Download - El cas de la desaparició dels marges
Projecte educatiu
Activitats didàctiques
La Fundació El Solà
• estudi• conservació• desenvolupament• divulgació
Objectius
del patrimoni cultural i natural de la Fatarella, la Terra Alta i comarques veïnes
divulgacióPatrimoni cultural i natural.
La Fatarella, …
Projecte educatiu
Construccions en pedra seca.
Agricultura de secà (aprofitament de l’aigua).
Medi social
Medi natural
Àrea lingüística
Unitat didàctica
El cas dE la dEsaparició dEls margEs
Projecte educatiu
Educació primàriaCicle superior
El cas dE la dEsaparició dEls margEs
• Continguts i relacions amb el currículum.• Objectius didàctics.• Metodologia.
Material:•Guia didàctica
(pel professor).•Quadern de treball
(per l’alumne).
El cas dE la dEsaparició dEls margEs
Continguts i relacions amb el currículum.
• Àrea de Llengua.
• Coneixement del medi social i cultural.
• Coneixement del medi natural.
(Relació completa: al Projecte Educatiu redactat per la Fundació El Solà)
El cas dE la dEsaparició dEls margEs
Continguts i relacions amb el currículum.
Àrea de Llengua
Al llarg de les activitats, els alumnes es veuen involucrats en àmbits i papers comunicatius diversos:
• Audició, lectura, redacció.
• Debat en petit grup, preparant la direcció d’una activitat.
• Emisió d’ordres i instruccions, realitzant la direcció d’una activitat.
• Presa de notes de camp, i posterior transcripció de les mateixes
El cas dE la dEsaparició dEls margEs
Continguts i relacions amb el currículum.
Àrea de Llengua
Els alumnes coneixen una faceta més de la riquesa dialectal de la Llengua, en sentir parlar i expresar-se diverses persones de la Fatarella.
El vocabulari del camp i, en especial, de la pedra en sec, així com la toponímia, són altres camps de descoberta per les noies i els nois.
El cas dE la dEsaparició dEls margEs
Continguts i relacions amb el currículum.
Medi social
• Ús de plànols: escala, simbologia, orientació.
• Conceptes i vocabulari arquitectònics: arc de mig punt, volta de canó, parament, solament.
• Aproximació al fet històric, social i econòmic del món rural.
• Identitat personal i col·lectiva, a través del patrimoni de pedra seca.
El cas dE la dEsaparició dEls margEs
Continguts i relacions amb el currículum.
Medi natural
• Presa de mesures in situ: observacions a ull nu, lupa i binocles; ús d’instrumental de camp.
• Interpretació d’un paisatge i la seva transformació.
• Cicle geològic extern: la pedra de calar.
• Vegetals i vegetació.
• Conservació de la Natura.
El cas dE la dEsaparició dEls margEs
Objectius didàctics
• Identificar elements naturals i antròpics del paisatge.
• Relacionar els diversos elements del paisatge.
• Valorar els elements del paisatge agrari tradicional com a patrimoni cultural.
• Desenvolupar la capacitat d’establir relacions causa-efecte.
Literal de A. Vilarrasa i Ferran Colombo, “El paisatge de la Fatarella:... Projecte educatiu per a la Fundació El Solà”
El cas dE la dEsaparició dEls margEs
Metodologia
• Treball de camp (propi de les Ciències Naturals i Socials).
• Aprenentatge i Servei (ApS).
• Treball col·laboratiu.
Els tres puntals del nostre enfocament metodològic són:
El cas dE la dEsaparició dEls margEs
Metodologia
Treball de camp
• Sortida d’1 o 2 dies.
• Recorregut a peu pels defores de la Fatarella.
• Itinerari amb parades multidisciplinars.
• Presa de mesures, observacions directes i indirectes (ull nu, lupa, binocles, identificació de roques amb clorhídric).
El cas dE la dEsaparició dEls margEs
MetodologiaAprenentatge i
servei - ApS
El grup d’alumnes rep una petició, en una carta on se’ls exposa el problema: la desaparició, lenta i inexorable, dels marges.
El grup debat l’acceptació del cas. Comença el camí de la resolució de l’enigma.
Al final de l’activitat, el grup comunica els seus resultats a l’Ajuntament de la Fatarella.
El cas dE la dEsaparició dEls margEs
MetodologiaTreball
col·laboratiu
• Grups d’especialistes: geòlegs, botànics, arquitectes, antropòlegs, etc.
• Cada grup prepara i dirigeix el treball de camp de la respectiva especialitat.
• Cada grup prepara la documentació de la respectiva especialitat.
• Debat en petit i gran grup al llarg del projecte.
El cas dE la dEsaparició dEls margEs
Desenvolupament didàctic de la
unitat
El cas dE la dEsaparició dEls margEs
Desenvolupament didàctic de la unitat
Fase Activitat Temps Lloc
Inicial•Acceptació proposta.
•Organització de la investigació.4-8 h Centre
Desenvolu-pament
Itinerari 6 h La Fatarella
Síntesi
•Informes treball de camp.•Debat del problema; conclusió.•Elaboració de la resposta: informe i documents annexos.
•Avaluació.
5-8 h Centre
El cas dE la dEsaparició dEls margEs
Desenvolupament didàctic
Itinerari• Sortida d’experimentació (però amb elements
de sortida vivencial i de participació).
• Possibilitat de fer-ho en 2 matins, si el grup desitja fer una estada a la Fatarella.
• A les diferents parades, els grups especialistes dirigeixen a la resta de companys.
• Caminada d’uns 3 quilòmetres, per bon terreny.
Projecte educatiu
Agraïts per la vostra atenció
El cas dE la dEsaparició dEls margEs
C/Solà, 2343781 LA FATARELLA
Terra Alta
Us esperem a la Fatarella