pensament i la sintaxi visual i audiovisual. Valoració dels elements relatius a la percepció: sensació i memoria visual.
Competència lingüística i audiovisual Competència en la sensibilitat estètica.
Descripció i anàlisi de les principals etapes de la historia de la imatge audiovisual a partir de l’anàlisi d’alguns exemples: de les activitats precinematogràfiques.
Competència social i ciutadana Competència en el domini teoricopràctic de les tècniques i els procediments de la producció artística.
Competència d'autonomia i iniciativa personal.
Connexions amb altres matèries Cultura audiovisual: Pel que fa referència a l'elaboració d'un dossier de seguiment
Seqüència didàctica
Descripció activitat Materials i recursos Org.social Durada(*)
At. divers.
Relació crit.aval.
Inicials 1 Introducció a l'obra d'en Carlets: in situ, amb mitjans audiovisuals, gràfics...Presentació del projecte
Aula amb canó i internet.Arxiu “entrevista”.
grup-classe
2h no 1
Desenvolupament
2 Creació del transfer: sessió fotogràfica i taller plàstic. Aula Depèn de l'aula
2h no 2, 3, 4
(*)Nota: El temps atorgat a cada activitat es variable, depèn del número d'alumnes i l'interès que mostrin. 2
Matèria Grup Classe Unitat didàctica Durada
Cultura Audiovisual Batxillerat Artístic Carlets: Transfers fotogràfics 5h (*)
Seqüència didàctica
Descripció activitat Materials i recursos Org.social Durada(*)
At. divers.
Relació crit.aval.
Síntesi 3 Comentar el treball en grup. Autoavaluació i coavaluació Aula grup-classe
1h no 2, 3, 4
Instruments d'avaluació • Grau de participació activa i raonada en les intervencions a l'aula.• Transfer: realització i obra final.• Dossier de seguiment.
(*)Nota: El temps atorgat a cada activitat es variable, depèn del número d'alumnes i l'interès que mostrin. 3