Download - Les emocions ud didactica
Didàctica, Grup 2KAnna Armengol, Elisenda
Carrion, Laura Pera, Marta Reixats i Edurne Santiago
Unitat de programació les EMOCIONS 1
Justificació Es tracta d’un grup heterogeni, en general és un grup
juganer i amb força autonomia. Es tracta d’uns nens de cinc anys que ja han adquirit un
cert grau d’autonomia, són capaços d’alimentar-se per si mateix, d’ocupar-se de les necessitats bàsiques i fins i tot de comunicar-se coherentment amb l’adult.
També ens trobem en l’edat que comença a comprendre algunes de les normes de la societat en que viu.
Es llencen desesperadament en busca de la seva identitat perquè només a partir d’aquest punt poden ser capaços d’establir interaccions amb els demés.
Trobem necessari per tant, treballar les emocions aquestes edats, ja que així es podran entendre i comprendre millor.
Unitat de programació les EMOCIONS 2
Presentació del tema Aquesta unitat didàctica està pensada per ser treballada en una classe de vint-i-cinc alumnes de cinc anys.
Ens plantegem treballar les emocions, concretament l’alegria, la tristesa i la por.
El tema sorgeix un dia que un nen va portar un conte que li havien regalat pel seu aniversari, “Els sentiments d’en Fèlix”. I a partir d’aquest la mestra, que els va veure molt interessats, va decidir treballar les emocions.
Unitat de programació les EMOCIONS 3
Àrees implicadesDescoberta d’un mateix i dels altres Descoberta de l’entornComunicació i llenguatge
Unitat de programació les EMOCIONS 4
Objectius didàctics
Unitat de programació les EMOCIONS 5
1. Consciència emocional: Identificació d’emocions
2. Expressió emocional3. Representació de les emocions
Continguts didàctics
Unitat de programació les EMOCIONS 6
Conceptes:1. Consciència emocional2. Identificació d’emocions3. Conte
Procediments:1. Expressió emocional2. Representació de les emocions plàsticament
Actitud:1. Respectar el torn de paraula2. Respectar als companys3. Respectar la diversitat4. Participar activament
ACTIVITATS
Unitat de programació les EMOCIONS 7
El conte d’en Fèlix
Unitat de programació les EMOCIONS 8
Les emocions de la Maria
Unitat de programació les EMOCIONS 9
Retallem cares de persones de les revistes per intentar esbrinar quina emoció senten
Unitat de programació les EMOCIONS 10
Dibuixem al company i escrivim el que sent
Unitat de programació les EMOCIONS 11
Sentim i pintem les emocions
Unitat de programació les EMOCIONS 12
Cançons:• Contradansa N.4 (Alegría)• Oh Prat, El Meu Prat (Por)• Sinfonía N.92 (Tristeza)
Què sentim?
Unitat de programació les EMOCIONS 13
Conte el Pere sense por
Jclic de les emocions
Unitat de programació les EMOCIONS 14
http://grups.blanquerna.url.edu/NTAE-K1/MartaRF1/Emocions.htm
Conte Vegetal como sientes
Unitat de programació les EMOCIONS 15
Els grups
Grup classe Petits grups Individualment
Activitat 1 X
Activitat 2 X
Activitat 3 X
Activitat 4 X
Activitat 5 X
Activitat 6 X X
Activitat 7 X
Activitat 8 X
Unitat de programació les EMOCIONS 16
Avaluació
Unitat de programació les EMOCIONS 17
CRITERIS i INDICADORS
Sí Bastant No
Criteri 1: Saber reconèixer les emocions, mostrar coneixement de les emocions dels altres.
Indicador 1: Reconeix les emocions?
Criteri 2: Saber identificar les emocions d’un mateix.
Indicador 2: Identifica les emocions
pròpies?
CRITERIS i INDICADORS
Sí Bastant No
Criteri 3: Saber expressar les pròpies emocions mitjançant la cara, els gestos, la parla.
Indicador 3: Expressa les pròpies emocions?
Criteri 4: Saber explicar les emocions en diferents llenguatges.
Indicador 4: Explica les emocions mitjançant diferents llenguatges?
Unitat de programació les EMOCIONS 18